Radijo klubo „Elektronas“ stebuklai

Pirmadienį (kovo 23 d.) skubėjome į Elektrėnų kultūros centrą susitikti su radijo mėgėjais. Tiesą pasakius, nelabai įsivaizdavome, kas ten vyksta. Mus pasitikęs Klemensas Žemaitaitis nusivedė į klubo patalpas, kur jau laukė klubo vadovas Žilvinas Batisa ir klubo narys Giedrius Varnas.

Sužinojome, kad lapkričio 15 d. Elektrėnų kultūros centro (EKC) patalpose entuziastai atidarė radijo klubą, kuriame renkasi radijo mėgėjai. Klubo nariai siekia sudominti jaunimą bei sujungti jau esamus radijo mėgėjus į bendrą būrį, kad kartu dirbdami būtų stipresni. Vadovas pasakojo, kad plėtojantis radijo mėgėjų veiklai išsiskyrė dvi pagrindinės interesų kryptys – radijas kaip hobis ir kaip techninio sporto šaka, paminėjo artimus ir tolimus mėgėjiško radijo ryšius, varžybas.
Mus visus nustebino, kad sėdėdamas Elektrėnų radijo mėgėjų klube gali lengvai pasikalbėti su žmonėmis iš viso pasaulio. Reikia tik užmegzti radijo ryšį ir kalbėk, apie ką širdis geidžia. Klubo narys perspėjo, kad radijo mėgėjai bendrauja labai mandagiai, nes atstovauja savo šaliai, visų pirma privalu prisistatyti – kiekvienas turi savo šaukinį lyg savo antrą vardą. Kiekvieno radijo mėgėjo siekiamybė – užmegzti ryšį su kuo tolimesniu ar retesniu pašnekovu. Ar žinojote, kad Elektrėnų radijo klubo nariai bendrauja su viso pasaulio radijo mėgėjais? Neįtikima, bet jie atpažįsta, kokią kalbą vartoja pašnekovas, ir labai greitai nustato, iš kur jis. Patys klubo nariai moka po kelias kalbas ir stengiasi pasisveikinti ar atsisveikinti su pašnekovu jo gimtąja kalba, tai didelė garbė abiem pokalbio dalyviams.
Didžiausią nuostabą mums sukėlė žinia, kad radijo mėgėjų dėka Elektrėnai tampa mokslinių eksperimentų miestu. Šį pavasarį, ko gero, daug kas girdėjo apie lietuvių sukurtą palydovą „Lituanica SAT-1“, kuris pasauliui perdavė prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžius: „Linkėjimai visiems lietuviams visame pasaulyje“. Apgailestaujame, kad gimnazijoje mažai kas (o gal ir niekas) nežino, jog retransliatorių, per kurį skambėjo prezidentės balsas iš kosmoso, sukonstravo elektrėniečiai Žilvinas Batisa, Žilvinas Atkočiūnas ir Klemensas Žemaitaitis. Pastarasis yra dirbęs mūsų gimnazijoje, galbūt ne viena idėja gimė pas mus...
Dar viena naujiena privertė suklusti ir nieko nenutuokiančius apie fiziką. Elektrėnų radijo mėgėjų klubas atliks kai kuriuos darbus, reikalingus kitam lietuviškam palydovui „Lituanica SAT-2“, kurio paleidimas numatomas 2016 metais. Šio palydovo valdymo stotis bus įkurta Elektrėnuose, ją prižiūrės klubo vadovas Ž. Batisa. Stotis bus įkurta dėl to, kad čia dirba entuziastai radijo mėgėjai, pasišventę savo sumanymui, neskaičiuojantys nei laiko, nei pinigų. Kita palanki aplinkybė, lėmusi, kad stotis kuriama Elektrėnuose, yra tai, kad pas mus mažiau trukdžių nei dideliuose miestuose.
Tad kai kuriems mūsų miesto gyventojams radijas tapo ne tik laisvalaikio praleidimo būdu, hobiu ar techninio sporto šaka. Radijo klubo nariams tai yra atsakingas, įpareigojantis, garbingas, širdį glostantis darbas, o svarbiausia – jų gyvenimo svajonė. O mums, jauniesiems žurnalistams, šis susitikimas – tikras stebuklas, padovanojęs pažintį su nuostabiais žmonėmis, kurių žvilgsniai krypsta į kosmosą.

Guoda Sungailaitė, „Versmės“ gimnazijos jaunoji žurnalistė<- Grįžti į atgal