Integrali pagalba namuose gerina žmonių su sunkia negalia gyvenimo kokybę
Įsibėgėja 2013 m. gegužės mėn. pradėtas įgyvendinti Elektrėnų socialinių paslaugų centro projektas „Integruotų socialinės globos ir slaugos paslaugų teikimas asmens namuose Elektrėnų savivaldybės gyventojams“, finansuojamas Europos socialinio fondo pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 1 prioriteto „Kokybiškas užimtumas ir socialinė aprėptis“ priemonę „Darbo ir šeimos įsipareigojimų derinimas: integralios pagalbos plėtra“.
Projektu siekiama plėsti kokybišką integralią pagalbą (socialinę globą ir slaugą) namuose asmenims su negalia, senyvo amžiaus asmenims bei konsultacinę pagalbą jų šeimos nariams. Paslaugas teikia dvi mobilios specialistų komandos, į kurių sudėtį įeina socialinis darbuotojas, lankomosios priežiūros specialistas ir sveikatos priežiūros specialistai: slaugytojas, masažuotojas, slaugytojo padėjėjai.
Norėdami gauti integralios pagalbos paslaugas namuose, sunkią negalią turintys asmenys (šeimos nariai) turėtų kreiptis pagal gyvenamąją vietą į Socialinės paramos skyriaus socialinio darbo organizatorių seniūnijoje, užpildyti nustatytos formos prašymą dėl dienos socialinės globos namuose gavimo ir pateikti asmens tapatybės dokumentą, asmens socialinį statusą patvirtinantį dokumentą (Neįgaliojo pažymėjimą, Pensijos gavėjo pažymėjimą), Specialiųjų poreikių nustatymo pažymą, kitus reikalingus dokumentus. Savivaldybės administracijos specialistai, vadovaudamiesi teisės aktais, nustato poreikius paslaugoms, atsižvelgdami į žmogaus savarankiškumo lygį, sveikatos būklę. Sprendimą dėl paslaugų skyrimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas, atsižvelgdamas į Elektrėnų savivaldybės asmenų nukreipimo į socialinių paslaugų įstaigas komisijos nutarimą.
Gavęs sprendimą dėl dienos socialinės globos namuose asmeniui skyrimo, Socialinių paslaugų centro pagalbos namuose tarnybos vadovas, slaugytojas apsilanko asmens namuose ir aptaria su asmeniu ir jo artimaisiais integralios pagalbos teikimo planą, paslaugų teikimo trukmę, grafiką, konsultacijų šeimos nariams poreikį bei pasirašo paslaugų teikimo sutartį, kurioje numatomos konkrečios socialinės ir slaugos paslaugos, jų teikimo trukmė, mokėjimas už paslaugas ir pan. Pagalbos namuose tarnybos vadovas priskiria asmeniui darbuotojų komandą, organizuoja darbuotojų aprūpinimą reikalingomis darbo, slaugos priemonėmis, transportu ir kt. Paslaugos teikiamos darbo dienomis nuo 2 iki 8 val. per dieną. Integralios pagalbos gavėjams teikiamos informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo, maitinimo, transporto organizavimo paslaugos, ugdomi ir palaikomi kasdienio gyvenimo įgūdžiai (tvarkant pinigų apskaitą, apsiperkant, planuojat ir atliekant buitinius, ūkio darbus ir pan.), teikiama pagalba asmeniui rengiantis, maitinantis, prausiantis, judant, užtikrinamos asmens higieninės reikmės, administruojamas vaistų vartojimas, atliekamos injekcijos, pragulų profilaktika, matuojamas arterinis kraujo spaudimas, cukraus kiekis kraujyje, atliekamas masažas ir kitos slaugos procedūros pagal įstaigos ir specialistų kompetenciją.
Šiuo metu jau 37 asmenys pasinaudojo integralios pagalbos paslaugomis, kartu konsultuojami šeimos nariai, jiems patariama, kaip slaugyti savo artimuosius.
Teikiant paslaugas, vadovaujamasi paslaugų gavėjų nediskriminavimo, lygių teisių ir galimybių, principu nepaisant lyties, rasės, tautybės, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, lytinės orientacijos ir pan.
Lūkesčiai pasiteisino – tiek patys slaugomi asmenys, tiek jų šeimos nariai džiaugiasi, kad jiems skiriamas didesnis dėmesys, kad namuose jiems suteikiama ne tik socialinė priežiūra bet ir kvalifikuota slauga. Gaudamas visapusišką pagalbą namuose žmogus ilgiau gali išvengti stacionarios slaugos ligoninėse ar globos įstaigose, jis gali gyventi savo namuose, savo aplinkoje, o artimiesiems nereikia atsisakyti darbo, kad galėtų prižiūrėti savo šeimos narius.
Projektas naudingas ir įstaigai – Elektrėnų socialinių paslaugų centrui, joje dirbantiems darbuotojams. Centras gavo leidimą-higienos pasą, asmens sveikatos priežiūros (bendrosios praktikos slaugos ir masažo, kineziterapeuto padėjėjo praktikos) licenciją. Šiuo metu įstaiga ruošiasi socialinės globos suaugusiems asmenims su negalia ar senyvo amžiaus asmenims namuose licencijos įsigijimui.
Darbuotojai turėjo galimybę kelti kvalifikaciją. 10 įstaigos lankomosios priežiūros specialistų baigė 360 val. mokymus ir įgijo slaugytojo padėjėjo kvalifikaciją. Gegužės mėnesį integralios pagalbos komandų darbuotojams, savanoriams buvo organizuoti 8 val. mokymai „Ergonomika slaugoje: lengvo bei saugaus perkėlimo, vartymo metodai bei priemonės“, birželio mėnesį – 8 val. mokymai „Bendradarbiavimas komandoje“. Darbuotojai buvo supažindinti su pagrindiniais pacientų kėlimo principais, reikalavimais aplinkai, pagalbinėms priemonėms, aptarė ir praktiškai išbandė bendradarbiavimo komandos viduje principus, kylančius konfliktus, sprendimo būdus, įgijo kitų žinių ir įgūdžių, reikalingų slaugant ir prižiūrint su negalia ir senyvo amžiaus asmenis.
Svarbu ir tai, kad paslaugas teikia viena įstaiga, tokiu būdu lengviau organizuoti, koordinuoti ir kontroliuoti specialistų veiksmus, dirbdami komandoje jie operatyviau gali reaguoti į paslaugų gavėjo poreikius, pasiskirstyti darbus.
Asmenys, pageidaujantys gauti išsamią informaciją apie integralios pagalbos paslaugas, gali kreiptis į Elektrėnų socialinių paslaugų centro Pagalbos namuose tarnybą (Taikos g. 8B, Elektrėnai, tel. (8 528) 39 804, mob. 8 652 34 476.
Dalytė Kutyrevienė
Elektrėnų socialinių paslaugų centro direktorė, projekto vadovė
|
<- Grįžti į atgal