Kaune – Ch. Sugiharos atminimui skirtos simfonijos premjera

Lapkričio 5 d. Kauno valstybinėje filharmonijoje įvyko simfonijos „Nešantys šviesą“, dedikuotos žydus tarpukariu gelbėjusiam Japonijos diplomatui Chiunei Sugiharai (Čijunei Sugiharai), premjera.

„Nešantys šviesą“ – tai didelės apimties muzikinis kūrinys, kurio autorė yra visame pasaulyje žinoma kompozitorė Lera Auerbach. Kartu su Kauno valstybiniu choru (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Robertas Šervenikas) ir Kauno miesto simfoniniu orkestru (vyriausiasis dirigentas Konstantinas Orbelianas, vadovas Algimantas Treikauskas) pirmą kartą šį kūrinį klausytojams pristatė violončelės virtuozė Kristina Reiko Cooper (JAV). Dirigavo Lietuvos ir viso pasaulio klausytojams puikiai pažįstamas, prestižinių „Grammy“ muzikos apdovanojimų nominantas maestro Constantine Orbelian JAV (Konstantinas Orbelianas). Dalyvavo solistai: Marija Arutiunova (sopranas), Iveta Kalkauskaitė (mecosopranas), Egidijus Bavikinas (tenoras), Žygimantas Galinis (bosas), skaitovai – Bella Shirin ir Egidijus Stancikas. Projektas, kurio iniciatorė japonų kilmės violončelininkė Kristina Reiko Cooper, yra įgyvendinamas gavus didelę „Yad Vashem“ Pasaulio holokausto atminimo centro Jeruzalėje paramą.

Pasak K. R. Cooper, vizija apie muzikinį projektą, skirtą Ch. Sugiharai, kilo pirmą kartą išgirdus jo istoriją. „Tai doro ir kuklaus žmogaus istorija. Supratau, kad jei ne jo herojiški veiksmai – tūkstančiai išduotų tranzitinių vizų, skirtų prieš tuometinės vyriausybės nurodymus – mano vyras ir trys vaikai šiandien neegzistuotų. Norėjau šį drąsų žmogų pagerbti man artimu būdu – pasitelkiant muziką. Tai buvo mano svajonė, dabar tapusi realybe – įgyvendinti šį projektą per nuostabią L. Auerbach muzikos partitūrą ir švęsti gyvenimą nušviečiant Ch. Sugiharos poelgį“, – teigia K. R. Cooper. Kauno miesto simfoninio orkestro vadovas Algimantas Treikauskas akcentuoja, kad Ch. Sugihara – Kauno legenda, kuris Lietuvą ir Japoniją susiejo pačiu aukščiausiu lygiu. „Daug turistų atvažiuodavo į Kaune esančius Sugiharos namus, ir žinia apie juos vis sklido. Su žinoma amerikiečių kompozitore L. Auerbach ir violončelininke K. R. Cooper buvome susitikę prieš keletą metų ir kalbėjome apie idėją parašyti simfoniją, dedikuotą Ch. Sugiharai.“ A. Treikauskas taip pat pridūrė, kad „Nešantys šviesą“ yra kūrinys, sulauksiantis didžiulio pasaulinio atgarsio.

Tuo pačiu prieš muzikinę premjerą susirinkusieji apžiūrėjo keliaujančią parodą „Pasaulio tautų teisuoliai“, kuri specialiai šiam renginiui buvo išversta į lietuvių kalbą.

Pasaulinė kūrinio premjera įvyko Lietuvoje, Kaune, kuris buvo pasirinktas neatsitiktinai – būtent šiame mieste rezidavo vicekonsulas Ch. Sugihara. Taip pat šis projektas yra vienas programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ akcentų.

Tikriausiai retas nėra girdėjęs pasakojimo apie be galo įkvepiantį Japonijos imperijos vicekonsulo Čijunės Sugiharos (Chiune Sugihara 1900–1986) herojiškumą. Ch. Sugihara buvo japonų kariškis ir diplomatas, 1939–1940 metais dirbęs Japonijos konsulu Lietuvos laikinojoje sostinėje Kaune. Tuo metu Kaune susikaupė daug pabėgėlių iš Lenkijos, tarp jų – ir žydų, kurie Raudonajai Armijai okupavus šalį ėmė ieškoti būdų pabėgti nuo karo. Konsulas Ch. Sugihara keletą kartų klausė Japonijos užsienio reikalų ministerijos, ar jis gali pabėgėliams išduoti Japonijos vizas. Gavęs neigiamus atsakymus, diplomatas nepritrūko drąsos ir besipriešindamas nacių režimui, rizikuodamas savo gyvybe ir karjera, savo atsakomybe išdavė keletą tūkstančių tranzitinių vizų, skirtų vykti per Japoniją į trečiąsias šalis. Jas gavę, tūkstančiai žydų traukiniu per Sibirą pasiekė Japoniją. Istorikų teigimu, Ch. Sugiharos dėka Holokausto išvengė 6 tūkst. žydų. Jo drąsa ir humaniškumas buvo neprilygstamas užuojautos pavyzdys didelės tamsos ir blogio metu.

***

Neįkainojama patirtis – išgirsti simfoniją premjeros išvakarėse, dalyvaujant generalinėje repeticijoje. Nuoširdžiai dėkojame Kauno valstybinio choro meno vadovui ir vyriausiajam dirigentui Robertui Šervenikui, Kauno miesto simfoninio orkestro vadovui Algimantui Treikauskui, vyriausiajam dirigentui Konstantinui Orbelianui, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti direktoriaus pavaduotojai, Švietimo programų koordinatorei Ingridai Vilkienei, „Yad Vashem“ Pasaulio holokausto atminimo centrui Jeruzalėje už suteiktą šią unikalią dovaną 500 kviestinių svečių iš visos Lietuvos, kurie neabejingi žydų istorijai ir Ch. Sugiharos asmenybei.

 

Silvija BIELSKIENĖ



<- Grįžti į atgal