Kainų skelbimas litais ir eurais: patikrinimų skaičius išaugo, pažeidimų – sumažėjo

Priežiūros institucijos 2014 m. lapkričio mėnesį atliko 3909 patikrinimus dėl dvejopo kainų litais ir eurais nurodymo. Nors patikrinimų, palyginti su spalio mėnesiu, skaičius išaugo 16 proc., tačiau pažeidimų skaičius sumažėjo 9 proc. iki 193. Už LR Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo pažeidimus lapkričio mėnesį skirti 193 įspėjimai. Piniginių baudų šiuo periodu neskirta – visi pažeidėjai po pirmojo įspėjimo operatyviai pašalino pažeidimus.

„Kaip ir planavome, lapkričio mėnesį 17 priežiūros institucijų dar labiau suintensyvino dvejopo kainų nurodymo kontrolę. Šį darbą vykdo daugiau nei 350 inspektorių, lapkričio mėnesį per vieną darbo dieną vidutiniškai atlikta beveik po 140 patikrinimų visoje Lietuvoje. Nepaisant suaktyvėjusios kontrolės, galime konstatuoti akivaizdų faktą, kad padaugėjo sąžiningai vartotojų atžvilgiu besielgiančių verslininkų“, – sako Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius dr. Feliksas Petrauskas.
Teisingumo ministras dr. Juozas Bernatonis pažymėjo, kad iki euro įvedimo liko nepilnos trys savaitės, tačiau verslą kontroliuojančių institucijų darbas tuo nesibaigs – jų veikla ir toliau bus labai intensyvi: „Patikrinimai įvedus eurą tęsis dar pusmetį, t.y. iki birželio pabaigos. Kitais metais planuojama atlikti dar maždaug 15 tūkstančių patikrinimų. Būtent iki šio termino dar galios reikalavimas kainas nurodyti dviem valiutomis: eurais ir litais“.
Nuo dvejopo kainų nurodymo kontrolės pradžios pažeidimų skaičius nuosekliai mažėja kiekvieną mėnesį. Rugpjūtį užfiksuoti pažeidimai sudarė 10,2 proc., rugsėjį – 7,5 proc., spalį – 6,3 proc., lapkritį – 4,9 proc. nuo visų patikrinimų.
Pasak Felikso Petrausko, šie skaičiai dar įspūdingesni palyginti su dvejopo kainų skelbimo kontrolės statistika Latvijoje ir Estijoje. Prieš įvedant eurą šiose šalyse, pirmaisiais kontrolės mėnesiais pažeidimų skaičius tiek Estijoje, tiek Latvijoje siekė apie 40 proc. nuo atliktų patikrinimų.
„Tai rodo, kad Lietuvos verslas kur kas geriau nei jų kolegos Latvijoje bei Estijoje pasirengė euro įvedimui ir kruopščiau laikosi reikalavimų dėl kainų litais ir eurais nurodymo“, – konstatavo Feliksas Petrauskas.
Teisingumo ministras Juozas Bernatonis atkreipė dėmesį ir į sėkmingą valdžios institucijų bei verslo dialogą: „Buvo atsižvelgta į smulkiųjų verslininkų pageidavimus per pirmąsias 2015 m. dvi savaites grąžą išimtinais atvejais duoti ne eurais, o litais. Tačiau tokios išimtys yra labai aiškiai apibrėžtos. Pavyzdžiui, degtukų dėžutę perkančiam žmogui ir padavusiam 200 litų banknotą, grąžą bus galima atiduoti litais“.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos duomenimis, iš lapkričio mėnesį užfiksuotų pažeidimų 55 proc. atvejų buvo susiję su kainų nenurodymu dviem valiutomis, 27 proc. sankcijų pritaikyta dėl kainų apvalinimo ne pagal teisės aktų reikalavimus, 13 proc. – dėl kainų perskaičiavimo į eurus ne pagal nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą (3,45280 lito už 1 eurą), 5 proc. pažeidėjų kainas nurodė neaiškiai ir klaidinančiai.

Lapkričio mėnesį 46,6 proc. nustatytų pažeidimų užfiksuota ne maisto prekių ir paslaugų srityje. Pažeidimai maisto prekių ir gėrimų prekybos įmonėse sudarė 14 proc., viešojo maitinimo paslaugų įmonėse – 11,9 procento.
Iš visų lapkritį nustatytų pažeidimų 33 proc. sudarė Vilniaus apskrityje, 11 proc. – Kauno, 9 proc. – Šiaulių apskrityse užfiksuoti atvejai. Mažiausia pažeidimų užfiksuota Tauragės ir Telšių apskrityse.
Per lapkričio mėnesį Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba gavo 108 vartotojų ir verslininkų paklausimus, susijusius su euro įvedimu. Vartotojai apie galimus teisės aktų pažeidimus kviečiami pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai telefonu (8 5) 262 6760 arba nemokama euro konsultavimo linija 8 800 34528.
Euro įvedimo įstatymo priežiūrą atlieka 17 institucijų, kurių veiklą kontroliuoja ir koordinuoja Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Nustačius pažeidimą dėl dvejopo kainų nurodymo, pirmą kartą dažniausiai skiriamas įspėjimas. Ne vėliau kaip per 5 dienas atliekamas pakartotinis patikrinimas – jei pažeidimas tebėra nepašalintas, taikomos ekonominės sankcijos: fiziniams asmenims – bauda iki 5 000 litų, įmonėms – bauda nuo 1 000 iki 10 000 litų.
Priežiūros institucijos nuo rugpjūčio 22 d. iki lapkričio 30 d. prekybos ir paslaugų teikimo vietose jau atliko 11439 patikrinimus ir nustatė 734 pažeidimus arba 6,4 proc. nuo visų atliktų patikrinimų.
Euro įvedimo įstatymą pažeidusių ūkio subjektų sąrašas skelbiamas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos interneto svetainėje www.vvtat.lt ir svetainėje www.euras.lt.
Išsamios atliktų patikrinimų ir nustatytų pažeidimų bei gautų skundų ir išnagrinėtų ginčų ataskaitos skelbiamos Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos tinklalapyje http://www.vvtat.lt/index.php?1623070703

Pranešimą paskelbė: Marius Deksnys
UAB "Idea Prima"

 <- Grįžti į atgal