Koks bus Lietuvos elektrinės kaminų likimas?
Jau keletą savaičių Elektrėnuose sklando nelabai linksma žinia – bus ardomas pirmasis Lietuvos elektrinės kaminas, o galbūt ir visi trys. Plačiau pasidomėjus šiuo klausimu, paaiškėjo tikroji tiesa.
Elektrėnų bendruomenė sunerimo be reikalo
Pasirodo, jog kaminų griovimas – tik dar vienas mieste sklandantis mitas (prisimenate „mėlynojo autobusiuko“, grobusio vaikus, istoriją?..). Suprantama, elektrėniškiai, išgirdę žinią, jog greitu metu vadinamasis „titanikas“ nebeturės vieno, o galbūt ir dviejų (ar visų trijų) kaminų, be galo nusiminė. Ir nenuostabu – juk kiekvieno miestiečio paklausus, koks objektas geriausiai atspindi miesto dvasią ir yra pagrindinis Elektrėnų simbolis, atsakymas būtų toks pat – elektrinė. O kokia elektrinė be kaminų? Nesvarbu, rūksta jie ar jau „metė“ tai daryti. Tačiau visus nuogąstautojus skubame nuraminti – bent jau artimiausiu metu trims Elektrėnų simboliams sunaikinimas negresia. Pasak Dariaus Kucino, AB „Lietuvos energijos gamyba“ gamybos departamento direktoriaus, jokių sprendimų dėl kaminų nėra priimta ir artimiausiu metu neplanuojama jokia su jais susijusi veikla, išskyrus vieną būtiną – remontą. Vienintelis pokytis – tai dalinis antrojo kamino remontas, kadangi jo būklė yra prasčiausia.
Kas būtų, jeigu...?
Kaminų, kaip ir kiekvieno kito statinio, būklė laikui bėgant prastėja. Norint išsaugoti tokio masto statinius reikalinga nuolatinė priežiūra ir investicijos. Suprantama, nenaudojami kaminai elektrinei nėra reikalingi, tad kokia ateitis jų laukia? Pvz., pirmasis 150 metrų aukščio kaminas buvo naudojamas 1–4 blokų išmetimams. 3 ir 4 blokai jau išardyti, 1-ąjį planuojama pradėti ardyti kitų metų sausį, o 2-ąjį – balandį. Pagal 2014–2020 m. AB „Lietuvos energijos gamyba“ veiklos strategiją iki 2016 m. bus išardyti ir 5–6 blokai. Netrukus pirmas ir antras kaminai bus visiškai nenaudingi, todėl verslininkai jų tvarkymo ir priežiūros finansavimui didelio noro greičiausiai nerodys... Kažkuriuo momentu tikrai atsiras idėja atsikratyti nereikalingų išlaidų, kartu... ir kaminų.
Gamybos departamento direktorius D. Kucinas teigė: „Kai jau ateis laikas spręsti dėl nenaudojamų kaminų likimo, tada ir bus galvojama, ką daryti: ar kaminus ardyti, ar konservuoti.“
Tikėkimės, jog sprendžiant šį svarbų klausimą bus atsižvelgiama ir į gyventojų nuomonę. Galbūt šiuos kaminus, kaip svarbų miesto istorijos ir pramonės augimo simbolį, būtų galima paskelbti pramonės paveldo objektu ir taip išsaugoti tikrąjį Elektrėnų miestovaizdį?
Eglė Milkamanavičiūtė
|
<- Grįžti į atgal