Meras Regionų forume pasidalijo gerąja praktika, sprendžiant energetikos klausimus savivaldybėje

Rugsėjo 8 d. meras Kęstutis Vaitukaitis dalyvavo ketvirtajame Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotame ir kartu su Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija bei Lietuvos savivaldybių asociacija organizuojamame Regionų forume Lietuvos Respublikos Prezidentūroje. Šio forumo temos skirtos savivaldos investicijų proveržio sritims, ypač didinant atsparumą energetikos iššūkiams bei tvarų skolos valdymą. Regionų forume dalyvavo Lietuvos Respublikos ministrai, savivaldybių merai, parlamentinių partijų deleguoti atstovai ir ekspertai dalijosi patirtimi ir skaitė pranešimus savivaldybėms aktualiomis temomis.

Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis skaitė pranešimą „Energetinės bendrijos Lietuvos savivaldybėse – sprendimas elektros kainų šuolio suvaldymui“. Meras pasidalijo gerąja praktika atsinaujinančių energijos išteklių srityje. Savivaldybei priklausanti nutolusi saulės elektrinė aprūpina Savivaldybei priklausančias įstaigas: darželius, mokyklas, socialinės globos centrus, ligoninę, Elektrėnų kultūros centrą, biblioteką, iš viso 32 viešąsias įstaigas. Pasak mero, ši investicija Elektrėnų savivaldybei atsipirks per metus, skaičiuojant pagal dabartines elektros kainas. Pavyzdžiui, už Gilučių seniūnijos pastate naudojamą elektrą 2022 m. gegužės mėn. sąskaita buvo 287,65 Eur, birželio mėn. – 0, liepos mėn. – 0, Elektrėnų mokykloje-darželyje „Žiogelis“ gegužės mėn. – 618,96 Eur, birželio ir liepos mėn. – 0. Tai puikus Savivaldybės bendradarbiavimo su verslu pavyzdys, kuomet kartu randamas ir įgyvendinamas tvarus, taupantis viešąsias išlaidas sprendimas. Neaišku tik dėl vasarą sukauptos pagamintos energijos saugojimo.

Elektrėnų savivaldybei priklausanti nutolusi saulės elektrinė yra 1107 kW galios ir per metus pagamins 1,4 mln. kWh. Ši elektrinė yra viena moderniausių šalyje. Žaliosios energijos vartojimas Lietuvoje įgauna pagreitį. Iš atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip saulė, vėjas ar biodujos, gaminamą elektros energiją jau seniai vartoja šalies gyventojai, o pastaraisiais metais ir vis daugiau verslo įstaigų. Tai prisideda prie klimato kaitos stabdymo, didina šalies energetinę nepriklausomybę. Elektrėnų savivaldybėje taip pat naudojami ir kiti atsinaujinantys energijos ištekliai: biodujos iš sąvartyno Vievio miesto centralizuotam šilumos tiekimui, rengiamos energetinio efektyvumo investicijų koncepcijos. Tik dvi šalies savivaldybės – Elektrėnų ir Visagino – pasinaudojo 60 tūkstančių eurų parama rengiant energinio efektyvumo investicijų koncepcijas. Šią galimybę iki rugsėjo 30 d. turi ir kitos savivaldybės – skelbiamas ketvirtasis (paskutinis) ES tyrimų ir inovacijų programos „Horizon 2020“ projekto „Galimybės Europos miestams“ kvietimas, kurio tikslas yra padėti Bendrijos šalių savivaldybėms įgyvendinti jų turimus energetikos ir klimato srities veiksmų planus. Elektrėnų savivaldybė išnuomojo žemės sklypą, kuriame nuomininkas pagal specialiąsias sutarties sąlygas turės pastatyti katilinę, naudojančią atsinaujinančius energijos išteklius, Elektrėnų ir Vievio miestų centralizuotam šildymui.

Tarybos ir mero sekretoriatas

 <- Grįžti į atgal