Krašto praeitis atgyja knygoje

Sausio 16-osios vakarą Elektrėnų savivaldybės viešosios bibliotekos salėje rinkosi tautodailininkės, etnokultūrologės, poetės Onos Rasutės Šakienės draugai, talento gerbėjai – visi, norėję pasveikinti menininkę naujos knygos išleidimo proga.

„Buvom“ – tai 600 puslapių apimties Elektrėnų ir Kaišiadorių krašto etnografinė-istorinė apžvalga.

Darbas truko dešimtmetį

Knyga išleista Elektrėnų ir Kaišiadorių vietos veiklos grupėms įgyvendinant bendrą teritorinį projektą ,,Etnografinės knygos apie Elektrėnų ir Kaišiadorių kraštą išleidimas“, projekto vertė 30 tūkst. litų. 1000 knygos egzempliorių bus išdalinti bibliotekoms, mokykloms, etnografiniams, kraštotyros, literatūriniams muziejams ir vietos bendruomenėms.
O. R. Šakienė dešimt metų, nuo 2003 iki 2012-ųjų, rinko pasakojamąją tautosaką iš Elektrėnų ir Kaišiadorių krašto žmonių, kol galiausiai praeitais metais visa medžiaga senąja šnekamąja kalba sugulė į didelės apimties leidinį. Knyga „Buvom“ vertinga daugeliu aspektų, tačiau svarbiausia – ji neleis nueiti užmarštin Elektrėnų krašto praeičiai. Visuomenė sužinos daugiau apie senąją mūsų krašto kultūrą, tradicijas, buitį ir kt.

Enciklopedija, gimusi iš meilės gimtinei

Kadangi oficialus knygos pristatymas įvyko sausio pradžioje, šįkart O. R. Šakienė nebuvo linkusi daug kalbėti. To daryti jai ir neprireikė, nes viską, ką reikėjo ir dar daugiau, pasakė vakaro svečiai.
Gerų žodžių O. R. Šakienė sulaukė tiek dėl savo asmeninių savybių, tiek dėl nuveiktų darbų, kuriuos vainikuoja minėtos knygos sudarymas. Savivaldybės mero Kęstučio Vaitukaičio nuomone, knyga „Buvom“ verta netgi enciklopedijos vardo. Bibliotekos direktorė Genė Dapkevičienė O. R. Šakienę apibūdino kaip žmogų, kuris savo meilę gimtajam kraštui išreiškia kūryba: paveikslais, eilėmis ir kt. Knyga „Buvom“, pasak G. Dapkevičienės, yra titaniškas darbas, įprasminantis kelių kartų gyvenimą.

Įskėlė kibirkštį

Pati O. R. Šakienė sakė nesijaučianti daug nuveikusi. Ji dėkojo atėjusiems į renginį, tai, anot jos, reiškia, jog mylime savo kraštą. O. R. Šakienė džiaugėsi turėjusi galimybę pabendrauti su mūsų krašto senoliais, kurių daugumos jau nebėra šiame pasaulyje. Paraginti knygos autorės, renginio dalyviai išėjusius Anapilin pagerbė tylos minute.
O. R. Šakienė prisipažino, kad didžiausią džiaugsmą jai teikia žinojimas, jog knygos išleidimas žmonių širdyse įskėlė kibirkštį – mylėti savo kraštą, domėtis juo.

Ragino nepamiršti kūrybos

Daug gražių minčių, netgi eilėmis sudėtų apie O. R. Šakienę išsakė Elektrėnų savivaldybės literatų klubo „Strėva“ narės. Pasidžiaugusi O. R. Šakienės gebėjimu prakalbinti žmonių širdis, klubo pirmininkė Vilija Dobrovolskienė linkėjo jai neužmiršti ir poezijos, papildyti naujai rengiamo „Strėvos“ almanacho puslapius savo kūryba.
O. R. Šakienės bičiuliai dėkojo jai už įkvepiantį požiūrį į senovę, už tai, kad ji sugeba įskiepyti meilę Elektrėnų kraštui net atvykėliams.
Tarp tą vakarą sveikinusių ir knygos autorei sėkmės linkėjusių – Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejaus vadovė Jurgita Chmieliauskienė, Kaišiadorių literatų klubo atstovai, renginį vedusi Elektrėnų ,,Versmės“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Janina Nikoliukienė, Pastrėvio etnografinio ansamblio „Vuolasta“ moterys ir kt.

Giedrė Pūrienė



<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų