Akcija padėjo išvengti klastingos ligos komplikacjų
Cukrinis diabetas yra klastinga ir plintanti liga. Prieš 25 metus pasaulyje cukriniu diabetu sirgo 30 mln. žmonių, o šiuo metu juo serga 366 mln. 90–95 proc. naujai diagnozuotų atvejų yra II tipo cukrinis diabetas.
Prognozuojama, kad 2030 m. diabetu sergančių žmonių skaičius pasaulyje išaugs iki 552 mln.
Sergančiųjų cukriniu diabetu skaičius nepaliaujamai auga ir Lietuvoje. Statistika nedžiugina: diabeto paplitimas mūsų šalyje šiuo metu yra 5 proc., o registruotas sergančiųjų cukriniu diabetu skaičius per pastaruosius 50 metų padidėjo net 25 kartus. Pavojaus varpai skamba ir vaikams – pastaruoju metu II tipo diabetu suserga vis daugiau vaikų.
Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras iš prof. med. dr. Jochen Seufert, kuris dirba Freiburgo universitetinėse klinikose (Vokietija), gavo dovanų 3 gliukometrus ir 130 vnt. juostelių – testų, skirtų atlikti tikslų, greitą ir paprastą gliukozės koncentracijos kraujyje tyrimą, siekiant nustatyti, ar asmuo neserga cukriniu diabetu. Freiburge, pasak prof. med. dr. Jochen Seufert, siekiant paskatinti žmones domėtis savo sveikata ir užbėgti ligai už akių, tokios akcijos rengiamos dažnai.
Rugsėjo 24 d. Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su Elektrėnų savivaldybės diabeto klubu, Elektrėnuose surengė akciją „Nenumok ranka – diabetas klastinga liga“. Gyventojai galėjo nemokamai ir greitai pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Akcijoje dalyvavo 128 savivaldybės gyventojai, tyrėsi tiek jaunos mamytės, tiek senjorai. Daugumos gliukozės kiekio kraujyje rodiklis atitiko normą, tačiau pasitaikė atvejų, kai norma buvo viršyta.
Elektrėnų visuomenės sveikatos biuras pakalbino Audronį Antanaitį. Atsitiktinai pasitikrinęs akcijos metu, jis sužinojo, kad gliukozės kiekio kraujyje rodikliai buvo pakitę iki pavojingos ribos.
Kaip sužinojote apie akciją „Nenumok ranka – diabetas klastinga liga“ ir kas paskatino joje dalyvauti?
Kaip įprastai, atvažiavau apsipirkti į parduotuvę. Atsitiktinai pamačiau, kad prie parduotuvės vyksta akcija. Organizatoriai pasiūlė pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Iki to laiko niekada nesitikrinau gliukozės kiekio kraujyje.
Kokia buvo Jūsų reakcija sužinojus gliukozės kiekio kraujyje rodiklius? Ar tokių tikėjotės?
Man tai buvo visiškai netikėta, net nenumaniau, kad cukraus kiekis kraujyje gali būti didesnis.
Ką mąstėte sužinojęs rezultatus?
Maniau, kad rodikliai gali būti padidėję, kadangi gėriau sulčių, buvo nurinktas vynuogių derlius, tad jų daug valgiau. Rimtai į rezultatus nežiūrėjau, nors Visuomenės sveikatos biuro specialistai primygtinai prašė kreiptis į šeimos gydytoją.
Kokie buvo tolimesni Jūsų veiksmai?
Tuomet ilgai nelaukęs kreipiausi į šeimos gydytoją, kuri mane nukreipė pas endokrinologą. Endokrinologas atliko tyrimus, kurie tik patvirtino įtarimus apie diabetą, ir paskyrė reikiamą gydymą.
Kaip manote, kas galėjo nutikti, jei nebūtumėte akcijos metu sužinojęs apie gliukozės kiekio kraujyje pakitimus?
Tikriausiai galėjo blogai pasibaigti… Diabeto sukeliamos komplikacijos negailestingos...
Kaip gyvenote iki tol, ar jautėte kokius nors cukrinio diabeto požymius?
Kadangi turėjau problemų dėl prostatos, maniau, kad sveikatos sutrikimus jaučiu būtent dėl šios ligos. Greitai pavargdavau, jaučiau silpnumą, norėjosi pailsėti. Geriausiai jausdavausi gulėdamas lovoje.
Kaip pasikeitė Jūsų gyvenimas po cukrinio diabeto diagnozės?
Pradėjus gydymą greitai susireguliavo gliukozės kiekis kraujyje. Stengiuosi koreguoti mitybą, atsisakiau cukraus.
Kokia Jūsų savijauta šiuo metu?
Jaučiuosi gerai. Nyksta kai kurios ilgalaikės sveikatos problemos. Pajutau ženklų skirtumą, tapau kur kas aktyvesnis, energingesnis, geresnės nuotaikos. Per mėnesį cukraus kiekio kraujyje rodikliai pakito nuo 19,4 iki 6,5. Gyvenimas pasikeitė į gerą pusę.
Kaip manote, ar reikalingos tokios akcijos?
Labai reikalingos, liga gali daug metų tūnoti ir apie ją gali net neįtarti. O vyrai apskritai mažai rūpinasi savo sveikata, dėl to jų gyvenimo trukmė trumpesnė, jie greičiau miršta.
Koks būtų Jūsų patarimas (palinkėjimas) gyventojams?
Pasitaiko, kad žmonės pernelyg gerai galvoja apie savo sveikatos būklę, reikėtų kritiškai įsivertinti. Abejingas žmogus nesijaudina nei dėl savęs, nei dėl kitų, dėl to gali iškilti daug sveikatos problemų. Tausokite ir prižiūrėkite save!
Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras labai džiaugiasi šios akcijos rezultatais. Juk dideli darbai prasideda nuo mažų...
Norime padėkoti Audroniui Adamoniui, kuris nuoširdžiai pasidalino savo patirtimi ir atsakė į mums rūpimus klausimus.
Biuro inf.
|
<- Grįžti į atgal