Atgimsta Liubavo dvaro baroko ansamblis

Liubavo dvaro sodybos, esančios Vilniaus rajone, baroko architektūros ansamblis atgimsta.

Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos pagal EEE finansinį mechanizmą ir Lietuvos Respublikos parama sudarė galimybes išsaugoti ir pritaikyti kultūros ir viešosioms reikmėms unikalius Lietuvos kultūros paveldo objektus – XVIII a. Liubavo dvaro sodybos oficiną ir oranžeriją. Pastatų restauracija jau įpusėjo, darbai vyksta pagal iš anksto numatytą grafiką.
Projektą vykdo viešoji įstaiga „Europos parkas“, jos įkurtas krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus „Liubavas“ dvaro vandens malūne veikia nuo 2011 metų. Oficinoje ir oranžerijoje bus įrengtos muziejinės ekspozicijos. Muziejus projektą vykdo kartu su partneriu Norvegijos kultūros paveldo institutu (NIKU), turinčiu didelę kultūros paveldo tyrimų patirtį bei kvalifikuotus specialistus ir ekspertus.
Projekto autorius ir vadovas Gintaras Karosas sako, kad vertingų baroko stiliaus pastatų restauracija pradėta pačiu laiku. Anot G. Karoso, galima drąsiai teigti, kad tik toliaregiška Europos ekonominės erdvės šalių finansinė parama išgelbėjo retą europiniame kontekste kultūros paveldo vertybę, kuri taps pažinimo šaltiniu ateinančioms kartoms.
Bus sutvarkyti ir muziejaus reikmėms pritaikyti du Liubavo dvaro sodybos centrinės reprezentacinės dalies pastatai. Taip pat projekto metu vykdomi mokomieji seminarai kultūros paveldo objektų savininkams, restauratoriams, paveldotvarkos specialistams. Praeitų metų rudenį įvykęs įvadinis seminaras sulaukė didelio susidomėjimo – dvigubai daugiau dalyvių nei planuota.
Netoli sostinės esantis Liubavo dvaras yra vienas seniausių Lietuvoje, jis susijęs su daugeliu pačių iškiliausių mūsų šalies istorijos asmenybių – Goštautais, Žygimantu Augustu, Radvila Ruduoju, Tiškevičiais, Slizieniais ir kt. XIX a. Liubavo dvare gyveno ir kūrė talentingas Lietuvos skulptorius filomatas ir filaretas Rapolas Slizienis (1804–1881).
2012 metais Liubavo dvaro malūnas-muziejus pripažintas vienu iš geriausių Europos kultūrinio paveldo išsaugojimo pavyzdžių. Už kokybišką pastato restauraciją buvo skirtas aukščiausias įvertinimas – Europos Sąjungos kultūros paveldo prizas ir „Europa Nostra“ apdovanojimas.
2015 m. spalio 4 d., sekmadienį, 12 val. Liubavo dvaro sodyboje (Liubavo k., Vilniaus r.) įvyks projekto pažangą pristatantis renginys, kurio metu visi besidomintys galės apžiūrėti tvarkomus objektus, projekto vykdytojai pasidalins restauravimo patirtimi. Renginio metu taip pat numatoma ekskursija po Liubavo dvaro malūną-muziejų. Renginys nemokamas, maloniai kviečiame dalyvauti.

Lina Karosienė, Europos parkas<- Grįžti į atgal