Holokausto 80-mečiui paminėti Lietuvoje organizuojami „Atminties keliai“

Šiais metais minime 80-ąsias Holokausto pradžios Lietuvoje metines. Skirtingai nuo didžiosios Europos dalies, Lietuvoje Holokausto aukos buvo nužudytos netoli jų gyvenamosios vietos. Praktiškai per kelis 1941 m. vasaros ir rudens mėnesius buvo visiškai sunaikintos Lietuvos žydų bendruomenės.

Šių skaudžių istorinių įvykių atminimui Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su jos iniciatyva įsteigtais Tolerancijos ugdymo centrais bei kitais partneriais, inicijuoja nacionalinį projektą „Atminties kelias 1941–2021“. Renginiai, prasidėję nuo birželio, tęsis iki gruodžio mėnesio.

„Atminties kelio 1941–2021“ minėjimai – tai atminimo eisenos, kurios prasideda miestų centrinėse dalyse, kur anksčiau gyveno žydai, ir baigiasi Holokausto aukų masinių žudynių vietose. Eisenų dalyviai nešasi akmenėlius su ant jų užrašytais čia gyvenusių žydų vardais – tai ir pagarba istoriškai susiklosčiusiai žydų tradicijai į kapines nešti akmenėlius, ir Holokausto aukų įasmeninimas. Žudynių vietose vykstančiuose minėjimuose bus ištarti šie vardai ir iš nebūties prikeltos atskirų šeimų ir iškiliausių to krašto asmenybių istorijos. Panašūs renginiai Tarptautinės komisijos iniciatyva vyksta daugiau nei dešimtmetį minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną – rugsėjo 23 d., kuriuose kasmet dalyvauja 150–200 mokyklų ir daugiau nei 10 000 dalyvių.

Lietuvoje yra daugiau nei 200 masinių Holokausto aukų žudynių vietų. Vienas iš „Atminties kelio“ eisenų iniciatorių ir organizatorių, Tarptautinės komisijos vykdantysis direktorius Ronaldas Račinskas išreiškė viltį, kad šiais metais bus aplankytos visos arba bent jau didžioji dalis šių vietų.

Tarptautinės komisijos tyrimų duomenimis dabartinėje Lietuvos teritorijoje iš maždaug 220 tūkst. iki karo gyvenusių žydų per Holokaustą buvo sunaikinta apie 200 tūkst.

 

„Atminties kelias“ Semeliškėse

 

Šiemet „Atminties kelio 1941–2021“ minėjimo renginiai organizuojami nuosekliai (chronologiškai) sekant skaudžių istorinių įvykių kalendorių. Semeliškėse „Atminties kelias“ organizuojamas spalio 6 d., nes būtent tą dieną 1941 m. buvo sušaudyti 962 Semeliškių, Vievio, Žaslių žydų tautybės Lietuvos piliečiai: 213 vyrų, 359 moterys ir 390 vaikų (iš jų 261 iš Semeliškių).

.
12 val. renkamės prie buvusio geto (Užupio g. 14, Semeliškės), iš ten pėsčiomis eisime prie Dargonių miške esančios masinės žudynių kapavietės. Dalyvaus smuikininkas Borisas Kirzneris. Kviečiame atsinešti akmenėlių, kuriuos padėsime ant aukų kapų.

 

Renginio organizatoriai: Elektrėnų savivaldybė, Semeliškių seniūnija.

Partneriai: Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Semeliškių bendruomenė „Strėva“.

 

Silvija BIELSKIENĖ



<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų