Bibliotekų savaitės renginiai

Balandžio 23–29 dienomis vyko Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šių metų tema – „Biblioteka: informacija ir žinios – kiekvienam“.

Elektrėnuose bibliotekų savaitės renginiai, kuriuos organizavo Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka, prasidėjo kasmetine „Mažąja knygų muge“. Šiemet joje dalyvavo 14 leidyklų. Balandžio 23 d. Elektrėnų savivaldybės viešojoje bibliotekoje taip pat vyko naujų knygų pristatymai, susitikimai su rašytojais, edukaciniai, informaciniai renginiai vaikams, veikė įvairios parodos.

Knygų pristatymai ir susitikimai su autoriais

Dar prieš knygų mugės atidarymą rašytoja Liuda Petkevičiūtė pristatė savo kūrybą vaikams. Susirinkę darželinukai žaidė, šoko, stebėjo spektaklį, klausėsi autorės pasakojimų.
Daug lankytojų sutraukė diskusija tema „Laisvė kaip dovana ir išbandymas“. Apie laisvę ir jos pavidalus kalbėjo Bernardinai.lt vyr. redaktorius dr. Andrius Navickas ir kunigas Kęstutis Dvareckas. A. Navickas pristatė savo naujas knygas „Laisvų žmonių bendruomenė?“, „Kelio bendrija“, kartu su kunigu K. Dvarecku, kunigavusiu Elektrėnų bažnyčioje, diskutavo įvairiais laisvės klausimais – žmogaus laisvės rinktis, laisvės kaip iliuzijos, bėgimo į laisvę (iš tiesų – nuo jos) per priklausomybes.
Bibliotekoje buvo pristatyta dar viena knyga pavadinimu „Tautinės dainos“. Joje – kunigo Teodoro Brazio (1870–1930) surinktos ir užrašytos dainos. „Tautinių dainų“ rinktinė bus išleista trimis tomais. Pirmasis knygos tomas mums svarbus tuo, kad jame pateiktos mūsų krašto dainos – Kietaviškių, Semeliškių ir Žiežmarių apylinkėse XX a. pr. T. Brazio surinktos ir užrašytos dainos, pateikta amžininkų atsiminimų apie kunigą. „Tautinių dainų“ knygą sudarė, minėto tomo tekstus klasifikavo, parengė ir redagavo, paaiškinimus parašė Kostas Aleksynas. Melodijas redagavo, įvadą ir reziumė parašė Živilė Ramoškaitė. Į Elektrėnus atvyko abu knygos rengėjai. Jie labai entuziastingai pasakojo T. Brazio biografiją, aiškino svarbų jo darbą renkant ir užrašant dainas, nuopelnus Lietuvos tautinės kultūros raidai. Beveik visuose Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidžiamo Lietuvių liaudies dainyno tomuose galima rasti bent keletą T. Brazio dainų. Keletą jų iš knygos galėjome išgirsti ir gyvai: T. Brazio dainas smuikui pritaikė ir atliko Elektrėnų meno mokyklos mokytoja Rima Gritienė, jo užrašytas dainas renginyje dainavo Elektrėnų folkloro ansamblis „Runga“.

„Pasmuokavuok, kaip skane“

Elektrėnų savivaldybės viešosios bibliotekos nacionalinę bibliotekų savaitę paįvairino viešnios iš Šilalės bibliotekos, kurios pristatė dar vieną knygą – leidinį apie Žemaitijos krašto kulinarinį paveldą „Pasmuokavuok, kaip skane“. Šią knygą išleido Šilalės raj. savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Astutė Noreikienė ir vyr. metodininkė Stefa Minutaitė. Leidinyje pateikta daugybė įvairių tradicinių, senų žemaitiškų patiekalų, kurių receptus rinko visas Šilalės bibliotekos kolektyvas. Bibliotekininkės ieškojo šeimininkų, užrašinėjo receptus, kartu su patiekalų autorėmis juos gamino ir fotografavo. Įvairūs Šilalės krašto senosios kulinarijos receptai užrašyti bendrine lietuvių kalba ir pietų žemaičių varniškių patarme. Iš viso knygoje pateikta per 100 receptų, kuriuos papasakojo 48 šeimininkės.
Šilalės krašte ypač populiarūs patiekalai iš kanapių. Šilališkiai gamindavo kanapių pieną, kuriuo balindavo sriubas, iš jo darydavo varškę. Pats populiariausias kanapių valgis – spirgutis arba kanapienė, kurią šeimininkės gamina iki šiol. O kokie žemaičiai be kastinio su virtomis bulvėmis... Visus šiuos ir kitus knygelėje pateiktus patiekalus smagiai ir šmaikščiai vaidindamos pristatė trys „moteriškos“: Šilalės bibliotekininkės Rima Norvilienė ir Jurgita Žymantaitė bei VšĮ „Suodnas“ pirmininkė Renata Gužauskienė. Jos kalbėjo žemaitiška šnekta, pasakojo linksmas istorijas, minė mįsles, R. Gužauskienė atliko keletą žemaitiškų dainų. Susirinkusieji susidomėję ragavo šilališkių vaišes iš „Pasmuokavuok, kaip skane“ knygelės – „Meškos šūduko“, „Čiulkio“, naminės duonos ir žemaitiško sūrio.
Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė vyksta jau 15-ąjį kartą. Ją inicijuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija, globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, patronažą suteikia Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija. Simboliškai bibliotekų savaitė kasmet prasideda balandžio 23-iąją – Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną.

Eglė Milkamanavičiūtė<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų