Vievyje duris atvėrė vieni moderniausių globos namų senjorams Baltijos šalyse

Lapkričio 17 d. Vievyje, Šviesos gatvėje, oficialiai atidaryti „Gemma“ Vievio globos namai (direktorė Valė Samanavičiūtė-Abromavičienė), kuriuose jau apsigyveno pirmieji penkiolika senjorų. Tarp jų – ir Amerikos lietuvė, atvykusi tiesiai iš oro uosto. Kone 5 tūkst. kv. m ploto komplekse galės apsigyventi 160 senjorų. Šventėje dalyvavo daug svečių, buvo pašventintos patalpos, iškilmingai perkirpta simbolinė juosta. „Gemma“ Vievio namai įkurti vadovaujantis taisykle, kad senjorų gyvenimas išliktų kuo panašesnis į tą, kurį jie gyveno iki įsikraustydami į naujuosius savo namus.

Silvija BIELSKIENĖ

 

Atidarymo iškilmėje dalyvavo: socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, Elektrėnų savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius, filantropas prof. Viktoras Butkus, būsima Vievio namų gyventoja Regina Wegner, UAB „Care Investments“ direktorius Jonas Zelba, privataus kapitalo fondo „BaltCap“ atstovas Marius Miškinis, Elektrėnų savivaldybės administracijos direktorė Jekaterina Goličenko, Vievio seniūnė Kristina Vitartė, tarybos nariai, svečiai. Vievio Šv. Onos parapijos klebonas Alfonsas Kelmelis pašventino patalpas.

 

Rinkosi ne vienus metus

Viena pirmųjų vietą rezervavusių „Gemma“ Vievio namų gyventojų Regina Wegner, kuri ruošiasi čia apsigyventi po Naujųjų metų, pasakojo, jog tinkamų globos namų ieškojo dvejus metus, tačiau nė vieni aplankyti nepaliko gero įspūdžio. Mat, prieš kelis metus jai buvo padarytos trys operacijos, po to sekė reabilitacija, vežimėlis, lazdos, tad moteris sėdėjo namuose ir svarstė, kad reikia kažką daryti. Ji apskambino aplinkui visus namus, daugelį aplankė, bet visur buvo kažkas ne taip. „Man labai svarbu buvo tai, kad namuose būtų tinkama medicininė pagalba, suteikta galimybė sportuoti, būtų kur pasivaikščioti lauke, nes mano sveikata nėra labai gera. Sužinojusi, jog Vievyje baigiami statyti nauji senjorų globos namai, pasiskambinau gerbiamai poniai Valei (direktorei Valei Abromavičienei – aut. pastaba), mudvi nuoširdžiai pasišnekėjome, ir man po pirmo pokalbio kilo įtarimas, kad čia – tie namai. Apsilankiau čia, pamačiau modernias, šviesias erdves ir apsisprendžiau, kad noriu čia  gyventi“, – savo įspūdžiais dalijosi R. Wegner. Moters teigimu, artimieji, sužinoję jos sprendimą persikraustyti į senjorų globos namus, buvo apstulbę, nesupratę, nustebę, įkalbinėjo palaukti, geriau pagalvoti, bet R. Wegner teigė norėjusi pati apsispręsti dėl to, kaip gyvens. „Nors priimti sprendimą palikti savo namus nebuvo lengva, sudėliojau pliusus ir minusus, privalumų buvo daugiau. Šis gyvenimo laikotarpis neapibrėžtas, daug nežinomybės, viskas greitai keičiasi. Per daug myliu artimuosius, jog tapčiau jiems našta“, – pasakojo R. Wegner. Ir pasidžiaugė, jog jai šie namai, kaip kalėdinė eglutė – tviska, ji esanti labai patenkinta, geros nuotaikos, ir tikino, kad norinti būti naudinga kitiems, ne tik priimti pagalbą iš kitų.

 

Ministrės ir Mero sveikinimai

Iškilmėje apsilankė ir sveikino socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, kuri pasidžiaugė, kad turi galimybę čia dalyvauti, ir kreipėsi į ponią Reginą Wegner: „Labai buvo gera klausytis jūsų liudijimo, žinote, jaunystė, jaunas amžius, tai liga, kur visi labai greit pasveiksta, jūsų tas žodis, tas įkvėpimas daugeliui mums buvo labai gera motyvacija. Noriu pasveikinti šituos namus, kurie yra ir labai gražūs, ir labai šviesūs, modernūs, pritaikyti, erdvūs, viskas labai gražu. Bet to nepakanka, nes pastatas gali ir likti tik pastatu, jeigu jame nėra žmonių. Jeigu jame nėra širdžių, rankų, minčių apie tai, ką mes norime čia sukurti, ko mes laukiame čia, šitame pastate. Kai mes kalbame apie išsaugomą žmonių orumą, kai mes kalbame apie mūsų visų vienodą poreikį priklausyti bendruomenei, jaustis reikalingu, jaustis svarbiu, nepaisant to, kiek yra mums metų, nepaisant to, kokia yra mūsų galia ar  negalia, ar mes vežimėlyje, ar mes su šiaurietiškomis lazdomis, ar einame savo kojomis, mes vis tiek norime turėti tą priklausomumą kažkokiai bendruomenei, reikalingumo, orumo, svarbumo jauseną ir jausmą.“ Ir pasidžiaugė, kad tik įžengus į šiuos namus, apėmė jausmas, kad visa erdvė nėra tik apie pastato grožį, sukurta emocija, atvirumas. Ir padėkojo darbuotojams, kurie kurs stebuklus, jausmą žmogui, kad jis yra reikalingas, svarbus šiuose namuose. Gyventojams palinkėjo, kad turėtų ir savitarpio gražų ryšį, kad būtų gražūs rytai, vakarai ir šventės, buvimas drauge. Padėkojo savivaldybės merui, pagyrė šitų namų kūrėjus, kur tokia patogi lokacija tarp Vilniaus ir Kauno... Ir įteikė dovanų kraitę, tarp jų – vėliavą, kuri yra svarbi kiekvieniems namams.

Sveikindamas Elektrėnų savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius pasidžiaugė, kad šioje patalpoje mato labai daug šypsenų, ir pažymėjo, kad šypsenoms ir džiaugsmui yra vieta ir laikas. Pasveikinęs namų atidarymo proga bendruomenę, pasidalijo nuostaba apie statybos darbų greitį: „Atrodo taip neseniai, tik prieš metus mes įliejome simbolinę istorinės atminties kapsulę į šių namų pamatus, ir štai jau stovi Vievį puošiantis 5 tūkstančių kv./m pastatas. Pastatas, kuris pastatytas tokiais pasaulyje neramiais laikais, tokiais laikais, kai neramumai trukdo statyboms, iš visos pagarbos statybininkams, rangovams lenkiu galvą, kad jums pavyko laiku, taip greitai pastatyti tokį kokybišką savo sienomis pastatą. Tikiu, kad tai bus kokybiškas ir savo paslaugomis pastatas.“ Ir pasidalijo prisiminimais, kaip statybų metu stengėsi nepakenkti statyboms, o pagal galimybes padėti, užtikrinti greitį, kad kuo greičiau šios kokybiškos paslaugos atkeliautų pas mieluosius senjorus. „Džiaugiuosi šia investicija, Vievyje kuriamomis darbo vietomis ir žmonėms suteikiamomis sveikatos priežiūros paslaugomis. Savivaldybės vardu linkiu, kad jūsų „Gemma“ Vievio namų gyventojams būtų miela čia gyventi, jūsų darbuotojai būtų motyvuoti dirbti, ir kuo geriausios sėkmės jūsų bendruomenei.“

 

Rėmėsi užsienio pavyzdžiais

Privataus kapitalo fondo „BaltCap“ atstovas Marius Miškinis pasveikino visus, ypač tuos, kuriems tai yra nauja naujos bendruomenės šeimos pradžia. Ir pasidalijo istorija, kuri prasidėjo daugiau kaip prieš 15 metų. Matant ši rezultatą, atmintyje kilo, kiek daug vyko diskusijų, skaičiavimų, pamąstymų. Padėkojo „Gemma“ vadovų komandai, partneriams, SEB banko komandai, Viktoro Butkaus komandai  ir kt.

„Ši Vievio „Gemma“ neiškilo ir neatsirado iš niekur. Esu vienas iš pirmųjų „Gemma“ įkūrėjų, kurie buvo įkurti prieš 10 metų Vilniuje. Ir per 10 metų buvo sukurta begalė informacijos, daug važinėjama po užsienio slaugos namus, semtasi patirties, kuri buvo panaudota tai vizijai įgyvendinti. Vizija yra viena, bet be geros komandos ir be gerų vystytojų turbūt nebūtų gero rezultato, ir aš norėčiau pasveikinti statybininkus, rengėjus, tiekėjus, kurie suprato mūsų poreikius, viltis, ir padarė didžiulį darbą, ačiū jums, kaip ir  „Gemmos“ komandai, kurie perima iš mūsų vystytojų šį projektą. Suprantu senėjančios visuomenės poreikius ir matau, kad rinkoje vis dar trūksta kokybiškų senjorų priežiūros paslaugų. Tikiu, kad tokias paslaugas bus galima gauti „Gemma“ Vievio namuose“, – teigė mokslininkas, verslininkas, filantropas, vienas iš „Gemma“ dalininkų ir šio projekto investuotojas prof. Viktoras Butkus.

 

Tikiuosi, kad nuo čia prasidės geresnė Lietuva 

UAB „Care Investments“ direktorius Jonas Zelba bylojo: „Šiandien švenčiam moderniausių namų Baltijos šalyse atidarymą. Unikalūs šie namai nėra tik dėl to, kad turime vienviečius ar dviviečius kambarius, ir kad vienviečių kambarių proporcija yra didžiausia Baltijos šalyse, ar kad turime demencijos centrą, kurio nėra tūkstančio kilometrų spinduliu, tai yra niekis, tai yra tik sienos, pastatas, svarbiausia yra komanda ir paslaugos, kurių skaičius yra didžiausias Lietuvoje ir Pabaltyje. Mums svarbu sveikata ir sveikatinimas. Labai tikiuosi, kad šie namai taps nauju standartu ne tik Lietuvai, bet ir Pabaltijui, ir kad nuo čia ir prasidės geresnė Lietuva.“ Ir dėkojo visiems, kurie prisidėjo prie šio projekto. „Norėjome pastatyti modernius globos namus, kurie atitiktų šiuolaikinio ir ateities senjoro poreikius, ir mums tai pavyko. Senjorų globos namai Vievyje įrengti remiantis pažangių Vakarų šalių patirtimi. Norėjome keisti supratimą, kokie turėtų būti senjorų namai, sukūrėme naują senjorų globos namų standartą: tiek infrastruktūros, tiek paslaugų – to Lietuvoje iki šiol nebuvo.  Mūsų pagrindinis tikslas, kad senjorų gyvenimas išliktų kuo panašesnis į tą, kurį jie gyveno iki įsikraustydami į naujuosius savo namus. Viena pirmųjų čia įsikūrusi senjorė, visą gyvenimą praleidusi JAV, paskatinta giminaičių, atskrido į Lietuvą, o iš oro uosto vyko tiesiai į naujuosius namus Vievyje. Ši istorija tik patvirtina, kad Vievio namai savo kokybe ir paslaugų prieinamumu jau prilygsta globos namams, veikiantiems Vakarų šalyse“, – kalbėjo projektą plėtojusios bendrovės „Care Investments“ direktorius Jonas Zelba.

 

Po iškilmių svečiams, žiniasklaidos atstovams buvo pravesta ekskursija po „Gemma“ Vievio namus. Gidu pabuvojo bendrovės „Care Investments“ direktorius Jonas Zelba.

Ekskursija po „Gemma“ Vievio namus

Po iškilmių svečiams, žiniasklaidos atstovams buvo pravesta ekskursija po „Gemma“ Vievio namus. Gidu pabuvojo bendrovės „Care Investments“ direktorius Jonas Zelba.

Bendrovės atstovo teigimu, svarbiausia senjorams – orumas, todėl senjorų globos namuose įrengtos ergonomiškos erdvės bendravimui ir laisvalaikiui, čia veikia restoranas, fizinės reabilitacijos salė, masažo kabinetas, grožio salonas, skaitykla, maldos kambarys. Be to, tai bene pirmieji globos namai Lietuvoje, kuriuose be bendrosios praktikos slaugytojų nuolat dirbs šeimos gydytojas, medicinos psichologė ir profesionali reabilitacijos specialistų komanda: kineziterapeutai, ergoterapeutai, masažuotojai, bus atliekamos fizioterapijos procedūros. Kokybiškas senjorų laisvalaikis, sveikata ir komfortas šiuose namuose yra svarbiausi prioritetai. „Mums labai svarbu, kad žmonės išliktų kuo labiau judrūs, kad išlaikytų fizinę sveikatą, kuri paskui pereina į emocinę sveikatą, ir tai tęstųsi kuo ilgiau“, – pasakojo J. Zelba ir pažadėjo, kad ateityje čia dirbs ir medicinos reabilitacijos gydytojas.

Ar žmogui svarbus privatumas ir galimybė turėti savo asmeninę erdvę namuose? Žinoma, taip!

Ir senjorai jokia išimtis. Natūralu – visi esame linkę turėti ir saugoti savo asmeninę erdvę, nes nuolatinis buvimas šalia kitų sukelia dirglumą, diskomfortą, kitaip tariant, kenkia sveikatai. „Štai kodėl „Gemma“ Vievio namuose globojami senjorai įsikurs tik vienviečiuose ar dviviečiuose kambariuose. Pirmieji Lietuvoje pasiūlysime ir apartamentus su privačiomis terasomis“, – tęsė ekskursiją direktorius, aprodydamas jaukiai įrengtus kambarius.

Globos namai įrengti ne, kaip Lietuvoje įprasta, užmiestyje ar gamtoje, bet daugiabučių kaimynystėje, šalia darželio ir prekybos centro  – viskas tam, jog gyventojai ir toliau jaustųsi bendruomenės dalimi.

 

Ypatingas dėmesys sergantiems demencija

Vievio senjorų globos namuose įrengtas ir specializuotas demencijos centras – vienintelis ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Demencijos centras yra apeinamas ratu, kad gyventojai, jausdami jiems būdingą norą nuolat judėti, tą darytų saugiai bei jaustų mažiau streso.

Demencijos centre – specialiai pažymėti unitazai ir vonios kambarys, įrengtas tolygus apšvietimas, ryškūs turėklai, skirtingomis spalvomis pažymėtos kambarių durys, į judesį reaguojantis naktinis apšvietimas kambariuose, visa aplinka pritaikyta šia liga sergančiųjų poreikiams. Tai tik dalis detalių, kurios padeda lengviau orientuotis ir ilgiau išlaikyti gyventojų savarankiškumą.

Dažnai demencija sergantys senjorai jaučiasi sutrikę, jiems kyla noras tiesiog sugrįžti namo. Remiantis pažangiose pasaulio šalyse taikoma praktika, „Gemma“ Vievio namuose įrengta autobusų stotelės imitacija, kuri padės sumažinti gyventojų nerimą. Kol senjorai lauks viešojo transporto, darbuotojai, prisėdę šalia, galės juos nuraminti ir švelniai įtikinti sugrįžti į kambarį ar pakviesti puodelio arbatos. Stotelės tapybos darbas – VDTK 2-o kurso studenčių Evelinos Gedrimaitės ir Viktorijos Narkevičiūtės. Kaip sakė pačios merginos, „tai nuostabus darbas ir puikus būdas padėti demencijos centro gyventojams! Spalvų derinys daro teigiamą įtaką gyventojų nuotaikos ir šiltos atmosferos palaikymui poilsio erdvėje. Vaizdas padės mažinti stresą, skatins teigiamus jausmus, pagerins bendrą savijautą, gyvenimo kokybę ir jų kasdieninį komfortą. Mums išpiešti sieną buvo tikras malonumas, esame patenkintos atlikto darbo rezultatais ir, tikimės, kad tai taps viena iš mėgstamiausių vietų demencijos centro gyventojams“.

Demencijos centro gyventojai nešios specialius laikrodžius su integruota GPS sistema, kritimo davikliais ir pagalbos iškvietimo funkcija. Jei senjoras išeitų už demencijos centro ribų ar nukristų, personalas būtų informuojamas garsiniu signalu bei galėtų nedelsdamas reaguoti.

 

Vievio namų skaitykloje jau kuriasi pirmosios knygos!

Ar žinote, kad skaitymas sustiprina ryšius smegenyse ir gerina jų veiklą, o reguliariai skaitantys ar protinius žaidimus žaidžiantys vyresnio amžiaus asmenys perpus mažiau rizikuoja susirgti Alzheimerio liga ar kita demencija?  Ištirta, kad daug skaitančių žmonių smegenų žievė (už mąstymą atsakinga dalis) dažnai būna storesnė, todėl ir atsparesnė pažeidimams bei traumoms! „Gemma“ Vievio namuose įrengta skaitykla kartu sujungta su koplyčia, kurioje senjorai galės dalyvauti šv. Mišių aukoje.

 

„Gemma“ Vievio kieme pasodinti dideli medžiai!

Vievio namams priklauso didžiulis 125 arų sklypas, teritorija aptverta, saugoma, niekas neišeis ir neįeis be specialiųjų kortelių, kieme pasodinti dideli medžiai ir tokie augalai, kuriuose apsigyventų bitutės ir paukštukai. „Grynas oras ir sąlytis su gamta būtini pilnaverčiam senjorų gyvenimui, tad mus ypatingai džiugina šiuolaikinio pasaulio galimybės, leidžiančios nelaukti dešimtmečių, kol medelis užaugs. Pasodinome jau pakankamai brandžius medžius, vaismedžius, kalnines pušis, kad mūsų gyventojai iš karto galėtų džiaugtis žaluma“, – pasakojo Jonas Zelba. Šalia Vievio namų pastatyti suoleliai, sūpynės, įrengtas specialus treniruoklių kompleksas, savo vietą sode surado šiltnamis ir pakeltos lysvės, kurios įrengtos tokio aukščio, kad namų gyventojams nereiktų lenktis – viskas dėl  gyventojų poreikių įleisti rankas į dirvožemį. Lauke įrengtos terasos su staliukais ir kėdėmis, kad šiltuoju metų laiku gyventojai galėtų valgyti po atviru dangumi...

 

Laikėsi plano 

A++ energinio naudingumo klasės globos namai bus pirmieji Lietuvoje, atitinkantys pasaulyje pripažintą „Breeam“ standartą, patvirtinantį, jog pastatas – energiškai efektyvus, draugiškas aplinkai, jame užtikrinta komfortiška temperatūra, akustika, įdiegti mikroklimato reguliavimo sprendimai.

Vievio namų generalinis rangovas – statybų bendrovė „Naresta“. „Mes, kaip verslas, jaučiame didelę atsakomybę prisidėti prie projektų, kurie svarbūs ir reikalingi mūsų visuomenei. Kaip didžiausią projekto iššūkį vertiname tai, jog projektą pradėjome laikotarpiu, kuris nėra palankus statybos technologiniams procesams, tačiau užsakovo profesionalumas ir glaudus bendradarbiavimas leido projektą įgyvendinti per sutartą ir ypač trumpą laikotarpį – 12 mėnesių“, – teigė bendrovės generalinis direktorius Tadas Grincevičius.

Senjorų globos namų projektą „Gemma“ Vievio namai per įmonę „Care Investments“ plėtoja privataus kapitalo investicinis fondas „Baltcap“ ir MO muziejaus steigėjo bei filantropo Viktoro Butkaus investicinė įmonė.

Paslaugų kainos

Paslaugų kainos „Gemma“ Vievio namuose, priklausomai nuo gyventojo sveikatos būklės, papildomų sveikatinimo paslaugų ir komforto elementų, kambario tipo bei kitų pasirinkimų, svyruoja nuo 1 700 iki 3 000 eurų/mėn. Reikia pažymėti, kad Elektrėnų savivaldybė nelieka nuošalyje ir prisideda prie paslaugų apmokėjimo (sunkią negalią turintis senjoras už paslaugas sumokėtų 80 proc. pensijos, 1 proc. savo turto vertės mokestį ir jo gaunamą slaugos ar priežiūros tikslinę kompensaciją). Savivaldybė padengtų paslaugos kainos dalį, kuri susidarytų nuo minėtų įmokų sumos iki 1 600 eurų ribos. Likusią dalį (šiuo atveju nuo 100 iki 1 300 eurų, priklausomai nuo pageidaujamo komforto lygio) turėtų susimokėti paslaugos gavėjas ar jo artimieji.

Nuo ko pradėti?

Elektrėnų savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Violetos Šimkūnienės komentaras: „Jeigu asmuo su sunkia negalia už gyvenimą globos namuose nori gauti dalinį finansavimą iš savivaldybės ar valstybės biudžeto, pirmiausia turi parašyti prašymą socialiniams darbuotojams seniūnijose, kurie vertina socialinių paslaugų poreikį ir teikia prašymą su visais dokumentais Elektrėnų savivaldybės asmenų nukreipimo į socialinių paslaugų įstaigas komisijai. Asmenys ar jų artimieji, rašydami prašymus apsigyventi globos namuose, nurodo įstaigą, kurioje norėtų gyventi. Tuomet Elektrėnų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius susisiekia su įstaiga, paprašo įstaigai privalomų dokumentų (įstatų, dokumento, įrodančio licencijos galiojimą ir įstaigoje patvirtintų kainų) ir rengia individualią trišalę ar keturšalę sutartį. Sutartį  pasirašo asmuo, asmens giminaičiai, kai prisideda prie turto mokesčio mokėjimo, įstaiga ir Elektrėnų savivaldybės administracija. Bendros sutarties su įstaigomis savivaldybė nepasirašo, nes kiekvieno asmens atveju yra skirtingos sąlygos.“

***

Gyvenimas ne visada vyksta pagal planą, tačiau niekas taip greitai jo neapverčia aukštyn kojomis, kaip staiga pablogėjusi artimojo sveikata. Slauga namuose sudėtingas darbas, reikalaujantis daug laiko, žinių ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo ligoniui. Kaip elgtis, susidūrus su tokia situacija?

Svarbiausia prisiminkite, jog esate ne vienas – nereikia visų rūpesčių susikrauti tik ant savo pečių.

Jei susiduriate su sunkumais ir Jūsų tėveliams ar seneliams skubiai reikalinga patikima priežiūra visą parą, „Gemma“ slaugos centre jais gali pasirūpinti profesionalai – savo darbą mylintys gydytojai specialistai, slaugytojai, jų padėjėjai, sveikatos stiprinimui dedikuota reabilitacijos specialistų komanda: kineziterapeutai, ergoterapeutai, masažuotojai. Jauskitės ramiau, patikėję artimojo sveikatą tiems, kurie išmano, kaip ja pasirūpinti geriausiai.

Domitės gyvenimo Vievio namuose sąlygomis ir galimybėmis? Susisiekite pasitarti el. paštu vievionamai@gemma.lt arba telefonu +370 663 00000.

url

Autorės nuotraukos

 

 

 <- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų