MOKYKLOMS LAIKAS PRIPAŽINTI TIESĄ IR PRIIMTI LEMTINGUS SPRENDIMUS

Apmaudu, kad esant ypatingai prastai situacijai šalyje aukščiausios šalies institucijos – premjeras, sveikatos ir švietimo ministrai, vyriausybė – nusikrato atsakomybės ir leidžia savivaldybėms bei mokykloms pačioms spręsti, kiek ir kokių priemonių imtis organizuojant ugdymo procesą visai šaliai kovojant su pandemija. Arba nesiimti... Nes realių priemonių, išskyrus nuotolinį ugdymą, greičiausiai, tiesiog nėra (karalius – nuogas, deja, net ir šioje situacijoje!).

PABANDYSIM, O VĖLIAU ŽIŪRĖSIM...

Rugsėjį Švietimo mokslo ir sporto ministras sakė – pradėsim mokslo metus beveik kaip įprasta, o vėliau žiūrėsim... Ir ką pamatėm? Ar šiandieninę sparčiai blogėjančią situaciją jau matom visi? Kokių realių ir maksimaliai veiksmingų žingsnių imamės?

1) Tiek gydytojai, tiek specialistai epidemiologai, pagaliau, ir mūsų valdžia pripažino, kad ligos plitimas tapo nevaldomas (nors rugsėjį – absurdiška! – tai dar jiems buvo „neaišku"). Sparčiai senka sveikatos įstaigų darbuotojų atsargos, jau nekalbant apie galimybes gydyti kitus ligonius, kurių pavėluotas gydymas (arba ne gydymas) ne retai baigiasi ir pačiu blogiausiu...

2) Turbūt visiems akivaizdu, kad mokykloje NEĮMANOMA laikytis 15 min. bendravimo ribos, dažniausiai NEĮMANOMA klasėje asmeniui skirti tiek ploto, kad būtų neperžengta riba, kai ore esanti viruso koncentracija jau kelia grėsmę (deja, šis faktorius vis dar stebuklingai nutylimas, apsiribojant tik kaukių dėvėjimu ir atstumu...).

3) Pagaliau, net vienkartinėmis kaukėmis dalis mokyklų neaprūpina mokytojų dėl lėšų stygiaus, geriausiu atveju įduodamos skydelius, kurių suteikiama apsauga – graudžiai, jei ne iliuziškai, minimali, turint omenyje tai, kai klasėse 45 min. kvėpuoja 15–30 mokinių ir mokytojas... Ir kvėpuoja 6 pamokas per dieną. Ir vėdinimas, patys suprantame, koks ir kada vyksta, kai lauke ne vasara... Ir srautai, kaip bebūtų nuostabu (?) maišosi kaip reikiant, nes į specializuotus kabinetus, tualetus ar valgyklą kitaip, nei per bendrus koridorius, nepateksi... jau nekalbant apie, kad ir „atskirame sraute", besimaišančius mokinius...

4) Pripažinta ir visiems aišku, kad ugdymo įstaigos dar prieš mokinių atostogas tapo viruso plitimo židiniais.

5) Blogiausia, kad užsikrėtę mokiniai kasdien infekciją atneša į namus. Savo artimiesiems ir nebūtinai garbaus amžiaus senoliams. Kiti užkratą atneša į mokyklas, pasidalindami su kur kas skaitlingesniu artimo kontakto kontingentu... Gydantys medikai jau ne kartą perspėjo, kad virusas pavojingas ir jaunesniems. Ką jau kalbėti apie mažesnius nei 5 ar 10 žmonių ar dviejų šeimų susibūrimus? Ar galima su tuo bent palyginti sueigas mokyklose?

 

KIEK DRAUDŽIAMO (?) MASINIO SUSIBŪRIMO VIETŲ ATSTOJA 300 ar 500 MOKSLEIVIŲ SUBURIANTI MOKYKLA?

6) Didesnėse ir vidutinėse mokyklose, ankštose, tinkamai neįmanomose vėdinti patalpose vienu metu artimai bendrauja keli šimtai, 500 ar net 1 000 mokinių. Su keliasdešimčia mokytojų ir kitų mokyklos darbuotojų. Tai gerokai lenkia, tarkim, 300 žiūrovų leidžiančias talpinti sales, aprūpintas tinkama ventiliacija, su 1–2 metro atstumo besilaikančiais žiūrovais ar 1–2 val. neviršijančiu renginiu!!! AR PRIPAŽINS ATSAKINGOS INSTITUCIJOS, kad MOKYKLA – MASINIS RENGINYS, tiesiogiai ir daugiau negu bet koks kitas prisidedantis prie infekcijos plitimo?

7) Mokinių atostogų metu susirgo ne vienas ir ne keletas mokyklos darbuotojų, vieni iš jų – sunkiai, kiti dar tebeserga, vaduodamiesi su deguonies kaukėmis ir specialia, itin brangia priežiūra (ne tik pinigų prasme, bet sparčiai mažėjančių medicinos personalo resursų atžvilgiu).

 

NEKELKIM PANIKOS? VISKAS GERAI?

Ne paslaptis, kad ne vienas dirbančių mokyklose prieš keletą dienų ar savaičių jau palaidojo rizikos grupėse esančius artimuosius. Po to – kai užsikrėtė patys... Net patys atkakliausi kritikai, demonstratyviai neigę viruso egzistavimą ar situacijos rimtumą, susirgo arba net buvo išvežti reanimobiliais... Turbūt nereikia tęsti.

Problemos esmę ir situacijos grėsmingumą suvokiame daugelis. Tuo tarpu kai kuriose mokyklose infekuotų kolegų skaičių sužinojome tik iš nuogirdų, praėjus keletui dienų ar savaitei po nustatyto susirgimo... Ir toliau tęsėm darbą. O virusas tęsė savąjį. Kol pagaliau administracija – vienur anksčiau, kitur vėliau – mokytojus ir vaikus „išleido" į nuotolinį. O dabar grįžtame atgal? Būtent dabar? Reikia dar didesnio eksperimento?

8) Ar sveiko proto žmogui dar gali kilti klausimų, kas bus kai / jei vaikai grįš į mokyklas? Ar daug dar bus valdininkų, teigiančių, kad pamainomis organizuojant kontaktinį ir nuolatinį mokymą bus (realiai – ne šimtąja procento dalimi) sumažintas viruso plitimas? Kieno nuomonės reikia klausti, kai kaimyninių šalių situacija aiškiai rodo, kur link einame?

9) Pavasarį tik griežto karantino dėka pavyko sumažinti mirčių ir užsikrėtusiųjų skaičių. Deja, dabar priimantieji sprendimus turi teisę rinktis, kokiomis „privalomomis rekomendacijomis" vadovautis. O, svarbiausia, patys sprendžia – KIEK IR KAIP TAS REKOMENDACIJAS TAIKYTI. Dažnai mokslu grįsti prevencijos principai ir jų įgyvendinimas – kaip devintas vanduo...

Norisi tikėtis, kad didesnė visuomenės dalis supras, jog net ir gelbstint ekonomiką (t. y. daugelio mūsų galimybę tiesiog dirbti ir užsidirbti) trumparegiškumas gali būti pražūtingas, ir nė vienam nedovanotina matyti tik juoda arba balta. (Pvz., visų jaunesnių mokinių mokymą kabinetuose, o tik vyresniuosius – nuotoliniu būdu).

Gal kitų sprendimų reikia ieškoti pasitelkus sveiką protą, realius skaičius, remiantis tikrų, sąžiningų ir atsakingų specialistų argumentais?

 

MASINIS INFEKCIJOS PLATINIMAS „MIŠRIAI"?

Bet dar pražūtingiau rinktis tokį „mišrų" priemonių taikymą, kurio metu pasirenkama, pvz., kad vieną savaitę į (aiškiai lemtingą!) masinį susibūrimą mokyklose rinksis, tarkim, visi mokyklos penktokai ir septintokai, o kitą savaitę – būriai šeštokų ir aštuntokų. Vėl eksperimentuosime iš esmės nesumažindami nei moksleivių skaičiaus klasėse, nei viruso plitimo rizikos? Tik imituosim. Kad mažiname. Ir nuo to bus ramiau?

Švelniai sakant, apmaudu, kad atsakingi asmenys taiko tokias „priemones", kurios, regis, tiesiog pirma šauna į galvą. Arba pasirenka tokias, kurios tinka visuomenei užliūliuoti, nes gerai skamba žiniasklaidoje.

Apmaudu, kad mokyklose epidemiologų rekomendacijos pritaikomos itin „kūrybiškai ir lanksčiai" (Dažnai pagal (ne)turimas lėšas ir kompetencijas... O tada kas gi galėtų apkaltinti?..).

Deja, ir šalies valdantieji eilinį kartą išklauso medikų bei pedagogų bendruomenes, bet iš jų išsirenka tik sau patogias ir priimtinas nuomones bei argumentus. Tik tas, kurias supranta plačioji visuomenė...

Arba...

 

Aivaras DOČKUS,

Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijos mokytojas<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų