Oficialu: nepilnamečiams rūkyti draudžiama
_ru_copyThumb_300x300.png)
Nuo gegužės 1-os dienos Lietuvoje įsigaliojo griežtesnės Tabako kontrolės įstatymo pataisos: nuo šiol nepilnamečiai ne tik neturės teisės įsigyti tabako gaminių, bet ir apskritai negalės jų turėti su savimi.
Beje, tabako gaminiams priskirtos ir elektroninės cigaretės, kurių pardavėjams taip pat sugriežtinti reikalavimai – uždrausta prekyba internete, prekių nebus galima reklamuoti ar parduoti nepilnamečiams.
Tėvų ar valstybės prievolė?
Rūkantiems ar turintiems tabako gaminių nepilnamečiams gresia bauda nuo 14 iki 28 eurų, kartu konfiskuojant minėtus gaminius. Bauda už jaunesnių nei 16 metų asmenų nusižengimą bus skiriama tėvams arba globėjams. Pakartotiniai nusižengimai gali paploninti piniginę nuo 28 iki 86 eurų.
Nors tokias Tabako kontrolės įstatymo pataisas palaikė dauguma parlamentarų, visgi jau Seime buvo girdėti dvejopa nuomonė. Savaime suprantama, jog įstatymo iniciatoriai draudimais tikisi sumažinti nepilnamečių rūkymo mastą, mat statistika skelbia, kad pradedančiųjų rūkyti amžius pavojingai jaunėja. Egzistuoja ir kita nuomonė – esą valstybė imasi vaidmens, kurį turėtų atlikti tėvai – t. y. rūpintis, kad jų atžalos nerūkytų. Be to, abejonių kelia ir pats įstatymo įgyvendinimas.
E. Kontrimas: „Įstatymas neišbaigtas“
Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos direktorius Egidijus Kontrimas mano, jog įstatymas kol kas visiškai „žalias“: tam, kad draudimas realiai veiktų ir nebūtų tik deklaratyvus, įstatymo rengėjams dar reikia gerokai padirbėti prie poįstatyminių aktų. Šiuo metu, pasak direktoriaus, įtardami, kad mokinys turi neleistinų tabako gaminių, mokytojai ar mokyklos vadovybė negali tiesiog iškrėsti jo kuprinės – pirmiausia reikia atsiklausti nepilnamečio tėvų, ar galima tai padaryti.
Paklaustas, ar apskritai draudimai yra tas kelias, kuriuo turėtume eiti, spręsdami šią problemą, E. Kontrimas atsakė, jog jis visuomet už tai, kad žmonės laisva valia, sąmoningai suvoktų, jog rūkymas yra žalingas, ir atsisakytų šio įpročio. Visgi, anot direktoriaus, reikia būti realistams ir suprasti, jog tokio savaiminio sąmoningumo mūsų visuomenėje dar ilgai teks laukti.
Kol negaudo, tol rūkys?
Vievio gimnazijos direktorius Gintaras Dobilaitis teigia, jog mokykloje kaip tik vyksta mokytojų ir mokinių supažindinimas su naująja tvarka. Direktorius, nusprendęs mokyklos fojė sulaukti iš lauko grįžtančių po pertraukos mokinių, įsitikino, kad įstatymo pataisos jiems žinomos. Visgi paklausęs, kodėl nepilnamečiai nesilaiko jiems taikomo įstatymo, sulaukė atsakymo, jog dar niekas negaudo...
G. Dobilaitis teigia, jog, ko gero, pirmą kartą nusižengęs mokinys turės rašyti pasiaiškinimą, o pakartotinis nusižengimas jau garantuos susitikimą su policijos pareigūnais.
Direktorius mano, kad laikui bėgant įstatymo pataisos duos naudos ir rūkančių nepilnamečių skaičius po truputį mažės.
Jaunuolių nuomonė
Kalbinti keli nepilnamečiai, nenorėję skelbti savo vardų, teigė, jog naujosios Tabako kontrolės įstatymo pataisos nieko nepakeis – tie, kurie norės rūkyti ir toliau ras būdų, kaip tai padaryti. Tik galbūt tai darys ne taip atvirai. Juk rūkymas, svarsto jaunuoliai, yra priklausomybė, kurios neatsikratoma vien dėl draudimų.
Laisva valia prieš draudimus
Reikia pripažinti, kad vertinant naująsias Tabako kontrolės įstatymo pataisas kyla įvairių minčių. Viena vertus, draudimai sumenkina laisvos valios ir asmeninės atsakomybės už savo veiksmus bei jų pasekmes svarbą. Tokiu būdu jaunuoliai, užuot patys mąstę apie savo sveikatą ir kokią žalą jai daro rūkydami, visai tikėtina, ims dar labiau siekti to, kas uždrausta (juk uždraustas vaisius saldesnis!).
Kita vertus, kaip teigė Seimo narys, Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas Antanas Matulas, pataisos atlieka svarbų vaidmenį, formuojant visuomenės nepakantumo rūkančiam jaunam žmogui tradiciją. Esą draudimas bendruomenei suteikia pagrindą reikalauti, kad nepilnametis nerūkytų.
Neabejotinai kiekvienas iš mūsų suprantame, kokią žalą jaunam žmogui daro rūkymas, tačiau tikrai nedažnas sudrausminame pamatę rūkantį nepilnametį. Tad panašu, jog nepakankamai brandžiai visuomenei draudimai vis dėlto reikalingi: jei nesudrausminame vieni kitų patys, tuomet tai turi daryti įstatymas...
Giedrė Pūrienė
|
<- Grįžti į atgal