Monika Navickienė: nėra mažo darbo, nėra mažo prisidėjimo, nėra mažos misijos, kiekvieno žmogaus darbas yra ypatingai svarbus
Balandžio 15 d. Elektrėnuose lankėsi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Susitikimo metu ministrė pristatė šiemet numatomus pokyčius socialinės apsaugos srityje, aptarė ukrainiečių integracijos klausimus, atsakė į dalyvaujančiųjų pateiktus klausimus.
„Susitikdama ne tik su miestų vadovais, bet ir su visų įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovais, visada noriu išgirsti rekomendacijas, siūlymus, ką galima keisti. Visur tą mantrą kartoju – nėra jokių teisės aktų, iškaltų akmeny, viską galime koreguoti, viską galime keisti“, – kalbėjo ministrė. Ir pabrėžė, kad „kartais pačius gražiausius teorinius dalykus aprašai, viskas labai gražiai teoriškai sudėliojama, o kai reikia tai įgyvendinti praktikoje, pasirodo, kad ne viskas įmanoma“. Ir patikino, kad labai vertingų pasiūlymų, darbų parsiveža iš tokių susitikimų. Pasidžiaugė, kad prie šio susitikimo prisijungė Seimo narė S. Lengvinienė, su kuria labai konstruktyviai dirbama, ir patikino, kad ji laikosi pozicijos – nėra jokių partiškumų šiame darbe, visi turi ieškoti bendrų sprendimų dėl žmonių. Padėkojo tarybos nariams, kurie skambina, kelia klausimus, padėkojo merui.
Ministrė pasidalijo jausmais, kai sužinojo vasario 24 d. apie vykstantį karą Ukrainoje: „Supranti, kad tau gali reikėti labai greitai mobilizuotis, perversti visa tai, kaip iki šiolei gyvenai, ir suprasti, kad yra daug didesnių dalykų, daug svarbesnių kovų, kurios grasinasi atimti apskritai visą gėrį, kurį mes sugebame sukurti dirbdami drauge.“ Ministrė pasidalijo jautriais įspūdžiais iš kelionės į Ukrainą ir susitikimą su kolege Ukrainos socialinių reikalų ministre Maryna Lazebna karo metu. Pasak ministrės, „mūsų misija, kaip valstybės, kuri yra viena iš pirmųjų nešančių pagalbą, nors ir mažos valstybės, bet labai gerai žinant, koks režimas yra ten, kuris kovoja su taikiais Ukrainos žmonėmis, mes tai gerai pažįstame, savo kailiu patyrę, tad tenka kalbėti garsiau, nes kitos valstybės to nežino. Mūsų užduotis ir yra dabar – maksimaliai stiprinti savo valstybę. Nėra mažo darbo, nėra mažo prisidėjimo, nėra mažos misijos, kiekvieno žmogaus darbas yra ypatingai svarbus. Tiek, kiek sunešame į valstybės gerovę, tiek ir turime sau, ir tiek galime pasidalinti su kitais“. Ministrė prisiminė savo darbo pradžią, kai nebuvo žinoma, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, reikėjo priimti sprendimus užklupus COVID pandemijai, nelegalių imigrantų antplūdžiui, infliacijos, kainų šuoliui. Viskas buvo netikėta ir nauja. Bet jautėsi vienybė. Pasak jos, ji sutiktų visas krizes susigrąžinti, padauginti iš dviejų, kad tik šio karo nebūtų...
Ministrė padėkojo Elektrėnų savivaldybės organizacijoms, atsakingiems atstovams už efektyviai teikiamą socialinę paramą nuo karo bėgančioms ukrainiečių šeimoms. Pasidžiaugė, kad virš 400 savivaldybėje gyvenančių ukrainiečių nuolat ir intensyviai gauna paramą, kad savivaldybė nelaukia jokių centrinių nurodymų, sprendimų, o imasi iniciatyvos pati.
Ministrė pasidalijo mintimis apie dažnai girdimas nuotaikas: kodėl nebesirūpinama Lietuvos gyventojais? Į tai ji atsako, kad tiems žmonėms nieko daugiau, nei nepasiturintiems Lietuvos gyventojams, negalime suteikti, neturėtume tokio resurso. Jiems pasakoma, kad, turėdami tokį statusą, gyvensite čia taip, kaip ir nepasiturintys Lietuvos gyventojai, kuriems priklauso socialinės garantijos, gydymas, ugdymas ir pan. Bet kartais ministrė nori pasiūlyti tiems, kas kelia supriešinimą, – jei nepakanka vaizdų per televiziją, nuvažiuoti tenai, kur nieko nebelikę – nei namų, nei saugumo, nei normalaus gyvenimo – ir savo akimis pamatyti. Ir pagyrė – šiuo požiūriu Elektrėnų savivaldybė yra pavyzdinė.
Reformos
Ministrė pristatė atnaujintą biudžeto projektą, reformų paketą, kokio Lietuvoje nėra buvę – pasiūlytas tada, kai matosi ekonomikos prognozės, ir pasiūlytas tiems Lietuvos gyventojams, kuriems tikrai labai reikia pagalbos. Ji kritikavo vienkartinių išmokų mokėjimus ir bylojo: „Jei priimame sprendimą, jis turi būti sisteminis ir didinantis žmonių pajamas į priekį.“ Siekiant sušvelninti augančių kainų ir paslaugų poveikį labiausiai socialiai pažeidžiamiems asmenims, Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui nuo vasaros papildomai didinti socialinio draudimo bei pensijos 5 proc. išmokas specialiu įstatymu. Patikino pagyvenusius žmones apie tolesnį ilgalaikį įsipareigojimą didinti pensijas ir 2023 metais.
Atsiras padidėjusi vienišo asmens išmoka, baziniai dydžiai, nuo kurių kils visos pagrindinės išmokos, kompensacijos už šildymą, kuriomis gali pasinaudoti ne tik socialiai remtini, pensininkai, bet ir kiti gyventojai.
Pensijų sistemos reforma jau pradėta pernai, išsaugant Sodros rezervą. Šiemet pradėta užimtumo reforma. Jos tikslas, kad kuo daugiau žmonių dirbtų ir užsidirbtų. Antra – kad kuo labiau mažintume toleranciją darbui šešėlyje. „Turime suprasti, kad negalime nurašyti žmonių, kuriuos daug kas norėtų nurašyti, nes jie ilgą laiką nedirba. O jie nedirba arba dėl priklausomybių, dėl įsiskolinimų kreditoriams, ar yra kitos susijusios priežastys, nebūtinai dėl darbo šešėlyje. Ir mes esame jau juos pasmerkę. Tie žmonės yra mūsų piliečiai ir turime išsiaiškinti, kodėl jie nedirba, ir visomis išgalėmis padėti jiems išsimokėti skolas, arba pasiūlyti gydymą“, – kalbėjo ministrė. Tokių nedirbančių Lietuvoje nėra tiek daug. Ir kvietė reformos kontekste palaikyti tą tikslą ir tuos žmones, „jei nerodysime suvokimo, turėsime atnešti žuvį, o ne meškerę. Jei padėsime jiems persikvalifikuoti, jie sugrįš į darbo rinką“.
Daug bus pokyčių, susijusių su žmonėmis su negalia. Pirmiausia dėl neveiksnumo nustatymo, šeimoms, kuriose gyvena neįgalūs vaikai ir kuriems sueina 18 metų, kad tėvams nereiktų praeiti „pragaro vartų“, norint vėl įrodinėti vaiko negalią. Ši sistema bus keičiama ir lengvinama, sutrumpinant tėvams rūpesčių kelią.
„Pokyčiai palies ir socialines įmones. Norime, kad neįgalieji dirbtų ne tik socialinėse įmonėse, bet ir atviroje darbo rinkoje, ir gautų už tai subsidijas visi darbdaviai vienodai. Žmogus su negalia turi gauti darbo vietą ten, kur jam yra patogu dirbti ir tam pritaikyta vieta. Tad dėl negalios įstatymų sistemos klausimų bus nemažai pokyčių.“
Vaiko priežiūros projektas, sulaukiantis daugiausia diskusijų. Vienas pasiūlymas iš jų – tėčiams kelis mėnesius pabūti su vaiku, pasak ministrės, geras pavyzdys, nors yra ir skeptikų. Pakoreguoti vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir atostogų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžiai.
„Turime daug gražių planų, laikas bėga greitai, bet visi siūlymai laukiami, ir kritika yra laukiama. Tad pateikite klausimus ir laukiu atgalinio ryšio“, – pristatymą baigė ministrė.
Susitikimo pabaigoje ministrė atsakė į pateiktus dalyvių klausimus.
Silvija BIELSKIENĖ
|
<- Grįžti į atgal