Nerašytos Elektrėnų vaikų darželių taisyklės

Ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo įstaigose ugdymas finansuojamas iš valstybės ir savivaldybių biudžetų mokinio krepšelio principu. Tiesa, pati Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) pažymi, kad tėvai „prisideda prie vaikų išlaikymo darželiuose“.

Tad ir prisideda kiekvienas, kaip gali – kas indų ploviklio, kas užuolaidas nuperka, kas auklėtojai telefono sąskaitą papildo... Tiesa, ŠMM savo elektroninėje svetainėje pabrėžia, kad „kiek ir už ką turi sumokėti tėvai, nustato savivaldybė“...

Tvarka ne už „ačiū“

Vieša paslaptis, kad, be oficialių mokesčių už darželį, tėvai paprastai moka ir už dar ką nors. Papildomos išlaidos už tualetinį popierių, popierinius rankšluosčius, indų ploviklį, oro gaiviklį nieko nebestebina. Nors, ko gero, auklėtojų paprašyti, tėvai dažniau patys atneša jau nupirktas priemones, nes visgi rinkti pinigų negalima... Iš kalbintų mamų, kurių vaikai lanko Elektrėnų darželius, sužinojome, kad vienur tokiais pirkiniais tėvai pildo darželio atsargas nuolat, kitur – tik pirmaisiais vaiko lankymo metais, o kai kur ši praktika jau išgyvendinta. Oficialiai net ir toks, sakykime, menkas tėvų prisidėjimas prie darželio ūkio negalimas, tačiau realiai kažin ar kam nors dėl jo skauda.

Gera valia

Kalėdines rinkliavas dažniausiai kuruoja patys tėvai, sumas nustato taip pat jie. Čia, aišku, iškyla kita problema – pasiturintys tėveliai, o ypač nevengiantys pabrėžti savo galimybių, siūlo dideles sumas, mažiau finansiškai išgalintys prieštarauja arba, dar blogiau, tyli, o paskui tiesiog neduoda pinigų. Ko gero, šioje situacijoje reikėtų vadovautis sveika logika ir supratingumu – juk Kalėdų Senelis rimtesnes dovanas paprastai palieka po egle namuose, o darželis yra darželis...
Dovanos auklėtojams – irgi tėvų reikalas, kurį jie sprendžia kartais remdamiesi sveika logika, kartais iš seno nusistovėjusiomis tradicijomis. Bet kokiu atveju tai labiau susiję su gera valia nei su kokiais nors nepageidaujamais mokesčiais.

Mobili auklėtoja

Kur kas įdomiau skamba tai, kad tėvai kartais parūpina auklėtojai vadinamąjį darbinį telefoną. Tokia ydinga praktika atsirado iš dalies dėl jų pačių kaltės. Auklėtojos, neapsikentusios „rūpestingų“ tėvelių intensyvių skambučių nedarbo dienomis, pernelyg ankstyvu ar vėlyvu metu, nebenori jiems duoti savo asmeninių telefonų numerių ir prašo, kad šie apie susirgusį vaiką praneštų administracijai. Tėvams taip nepatogu – jie norėtų, kad auklėtoja būtų pasiekiama visada ir visur, tad „suorganizuoja“ jai darbinį telefoną, kurio sąskaitą patys ir papildo. Dalis tėvų patenkinti, dalis, ypač „naujokai“ tėveliai, nesupranta, iš kur ta priedermė pildyti sąskaitą auklėtojai. Juk rytą vakarą vienas iš tėvų mato auklėtoją, tad gali bet kada pasikalbėti, esant būtinybei, paskambinti administracijai ir pranešti, kad vaikas susirgo – irgi ne bėda.
Vadovaujantis tokia logika, gal ir savo gydytojui reikėtų nupirkti darbinį telefoną – tam, kad bet kada būtų galima sužinoti savo tyrimų rezultatus?

Dovanų nebus per daug

Na, gerai, sakykime, kad tie keli eurai sąskaitos papildymui yra mažas mokestėlis, atsiradęs pačių tėvų patogumui. Dabar – apie rimtesnius pirkinius...
Įsivaizduokite, kad aprūpinote darželį valymo priemonėmis, auklėtoją – telefonu, beliko susimokėti už užuolaidas, kilimą, CD grotuvą... Iš tiesų nežinome tokių atvejų, kad vienoje grupėje reikėtų supirkti visus minėtus daiktus, tačiau bent po vieną – kartais tenka. Paprastai pirmaisiais metais, kai vaikas tik pradeda lankyti naują grupę, arba paskutiniais, kai ją palieka, tėveliai papildo darželio inventorių kokiu nors baldeliu, interjero detale ar žaislais. Gal tai irgi tik dovanos darželiui tėvų iniciatyva, o gal ir vaikų ugdymo įstaigose reikėtų ant durų klijuoti lipdukus „Šypsena – geriausia padėka“?

Iniciatyvūs tėvai

Šis straipsnis parašytas, reaguojant į kelių tėvelių, kurių vaikai lanko Elektrėnų lopšelį-darželį „Pasaka“ skundus. Teigiama, kad ten įvairios dovanos ir rinkliavos tapo ypač priimtinos. Kadangi minėto lopšelio-darželio direktorė atostogauja, ją pavaduojanti ūkio reikalų vedėja plačiau pakomentuoti situacijos negalėjo. Tačiau sakė, kad, jos žiniomis, jokių papildomų pinigų iš tėvų nėra reikalaujama. Tiesa, jai žinomas atvejis, kad tėvų iniciatyva nubuvo pirktos užuolaidos – tokį sprendimą buvo priėmęs tėvų komitetas.
Švietimo skyriaus vedėja Ramunė Veronika Sadauskienė sakė, kad bet kokios rinkliavos darželyje, išskyrus oficialius mokesčius už maitinimą, ugdymo priemones, yra nelegalios. Tiesa, įstaigą galima paremti savanoriškai pagal Labdaros ir paramos įstatymą. Gera ir, aišku, teisėta praktika, kai žmonės dovanoja darželiui nebenaudojamus žaislus, knygas. Visa kita lyg ir išeina už gerosios praktikos ribų.

Nespėjo laiku?

Viena mama, kurios atžalos lanko „Pasaką“, išsakė mintį, kad papildomos rinkliavos darželyje atsirado tik dėl to, jog nespėta laiku paruošti naujų darželio grupių. Tas rinkliavas iš tiesų labiau inicijavo patys tėvai, nes norėjo, kad jų atžalos eitų į tvarkingas grupes. Kaip žinia, „Pasakoje“ buvo išformuotos pradinės klasės ir jų vietoje įrengtos darželio grupės. Tad galbūt viso šio sambrūzdžio esmė ir yra ši mamos išsakyta mintis – laiku nespėta įrengti grupių... Ką gi, padės tėvai...

Giedrė Pūrienė<- Grįžti į atgal