Semeliškiečių kelionė į Birštoną

Vietos bendruomenių savivaldos tikslas – skatinti savivaldą ir savarankiškumą, tenkinant vietos bendruomenės viešuosius poreikius, stiprinti bendruomenių sutelktumą ir tarpusavio pasitikėjimą.

Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 m. programa finansuoja veiklas, kurios tenkina vietos bendruomenių viešuosius poreikius. Didžiausias dėmesys skiriamas pažeidžiamiems bendruomenės nariams ir grupėms; vaikų ir jaunimo užimtumui; kultūrinei ir švietėjiškai veiklai; viešųjų erdvių ir aplinkos kokybės gerinimui; sporto ir sveikatinimo veiklai; bendruomeninės veiklos organizavimui; kitoms vietos bendruomenės gyvenimo kokybę gerinančioms veikloms.
Semeliškių bendruomenės tarybą sudaro 8 nariai: Nijolė Ustilienė, Meilutė Rašimienė, Daina Žymantienė, Valdas Lėlius, Juozas Gackas, Gintarė Sadkauskaitė, Antanas Bielskis. Tarybos sprendimu pirmininku išrinktas Vytas Barzdaitis.
Pernai semeliškiečiai vyko į Anykščius, šiais metais buvo surengta pažintinė ekskursija į Birštoną. Galimybė vykti į kelionę buvo sudaryta Semeliškių vidurinės mokyklos mokiniams, aktyviai dalyvaujantiems Elektrėnų meno mokyklos orkestro, vadovaujamo Valdo Stanaičio, koncertinėje veikloje, taip pat šokių grupės, vadovaujamos Vitalijos Mangirdienės, nariams bei Semeliškių bendruomenės atstovams.
Atvykus į Birštoną gidė Akvilė pristatė ekskursijos programą. Ekskursijos dalyviai aplankė atnaujintą kurhauzą, apžiūrėjo ten veikiančią Sauliaus Dastiko tapybos darbų parodą „Vietos“.
Vėliau keliavo į biuvetę – mineralinio vandens gėrimo vietą, kurioje iš 125 m gylio teka angliarūgštės neprisotintas mineralinis vanduo. Čia buvo išdalintos vienkartinės stiklinės ir visi ragavo natūralų mineralinį vandenį. Birštone iš gilių gręžinių gaunami mineraliniai vandenys „Vytautas“, „Birutė“, „BMV“ bei kiti.
Vanduo suteikė jėgų: ekskursantai energingai užkopė į Vytauto kalną, išgirdo tikrų ir išgalvotų istorijų, pasivaikščiojo po Vytauto parką, kuriame dar yra išlikusios Meilės, Kaštonų alėjos, apžiūrėjo Vytauto paminklą, pastatytą 1996 metais. Prie Nemuno gidė papasakojo istoriją apie miesto banginį, kurio nugarą galima pamatyti karštą vasarą nusekus upei. Vėliau keliautojus pasitinka „Tulpės“ sanatorijos Baltoji vila, kurioje ilsėdamasis rašytojas Balys Sruoga rašė garsųjį „Dievų mišką“, vilioja prisėsti ir sugalvoti norą „Svajonių suolelis“. Kol galvojami norai, visi žvelgia į kitoje Nemuno pusėje dunksantį Druskų mišką. Už jo gyvena apie 300 kantrių gyventojų, kurie kiekvieną rytą į darbą ar mokyklą plaukia valtimis, žiemą, kai upę sukausto ledas, keliauja pėsčiomis. Norėdami nuvykti į Birštoną automobiliu, jie turi apvažiuoti išsiraizgiusią upės kilpą.
Birštono sakraliniame muziejuje, įkurtame senojoje klebonijoje, apžiūrime arkivyskupo Teofiliaus Matulionio, kardinolo Vincento Sladkevičiaus memorialines ekspozicijas, Kaišiadorių vyskupijos liturginių eucharistinių indų kolekciją, sakralinės tapybos, lietuvių liaudies mažosios skulptūros kūrinius. Čia vyksta edukaciniai užsiėmimai, rengiamos šiuolaikinių dailininkų meno, Bažnyčios istorijos dokumentų parodos.
Kiekvienas miestas turi iškilių žmonių, garsinančių savo kraštą, saugančių praeities istoriją. Vienas jų – buvęs mokyklos kraštotyros būrelio vadovas, Birštono muziejaus įkūrėjas Petras Kazlauskas. Ekspozicijos pagrindą sudaro kraštotyrininkų surinkti eksponatai. Muziejus buvo įkurtas 1967 metais, o nuolatinė archeologinės, etnografinės medžiagos, Karališkojo Birštono praeities ekspozicija – 1972 metais.
Ekskursijos dalyvių dėmesį patraukė Birštono muziejaus eksponatai – dantų gydytojo I. Šablausko dantų gydymo kabinetas, Adomo Jurkulnevičiaus karieta, kuria buvo vežiojami poilsiautojai iš Kauno į Birštoną iki 1927 metų, bei kiti eksponatai. Parodų salėje vyko Valerijono Gratulevičiaus darbų paroda.
Tvarkingos, atsinaujinančios Birštono gatvės vedė į „Eglės“ sanatoriją. Liftu pakilus į terasą, atsivėrė gražus gamtovaizdis. Iš sanatorijos išvykos dalyviai patraukė į autobusų stotį, kurioje laukė autobusas. Seniūnaitė Daina Žymantienė padėkojo gidei už turiningą ir įdomią ekskursiją, įteikė dovanų – Semeliškių seniūnijos atributikos.
Paskutinis išvykos objektas – Punios piliakalnis. Atvykus į Punią, šalia Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios laukė buvęs ilgametis mokyklos mokytojas, kraštotyrininkas, kelių knygų autorius Petras Džervus. Jis pristatė Punios miestelio istoriją, papasakojo apie Punios piliakalnį, dar kitaip vadinamą Margirio arba Margio kalnu, atmintinai deklamavo Maironio eiles.
Ekskursijos dalyviai dėkoja seniūnaitei Dainai Žymantienei ir tikina, kad jei kitais metais iš savivaldos bendruomenės programos pinigų bus organizuojama panaši ekskursija, būtinai joje dalyvaus, nes tai puiki galimybė pažinti kraštą, aplankyti dar nematytą Lietuvos kampelį ir praplėsti akiratį.

Nijolė Ustilienė<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų