Laisvoji bibliotekėlė Vievyje

Praeidami pro Vievio pradinę mokyklą galime pastebėti lauke įrengtą spintelę su knygomis. Daugelio pasaulio valstybių žmonėms tai jau pažįstamas vaizdinys, bet lietuvio akiai vis dar neįprasta ir nauja.

Laisvosios bibliotekėlės paskirtis ir istorija

Dažnai nusipirkus ir perskaičius knygą norisi ta knyga pasidalinti su kitais, o kartais tampa aišku, jog kitam ji būtų labiau reikalinga. Galbūt dėl šios priežasties viena amerikietė pasiūlė dalintis įsigytomis knygomis. Taip kilo idėja sukurti viešas erdves – mažus namelius su lentynėlėmis („Little free library“), kuriuose visi norintys gali atnešti ir laisvai pasiimti knygas. Šiose bibliotekėlėse galima keistis įvairių literatūrinių žanrų knygomis, žurnalais ar netgi moksline literatūra. Nėra jokių apribojimų ar suvaržymų, svarbiausia tai, kad knygų dalijimosi ratas niekada nenustotų suktis. Ši graži idėja nuvilnijo per visą pasaulį ir pradeda įsitvirtinti Lietuvoje.

Bibliotekėlės atsiradimas Vievyje

Vievio pradinės mokyklos bendruomenės nariai nuolat ieško, tariasi, ką būtų galima sumanyti, kad mokinių užimtumas pertraukų metu bei po pamokų taptų turiningesnis, kad vaikai būtų užsiėmę ir saugūs, galėtų komunikuoti tarpusavyje. Siekiama, kad džiaugsmo mažiausiems suteiktų ne vien tik kamuolys mokyklos kieme ar kompiuteriniai žaidimai, bet ir kiti įdomūs dalykai. Juk galima skaityti, žaisti stalo žaidimus, piešti, veikti tai, kas skatina bendravimą. Vaikai mažiau skaito. Tai patvirtina ir pastaruosius dvejus metus atliekami mokinių žinių ir gebėjimų patikrinimo standartizuoti testai. Jie rodo, kad vaikų skaitymo įgūdžiai nepakankami. Ir nors vaikams patinka eiti į mokyklos bei miesto bibliotekas, anot Vievio pradinės mokyklos direktorės Almos Reklaitienės, labai svarbu, kad jie nesusidarytų nuomonės, jog knygos gyvena tik bibliotekų knygų lentynose. Būtent dėl šios priežasties mokyklos koridoriuje atsirado skaitymo erdvė, kurioje nėra nei bibliotekininko, nei mokytojo, vaikai gali patys pasiimti iš lentynos knygas ir skaityti visiškai kitokioje aplinkoje, nei yra įpratę. Įrengus tokią skaitymo erdvę nebuvo sustota – mokyklos neaplenkė „Laisvosios bibliotekėlės“ idėja, kuria susidomėjo ir kvietė diskutuoti mokyklos pavaduotoja ugdymui Ingai Šumskienė. Vėliau bibliotekėlės idėją palaikė ir įgyvendinimo iniciatyvą perėmė mokyklos direktorė, o kad žodžiai virstų darbais, savo indėlį įdėjo mokyklos darbuotojai Algirdas Kazakevičius su Algiu Rakausku bei pavaduotoja ūkio reikalams Liusė Golochvoščienė: mokyklos kiemelyje jie pastatė spintelę, skirtą knygų dalijimuisi, keitimuisi, dovanojimui. „Dažnai atrodo, kad daug ką galima įgyvendinti ir įgyvendinama kažkur toli: Amerikoje, Australijoje, Vilniuje, o pas mus lyg ir neįmanoma. Žinau, kad ir kitos Lietuvos mokyklos kuria tokio tipo bibliotekėles, tad pagalvojome, kodėl nepabandžius to padaryti ir Vievyje, mūsų mokyklos kieme“, – dalijasi patirtimi Vievio pradinės mokyklos direktorė Alma Reklaitienė.

Skirta visai miestelio bendruomenei

Knygoms skirta spinta be užrakto įrengta mokyklos kieme, tačiau ji yra atvira visiems miestelio bendruomenės nariams, ne tik mokiniams. Atidarę spintą pamatytumėte lentynas, skirtas suaugusiųjų ir vaikų literatūrai.

Vien įrengti neužtenka

Pastatyti spintą yra viena, ja naudotis – kita, todėl į knygų nešimą įsitraukė moksleivių žurnalistų būrelio nariai, jų vadovė Asta Pranukevičienė ir pavaduotoja Inga Šumskienė, mokyklos bibliotekininkė, mokytojos ir mokiniai – visa mokyklos bendruomenė. „Laisvosios bibliotekėlės“ ateitis priklauso nuo to, kaip miesto, mokyklos bendruomenės nariai dalinsis knygomis, visgi pasaulyje prigijusi idėja turėtų prigyti ir Vievyje. Tai turėtų suvienyti mokyklos bendruomenę, juolab kad 2015–2016 mokslo metai paskelbti Mokyklų bendruomenių metais.

Bibliotekėlės ateities vizija

Jei ši knygų dalijimosi idėja prigis, ateityje mokyklos bendruomenė žada įrengti kažką panašaus į žinomą Baublį, kuris pakeistų spintą ir labiau tiktų istoriniam mokyklos skvereliui. Dabar skverelyje stovi stogastulpis lietuviškos mokyklos Vievyje 90-mečiui paminėti ir stūkso paminklinis akmuo lietuvybės puoselėtojui, knygnešiui Jurgiui Milančiui atminti.

Jolita Grincevičiūtė<- Grįžti į atgal