Prieš apsiperkant patogu išmesti seną elektroniką

Daugeliui miestų ir miestelių gyventojų nebereikia sukti galvos, kur padėti ar kam atiduoti nebenaudojamą smulkią elektronikos įrangą, baterijas ar dujošvytes lemputes. Nuo liepos 1 dienos, devynių didžiųjų prekybos centrų parduotuvėse pastatyti 360 trinarių konteinerių, iš kurių surinktos atliekos bus tinkamai utilizuotos ir perdirbamos.

„Išplėtus elektroninių atliekų surinkimo sistemą, tikimės kas metus surinkti apie 200 tonų smulkiosios elektronikos, 10 tonų dujošvyčių lempų ir 40 tonų galvaninių elementų atliekų. Nors bendras kiekis nėra didelis, būtent smulki elektronikos įranga (elektroniniai žaislai, smulkios namų apyvokos priemonės) keliaudavo į bendruosius konteinerius bei sąvartynus,“ –  sako elektroninių atliekų surinkimą organizuojančios Elektronikos Platintojų Asociacijos vadovas Mantas Varaška. Naujuosius trinarius konteinerius rasite „Senukų”, „Maximos”, „Rimi“, „Iki”, „Topo centro“, „Avitelos”, „Norfos“, „Ermitažo“, „Euronics“ prekybos centruose, šalia įėjimų ar kitose gerai matomose vietose.

 

Palengvina surinkimo sistemą

 

Jau nuo 2013 metų įsigaliojusio įstatymo, gyventojai smulkią buitinę techniką galėjo palikti prekybos centruose, o šie perduoti sertifikuotiems atliekų tvarkytojams. Tačiau žmonės elektronines atliekas nešė vangiai, trūko visuomenės ir netgi pačių prekybos vietų darbuotojų informavimo. Prekybos centrai turėdavo šias atliekas sandėliuoti, o už atliekų surinkimą atsakomybę skirti administracijos darbuotojams. Taip pat jie turėjo teisę nepriimti elektroninių atliekų, jei tokiomis neprekiauja. Šiandien prekybos centruose pastatyti konteineriai šią sudėtingą sistemą gerokai palengvina. Specialios, skalbimo mašinas primenančios informacinės dėžės - konteineriai matomose vietose primena apie gamtos saugojimo bei rūšiavimo svarbą. Prekybos centrų darbuotojų pastebėjimu,  į trinarius konteinerius dažniausiai žmonės meta senus virdulius, skaičiavimo mašinėles, radijo aparatus, vaizdo kameras, plaukų džiovintuvus, fotoaparatus. „Neveikiančią įrangą žmonės gali palikti konteineriuose nepriklausomai nuo to, ar ką nors pirko prekybos centruose. Taip pat neribojamas priduodamos įrangos kiekis,“ – sako „Senukų“ prekybos centro komunikacijos projektų vadovė Laima Petraitytė. - „Pastebime, jog mūsų prekybos centrų lankytojai vis dažniau pasiteirauja, kur galėtų išmesti nebenaudojamą ar sugedusią elektronikos įrangą. Tačiau daugeliui elektronikos atliekoms skirti specialūs konteineriai jau yra atpažįstami.“

 „Senukų“ prekybos vietose galima rasti  20 didžiųjų, skirtų stambiai buitinei technikai, ir beveik dukart tiek mažesnių konteinerių, skirtų perdirbamai smulkiai elektronikos įrangai, baterijoms ir lemputėms surinkti.

 

Surenkama daugiau elektroninių atliekų

 

Didėjantis surenkamų atliekų kiekis rodo, jog žmonės vis atsakingiau rūpinasi atliekų rūšiavimu ir tinkamu elektroninių atliekų atsikratymu. Žinoma, daugeliui galvosūkį palengvina ir besiplečianti elektroninių atliekų surinkimo sistema. Konteineriai įrengiami įvairiuose Lietuvos kampeliuose, kad gyventojams būtų patogu išmesti šias atliekas.

Dar šių metų kovą „Maxima” prekybos vietose pastatytų naujųjų konteinerių surinkimo kiekiai parodė puikius rezultatus. „Kai kuriose mūsų parduotuvėse smulkios elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimas ženkliai išaugo. Sostinėje turime parduotuvių, kur šis, išties nemažas konteineris užsipildė kiek greičiau nei per mėnesį, kai anksčiau panašiam kiekiui atliekų surinkti prireikdavo pusmečio ar net metų. Tai rodo, kad naujieji konteineriai, pastatyti mūsų parduotuvėse, kurios veikia visoje Lietuvoje, visuomenei – tai patogus ir patrauklus būdas atsakingai rūšiuoti atliekas  ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo,” –  akivaizdų žmonių susidomėjimą konteineriais pastebi „Maxima” komunikacijos vadovė Renata Saulytė. Iš viso „Maxima“ parduotuvėse pastatyta net 183 trinarių konteinerių ir 19 didžiųjų konteinerių, skirtų stambiai buitinei technikai.

 

Gyventojai vis dar mokosi rūšiuoti 

 

„Patys konteineriai yra sandarūs, pagaminti iš tvirtesnio metalo. Įvertinus ir laikantis visų tokiems konteineriams keliamų saugumo reikalavimų, juose sumontuoti specialūs porolono sluoksniai, apsaugantys atliekas nuo dūžio jų išmetimo momentu. Maža to, siekiant maksimalaus saugumo, „Maxima“ parduotuvėse esantys konteineriai ištuštinami, laikantis griežto atliekų surinkimo grafiko. Atliekos iš šių konteinerių  surenkamos kartą per savaitę,” – pasakoja „Maxima“ atstovė R. Saulytė.

Nors Lietuvoje elektronikos atliekos renkamos jau dešimtmetį, kai kuriems vartotojams vis dar trūksta rūšiavimo patirties ir atsakingumo. Iš konteinerius prižiūrinčių asmenų sulaukiami skundai, kad į nedideles dujošvytėms lemputėms išmesti skirtas angas grūste įgrūdžiamos ilgosios liuminescencinės lempos ar prie konteinerių paliekamos didesnių gabaritų elektroninės atliekos.

Tokiu atveju  prekybos centruose žmonėms pasiūloma nemesti lempų į bendrus  konteinerius, bet jas palikti parduotuvės darbuotojams. Lemputės bei kiti elektronikos prietaisai saugiai patalpinami pagalbinėse patalpose  ir operatyviai  atiduodami perdirbti.

Didelių gabaritų elektronikos prietaisams skirti elektronikos surinkimo konteineriai įrengti šalia prekybos centrų ar jų vidiniuose kiemuose. Visas surinkimo vietas galite rasti  www.epa.lt tinklapyje. Čia taip pat galite registruotis dėl nemokamo atliekų išvežimo iš namų ar sodybos.

 

Janina Sabaitė Melnikovienė, UAB „Adres“<- Grįžti į atgal