Nuskambėjo Elektrėnų amfiteatre muzikinė bliuzo ir džiazo laboratorija

Rugpjūčio 25–26 dienomis Elektrėnuose, „Vaikų pasaulio“ amfiteatre, vyko įspūdinga muzikinė bliuzo ir džiazo laboratorija. Abiejų vakarų melomanus džiugino grupės ir solistai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.
Silvija BIELSKIENĖ
Iškalbingos renginių reklamos
Festivalio organizatoriai vis nenustoja stebinti originaliomis renginio reklamų idėjomis – tai visame Elektrėnų mieste vėjyje plaikstomais bliuzo ir džiazo skalbiniais, kurie simbolizavo šių muzikos žanrų laisvę, plėtojo ir muzikinę žmonių švietėjišką veiklą, – kiekvienas, arčiau priėjęs prie jų, rado daug įdomių faktų tiek apie bliuzą, tiek apie džiazą. Tai po miestą išmėtytais kubais – pasitelkus QR kodo šifravimo programėlę ir nuskenavus piktogramą, gyventojai galėjo sužinoti visą informaciją, susijusią su metų bliuzo ir džiazo festivaliu. Tai miesto erdvėse stūksančiais žuvų griaučiais. Šiemet akį traukė sujungti trikampiai – molekulės, o pagrindinių afišų rausvame fone dominavo kolba su saksofono mygtukais.
Penktadienį bliuzas, šeštadienį – džiazas
Pirmoji festivalio diena buvo dedikuojama bliuzui. Rugpjūčio 25 dieną (penktadienį) nuo 18 valandos scenoje bliuzavo Vika Ray, atlikdama savo autorines dainas, jai talkino Šarūnas Kantakevičius (gitara) ir lūpinės armonikėlės meistras Kipras Mikelis; Audrius Azguridis ir grupė „Dinozaurai“, kurie bliuzo, rokenrolo ir paprastas melodingas dainas atliko tik lietuvių kalba, kas labiau priartino klausytojus; Aleksandro Belkino ir Virgilijaus Juto duetas; svečiai iš Lenkijos – Joanna Knitter Blues and Folk Connection – energijos ugnikalnis, kurie scenoje atiduoda save, laisvai išjudina bet kokį klausytoją, o tobula grupės atlikimo technika ir ansambliškumas priverčia per kūną bėgti šiurpuliukus. Paskutinioji scenoje pasirodė Arina ir Veto Bank, bliuzo karaliene tituluojama dainininkė pavergia klausytojus savo talentu ir nuoširdumu, o jos unikalų balsą visi bliuzo fanai tiesiog yra įsimylėję.
Bliuzo vakaras persikėlė į „Paragauk Pats Bistro“
Praeitais metais Elektrėnų bliuzo ir džiazo festivalis pirmą kartą organizavo jam session vakarą, kuris susilaukė labai didelio susidomėjimo. Ši tradicija buvo tęsiama ir šiemet – penktadienį nuo 22 valandos, kartu su muzikantu Konstantin B., greito maisto užkandinėje „Paragauk Pats BISTRO“ susirinkusieji mėgavosi sklindančiais improvizuotais muzikos garsais, mat jam session metu muzikantai groja čia ir dabar, todėl ne paslaptis, kad ekspromtinio grojimo metu karts nuo karto gimsta legendinės muzikinės frazės.
Džiazo dieną vainikavo projekto „Lietuvos Balsas“ nugalėtojas Anyanya
Antrąją festivalio dieną, skirtą džiazui, nuo 17 valandos į sceną pirmieji žengė konkurso „Elektrėnų žiburiukai“ laureatai. Tai Elektrėnų meno mokyklos organizuojamas kasmetinis tarptautinio džiazo – populiariosios (artimos džiazui) muzikos jaunųjų atlikėjų festivalis-konkursas, kurio laimėtojai gauna galimybę pasirodyti didžiojoje Elektrėnų bliuzo ir džiazo festivalio scenoje.
Iškart po jų scenoje pasirodė Eugenijaus Vedecko džiazo orkestras, kuris, seniausiam Lietuvoje Elektrėnų džiazo festivaliui „Jaunystė”, vėl atsikūręs „EVJO” kartu su dainininke Gintare Peciukonyte, dovanojo naują, nuotaikingą, išskirtinę programą, skirtą Vilniaus 700 metų gimtadieniui ir Elektrėnų džiazo fanams. Po jo pasirodymus tęsė: tarptautinis projektas „Bending Line Trio“, kurio atliekamoje muzikoje susipynė tradicinio Jazz fusion ir progresyvaus džiazo kompozicijos; grupė „Illume“ – šio kvarteto repertuaras nestokoja šiuolaikinių muzikinių sprendimų, jų atliekamas džiazas persipina su Tolimųjų Rytų, Hip-Hop, roko muzikos prieskoniais; Adriano Trindade – tikras scenos fenomenas, iš Brazilijos, Adriano laikomas džiazo muzikos miksologu, tad nenuostabu, kad su juo scenoje pasirodė ir lietuvių džiazistai. O džiazo vakarą ir festivalį vainikavo projekto „Lietuvos Balsas“ 10-ojo sezono nugalėtojas Anyanya iš Nigerijos.
Renginio vedėjai dėkojo publikai
Nepakeičiamieji abiejų vakarų renginių nuolatiniai vedėjai Laura Buividavičienė ir Saulius Čėpla dėkojo ištikimiems žiūrovams bei visiems, prisidėjusiems prie šio festivalio organizavimo, o Laura savo socialiniuose tinkluose ne tik dėkojo savo bičiuliams, tarp jų ir Sauliui Čėplai, bet ir pranešė apie pokyčius savo gyvenime: „Ir nors šie metai scenoje man buvo paskutiniai – viskam ateina laikas – bet nulipau nuo jos be galo, be galo laiminga...“
Svarbu nepamiršti istorijos
Svarbu nepamiršti, kad 1968 metais būtent Elektrėnuose įvyko pirmasis Lietuvoje ir antrasis Baltijos šalyje džiazo festivalis „Jaunystė 68“. 1968 m. balandžio 26–27 dienomis vykęs festivalis „Jaunystė 68“ paliko svarbų istorinį įspaudą Lietuvos džiazo pasaulyje.
Vartydami fotomenininko Vytauto Suslavičiaus knygą „Džiazo Jaunystės miestas“ randame pirmojo džiazo festivalio dalyvius ir atlikėjus: Renginio sumanytojas – saksofonininkas Viktoras Voronovas, tuo metu užėmęs Elektrėnų kultūros centro direktoriaus pareigas. Ko gero, jis ir buvo tas žmogus, Elektrėnuose pasėjęs džiazo sėklą. Pirmajame festivalyje džiazavo gausus būrys muzikantų: tiek iš Lietuvos, tiek iš kaimyninių valstybių. Publiką tuomet pakerėjo Viačeslavo Ganelino vadovaujamas trio, svečių iš užsienio pasirodymai ir savo džiazo vokalisto talentą atskleidęs Stasys Povilaitis, Voronovo kvartetas (Elektrėnai), V. Gilmano – V. Ganelino kvartetas, A. Molokojedovo – A. Vizgirdos kvartetas, V. Žilionio kvartetas, dainininkas S. Povilaitis su A. Molokojedovo trio (visi iš Vilniaus), L. Bielionio kvintetas (Kaunas), T. Karecko vadovaujamas orkestras (Klaipėda) ir svečiai – Raimondo Raubiško – G. Rozenbergo kvartetas (Ryga) ir E. Georgiano trio (Maskva). Festivalio „Didijį prizą“ iškovojo V. Ganelino trio (V. Ganelinas – fortepijonas, J. Rumelaitis – kontrabosas, Aleksandras Melnikas – mušamieji). V. Ganelinas išrinktas geriausiu festivalio pianistu, o Aleksandras Melnikas – geriausiu būgnininku. V. Gilmano – V. Ganelino kvartetą žiuri pažymėjo už geriausią liaudies dainos interpretavimą („Kas bernelio sumislyta“). Geriausia festivalio kompozicija – AlgirdoVizgirdos „Viskas priklauso nuo nuotaikos“. Kompozicijos autorius išrinktas geriausiu festivalio fleitininku. Kiti pažymėti muzikantai – smuikininkas Vincas Žilionis, saksofonininkas Eugenijus Kunickas, kontrabosininkas E. Milkevičius (abu iš T. Karecko orkestro) ir jauniausias festivalio dalyvis – pianistas P. Jaraminas.
Nors sovietinė ideologija nepalaikė džiazo egzistencijos, ji nesutrukdė šio muzikos stiliaus vystymosi dėl stiprios lietuvių meilės ir pagarbos improvizacijai. Tai buvo iššūkis sistemai, gaivus laisvės gurkšnis. Kuriam laikui pamirštas renginys vėl atgimė prieš 15 metų, 2008-ųjų rugpjūčio paskutinį šeštadienį.
Trijų kaminų nebeliko, bet Elektrėnai pelnytai išlieka bliuzo ir džiazo miestu
Belieka prisiminti prieš trejus metus (2020 m.) festivalį pradėjusią grupę „ELEKTRĖNAI BMP“, kurioje susivieniję elektrėniečiai Emilis Čelkevičius, Romas Valašinas, Vladimir Želenovskij ir Saulius Krilavičius, pateikė siurprizą – sudainavo naujai sukurtą miestui bliuzo himną, kuris nepaliko abejingų: „Tarp Vilniaus ir Kauno, kur trys kaminai, energetikų miestas – Elektrėnus žinai?“ Trijų kaminų nebeliko, bet Elektrėnų miestas tebeskamba ir, tikėkimės, skambės dar ne vienus metus bliuzo ir džiazo improvizacijomis!
Visi festivalio koncertai buvo nemokami. Festivalį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Informaciniai rėmėjai: „Elektrėnų žinios“, „Elektrėnų kronika“, „Etaplius“, „Trakų žemė“, „Atspindžiai“, „Lietuvos rytas“. Partneris – „Paragauk Pats Bistro“.
Pagrindinis organizatorius – Elektrėnų kultūros centras.
Nuoširdžiausi sveikinimai visai organizatorių komandai ir – ilgiausių metų!!!
Liudmilos Felčinskajos nuotraukos
|
<- Grįžti į atgal