Vaikų globos savaitė Elektrėnuose

Tradiciškai pirmąjį liepos sekmadienį, minint Globėjų dieną, birželio 26–liepos 2 dienomis visoje Lietuvoje vyko specialūs vaikų savaitės renginiai – susitikimai, piknikai, pokalbiai su globėjais, filmų peržiūros ir kt. Renginių metu visuomenei buvo pasakojama apie globą, jos svarbą, globėjo vaidmenį ir jo prasmingumą bei pagerbiami patys globėjai, padėkojant jiems už globojamus ar užaugintus vaikus. Birželio 29 ir 30 dienomis renginiai vyko ir Elektrėnuose.

Birželio 29 d. Elektrėnų socialinių paslaugų centro Globos centras kvietė visus Elektrėnų krašto gyventojus, įstaigas ir organizacijas į Globos savaitės minėjimo akciją „Nuspalvink vaiko namus“, kurios metu kalbėjo apie vaiko globą šeimoje ir jos galimybes. Akcijos metu dalyviai buvo kviečiami sugrįžti į vaikystę, spalvinti, piešti vaiko namus ir mėtytis spalvotomis dulkėmis. Spalvotos dulkės, arba kitaip – širdies dulkės, – šiųmetis vaikų globos savaitės simbolis, reiškiantis gerumą ir meilę. Šie jausmai sklinda atrakinus geležinę – mitų ir neigiamų nuostatų apie globą ir įsivaikinimą sukaustytą – širdį. Akcijoje dalyvavo ir širdies dulkes drauge skleidė Elektrėnų savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius kartu su administracijos direktore Jekaterina Goličenko ir kitais savivaldybės atstovais.

Birželio 30 d.  vaikų globos savaitei paminėti vyko renginys „Tu gali tapti namais“, kuriame dalyvavo globėjų (rūpintojų), įtėvių ir jų draugų šeimos, svečiai. Renginio metu jautrių metodų praktikė, lektorė Liudovika Pakalkaitė skaitė paskaitą „Kelionė į santykį ir augimą kartu su vaiku“. Tuo pat metu vaikai buvo kviečiami linksmai ir aktyviai praleisti laiką su animatore, žaidė įvairius žaidimus, vaišinosi ledais.

Organizatoriai dėkojo visiems, dalyvavusiems renginiuose, partneriams, rėmėjams ir savanoriams, prisidėjusiems prie renginių, skirtų vaikų globos savaitei paminėti, organizavimo ir įgyvendinimo: Elektrėnų socialiniam paslaugų centrui, Elektrėnų savivaldybei, partneriams – Elektrėnų savivaldybės Viešajai bibliotekai, Elektrėnų jaunimo centrui, rėmėjui Juliui Medveckui, globos ambasadoriams: DOLCE AMOR, Silvijai Niūniavaitei-Bielskienei ir savanorėms Daivai Bielskuvienei bei Aistei Nasutavičiūtei.

Vainikuojanti šventė Vilniaus Vingio parke

Globėjų dieną, liepos 1-ąją, vainikavo šeštus metus globėjams rengiamas renginys Vilniaus Vingio parke, kur būriavosi daug šeimų, kurių amžius, poreikiai, pomėgiai ir daugybė dalykų skiriasi, tačiau jas sieja viena – vienokia ar kitokia forma jas sujungė globa.

Vieni dalijosi istorijomis, kaip naujas narys, ar net keli, papildė šeimą, o kiti, dar svarstantys ar laukiantys galimybės, klausėsi jų patirčių. Šventėje Vilniuje dalyvavo ir Elektrėnų paslaugų centro darbuotojos: Ieva Chmeliauskienė, Laima Petrauskaitė-Jaruševičienė, Ugnė Leonavičienė, Erika Stropienė. Elektrėniškių įrengtą palapinę aplankė ypatingi svečiai: pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė bei LR socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Globėjų daugėja, o padėka jiems – didžiulė

2008 m. net 1 260 Vilniaus vaikų augo globoje, iš jų 467 vaikai gyveno vaikų socialinės globos įstaigose, o šiandien šis skaičius siekia 880, iš kurių 235 vaikams nustatyta globa Vilniaus bendruomeniniuose globos namuose. „Akivaizdu, situacija gerėja. Visgi dar daugiau nei 200 vaikų poreikis augti šeimoje nėra patenkintas, jie laukia savo globėjų šeimos. Dažniausiai tai yra vyresni nei 10 metų vaikai bei didesnės brolių ir seserų grupės“, – esamą situaciją komentavo Vilniaus savivaldybės vicemerė S. Bieliūnė.

Bendras globojamų vaikų skaičius mažėja, o šeimose globojamų vaikų skaičius, lyginant su bendru globojamų vaikų skaičiumi, kasmet vis didėja. Tendencija džiuginanti, ir tai lėmė ne viena priežastis. „Per pastaruosius 15 metų keitėsi ir visuomenė, ir pati vaikų globos sistema: iš institucinių vaikų globos namų vaikai persikėlė gyventi į bendruomeninius vaikų globos namus, didėjo dėmesys šeimoms, susiduriančioms su sunkumais, vyko pagalbos bei paslaugų šeimoms ir globėjams plėtra“, – dėstė vicemerė. Pasak jos, visuomenė neabejotinai keičiasi, keičiasi ir požiūris į įvairius reiškinius, tarp jų ir į globą. Matyti, kad šviesėja požiūris į globą, tam padeda ir sėkmingų istorijų viešinimas, pamažu sklaidosi mitai. „Noriu pasidžiaugti ir padėkoti visiems globėjams, giminaičiams ir žmonėms, nesusijusiems giminystės ryšiais su vaikais, kad pasiryžo pasidalinti savo namais ir meile su tėvų globos netekusiais vaikais. Jūsų visų dėka pasaulis tampa gražesnis: globėjai keičia vaikų likimus ir kuria šviesesnę jų ateitį“, – globėjams dėkojo vicemerė. S. Bieliūnė akcentavo, kad dar juntama ne viena priežastis, kodėl žmonės dvejoja, ar ryžtis šiam žingsniui, tačiau neretai tai informacijos stoka bei nepagrįstos baimės, kurios visuomenėje jau sklaidosi. „Visos baimės ir nerimas yra normalu, priimant labai svarbų sprendimą globoti, tačiau norėtųsi „normalizuoti“ šį aspektą ir pabrėžti, kad labai panašūs klausimai kyla ir žmonėms, kurie laukiasi, ar augina savo biologinius vaikus. Svarbiausia – būti nuoširdžiam ir atidžiam, kurti santykį su vaiku, neklijuojant jokių etikečių. Kilus sunkumų, svarbu jų neignoruoti ir spręsti tiek savarankiškai, tiek pasitelkus specialistus. Tie patys dalykai svarbūs visose šeimose, nepriklausomai, ar vaikas globojamas ar ne“, – įsitikinusi vicemerė.

Organizatoriai džiaugėsi, kad Vingio parke šurmuliavęs globėjų renginys – tai puiki proga ir galimybė pasidžiaugti savo šeimos ir vaiko teigiamais pasiekimais, giliau suvokti savo reikšmę ir svarbą globojamo vaiko gyvenime. Tai galimybė atitrūkti nuo rutinos, pasijusti globėjų bendruomenės nariu, bendrauti su kitomis globėjų šeimomis, dalintis savo patirtimi ir mokytis iš kitų patirčių. Neformalioje aplinkoje šiuos tikslus pasiekti yra kur kas lengviau ir paprasčiau. Ir pati iniciatyva yra labai svarbi ir informuojant, šviečiant visuomenę bei akcentuojant suaugusių žmonių vaidmenį ir svarbą tenkinant tėvų globos netekusių vaikų poreikius.

„Elektrėnų žinių“ informacija

 

Prezidentas padėkojo globėjams už meilę ir viltį, kurią jie dovanoja vaikams

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su ponia Diana Nausėdiene šeštadienį, Globėjų dienos išvakarėse, pasveikino globojančių šeimų festivalį „Čia gera augti“. Šiuo metu Lietuvoje yra maždaug 3 800 globėjų šeimų. Globėjų šeimose auga apie 4 600 tėvų globos netekusių vaikų. Maždaug 1 200 vaikų, netekę tėvų globos, vis dar gyvena globos institucijose, dauguma jų – paaugliai. „Jūs, globėjai, suteikdami vaikui galimybę patirti, kas yra šeima, kasdien kuriate gražiausią šventę. Šeima yra šventė, kurioje dera visų skirtingumas, kuriamos ir palaikomos tradicijos, mokomasi pasirūpinti, kad greta esančiam būtų gera. Iš šeimos, kaip ir iš šventės, išsinešame džiaugsmo ir šviesos, kuria dalinamės darbe, mokykloje, kasdienoje“, – sveikindamas festivalio dalyvius sakė Prezidentas. Šalies vadovas pažymėjo vaikus globojančių ar įsivaikinusių šeimų bendruomenės tvirtumą. „Jūs pasitikite vieni kitais, nes žinote, kad prireikus sulauksite pagalbos. Jums padėti pasiruošę ir globos centrų darbuotojai, ir kiti bendruomenės nariai. Tai – didžiulė paspirtis Jūsų kasdienoje, o kartu – ir proga žmogiškumui atsiskleisti gražiausiomis spalvomis. Ne mažiau svarbu tai, kad ir mes pasitikime Jumis. Lietuva tiki Jumis. Tikime, kad Jūs galite išauginti nuostabius žmones, aktyvius Lietuvos piliečius, mylinčius savo artimą, savo šalį, branginančius ryšį su kitu žmogumi, su Tėvyne“, – sakė šalies vadovas. Prezidentas padėkojo globėjams už meilę ir viltį, kurią jie dovanoja vaikams ir vieni kitiems.

Ponia Diana Nausėdienė visai globėjų bendruomenei ir kiekvienam globėjui dėkojo už tai, kad jie žino, kaip mokytis ir išmokti. Už tai, kad ieško ne kliūčių ar priežasčių, o galimybių, kaip ir ką padaryti. „Drąsa, iniciatyva, palaikymas jos imantis – tai vertingiausia dovana ir vaikams, ir visai mūsų šaliai. Ačiū Jums už tai, už tą svarbų mums visiems kasdienį darbą – kurti saugią aplinką, kurti namus, šeimą ir šventę“, – sakė šalies pirmoji ponia. Lietuvoje veikia 66 globos centrai, kurie padeda vaikams surasti globėjus ar įtėvius ir teikia profesionalią pagalbą, psichologines konsultacijas svarstantiems globoti vaikus, jau globojantiems žmonėms ir globoje augantiems vaikams. Kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje yra globos centras, o didesnėse – keli.

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

 

 <- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų