Lietuvos turistinių vietovių patrauklumo vertinimo tyrimas

Siekiant vystyti Lietuvos turizmo infrastruktūrą, paslaugų kompleksiškumą ir gerinti traukos objektų pasiekiamumą šalyje, nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ užsakymu 2021 m. rugpjūčio 1–31 d. buvo atliktas Lietuvos turistinių objektų vertinimas. Remiantis tyrimu, paskelbtas Lietuvos savivaldybių pasiruošimo turistams reitingas ir atskleistos geriausiai parengtos lankytinos vietos. Visa tai sudėta į 117 puslapių leidinį.

Pažymėtina, kad Elektrėnų savivaldybės bendras įvertintų objektų patrauklumo vidurkis yra 2,88 (iš galimų 4), (2020 m. buvo 2,61), ir yra aukštesnis, lyginant tiek su savivaldybių grupės vidurkiu (2,73), tiek su nacionaliniu vidurkiu (2,78).

Įvertinta net 1 200 traukos objektų

Tyrimų bendrovės „BERENT Research Baltic“ atlikto vertinimo metu pagal specialią metodologiją buvo išskirti patraukliausi Lietuvos turistiniai objektai, paslaugų išvystymo stiprybės ir silpnybės, įvardytos tobulinimo kryptys bei galimybės. Turizmo infrastruktūros ir paslaugų išvystymo lygio vertinimas apėmė 1 200 atrinktų valstybinių, privačių ar viešųjų traukos objektų visose 60 šalies savivaldybių. Pasak „Keliauk Lietuvoje“ vadovo Daliaus Morkvėno, šio tyrimo rezultatai yra bendras turizmo suinteresuotųjų šalių įrankis, kuris padeda efektyviai ir visapusiškai įvertinti šalies turizmo lygį bei leidžia kurti geresnę keliautojo patirtį Lietuvoje. „Siekiame, kad šalies turizmo infrastruktūra būtų kokybiška ir konkurencinga užsienio šalių atžvilgiu. Tai svarbus komponentas, kuris imlus darbo jėgai, kuriantis teigiamą poveikį didžiųjų miestų ir regionų plėtrai, ekonominiam ir socialiniam sektoriui. Atliktas tyrimas išryškina koreguotinas vietas, kurias pagerinus būtų galima geriau atliepti užsienio ir vietos keliautojų lūkesčius ir poreikius. Norime, kad keliaujančiųjų patyrimas būtų pozityvus visoje Lietuvoje, o ne tik konkrečiame regione“, – komentuoja D. Morkvėnas.

Elektrėnų savivaldybės lankytinų vietų reitingas

Bendras savivaldybės įvertintų objektų patrauklumo vidurkis yra 2,88 (iš galimų 4) ir yra aukštesnis, lyginant tiek su savivaldybių grupės vidurkiu (2,73), tiek su nacionaliniu vidurkiu (2,78).

Elektrėnų r. savivaldybės turistinių objektų vertinimas apėmė 15 objektų: Elektrėnų fontanas „Dinaminis labirintas“ (bendras vidurkis (BV) 3,31), Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčia (BV 3,22), Elektrėnų turizmo informacijos centras (BV 3,14), Elektrėnų ledo rūmai (BV 3,04), Elektrėnų atrakcionų parkas (BV 3,02), Elektrėnų paplūdimys (BV 3,00), Elektrėnų sav. literatūros ir meno muziejus (BV 2,81), Elektrėnų pontoninė prieplauka (BV 2,80), De Raesų ir Broel-Pliaterių šeimų koplyčia-mauzoliejus (BV 2,59), Vievio Šv. Onos bažnyčia (BV 3,37), Grabijolų pažintinis takas (BV 2,89), Kelių muziejus (BV 2,50), Abromiškių dvaro sodybos svirnas (BV 2,33), Ausiutiškių regykla (BV 2,26). „Vaikų pasaulis“ atrakcionų parkas, Elektrėnų sporto, turizmo ir pramogų centras – nevertintas.

Vertinimai buvo atlikti apžiūros vietoje metodu, pagal nustatytus kriterijus vertinant šią infrastruktūrą ir paslaugas: Susisiekimo infrastruktūra; Orientavimosi infrastruktūra (turistinės nuorodos, adreso tikslumas, vietovių žemėlapiai ir informaciniai stendai); Objektų būklė; Tvarka objektuose; Objektų darbo laikas (patogumas turistams, darbo laiko pateikimas); Infrastruktūra pritaikyta neįgaliųjų ir ribotos judėsenos turistų poreikiams; Lankytojų ir viešųjų WC infrastruktūra (prieinamumas, būklė, tvarka, higienos priemonės, pritaikomumas specialių poreikių turintiems turistams); Parkavimas, Elektromobilių įkrovos stotelės (prieinamumas, būklė, patogumas, saugumas); Teikiamų paslaugų išvystymas (ekskursijos, audiogidai, užsienio kalbos, brošiūros, informaciniai stendai); Rekreacija – poilsis, vanduo, maistas; Darbuotojai (kalbos, kuriomis aptarnaujami turistai, aptarnavimo kultūra); Atsiskaitymo galimybės (apmokėjimo būdų įvairovė); Draugiška šeimoms su vaikais (be barjerinio judėjimo galimybė; žaidimų aikštelės ir kiti užsiėmimai vaikams, šeimoms taikomos nuolaidos); Draugiška turistams su naminiais gyvūnais (ženklinimas ir kita infrastruktūra naminiams gyvūnams); Papildoma vertė (išskirtinės objekto savybės arba teikiamos papildomos paslaugos).

Geriausi vertinimai

Pagal susisiekimą labai gerai įvertinti: Elektrėnų fontanas, Elektrėnų bažnyčia, turizmo informacijos centras, atrakcionų parkas, literatūros ir meno muziejus, De Raesų ir Broel-Pliaterių šeimų koplyčia-mauzoliejus. Pagal orientavimąsi geriausiai – net 4 balais, įvertintas Grabijolų pažintinis takas, 3,67–4 balais, pagal objekto būklę ir tvarką įvertinti jau minėti Fontanas, Elektrėnų bažnyčia, turizmo informacinis centras, atrakcionų parkas, paplūdimys, pantoninė prieplauka, Vievio Šv. Onos bažnyčia, o literatūros ir meno muziejus labai gerai įvertintas tik tvarkos kategorijoje,  objekto būklė įvertinta 3,33 balais. Pastarasis muziejus vos 1,33 balais įvertintas ir dėl darbo laiko. Beveik visi objektai labai gerai (4) įvertinti Pritaikyta neįgaliųjų ir ribotos judėsenos turistų poreikiams kategorijoje (išskyrus De Raesų ir Broel-Pliaterių šeimų koplyčią ir Kelių muziejų, jie įvertinti 2 balais). Gerai ir labai gerai įvertinti objektai Parkavimo; Rekreacija bei Darbuotojai kategorijose.

Kategorijoje Papildoma vertė bendras visų objektų vidurkis 2021 m. 2,30 (2020 m. buvo 2,75). Vertės neneša „Dinaminis labirintas“ ir „Pantoninė prieplauka“, kas ir lėmė papildomos vertės sumažėjimą. Geriausiai – net 4 balais – šioje kategorijoje įvertintas Grabijolų pažintinis takas.

Yra kur pasitempti

Prasčiausi vertinimai – darbo laiko kategorijoje: literatūros ir meno muziejus įvertintas 1,33 balo, Elektromobilių įkrovos stotelės: beveik visi objektai įvertinti 1 balu, išskyrus Fontaną (4 BV); Neatsiejama turistinių objektų lankymo dalis ir WC. Pagal šį vertinimą labai prastai (tik 1 balu) įvertintos Elektrėnų ir Vievio bažnyčios bei Ausiutiškių regykla. Tobulintina veikla kategorijoje Teikiamos paslaugos. Draugiškos turistams su naminiais gyvūnais kategorijoje įvertinta tik 1 balu Elektrėnų paplūdimys ir Elektrėnų pontoninė prieplauka, visi kiti vertintini objektai (išskyrus bažnyčias, turizmo ir informacijos centras bei De Raesų koplyčia) įvertinti vos 2 balais.

Kategorijoje Atsiskaitymo galimybės vertintas tik vienintelis Elektrėnų turizmo informacijos centras, šiemet jis įvertintas vos 1 balu, tai reiškia, kad šioje srityje yra kur tobulėti ir apie ką pamąstyti.

Vertintojo pastebėjimai, vertinimo metu iškilę sunkumai

„Vaikų pasaulis“ atrakcionų parkas, Elektrėnų sporto, turizmo ir pramogų centras – nevertintas, nes dubliuojasi objektai, Elektrėnų atrakcionų parkas yra tas pats objektas. Kelių muziejus – objektas veikiančios įmonės teritorijoje, dar rekonstruojamas. Abromiškių dvaro sodybos svirnas – objektas naudojamas konferencijoms ar pagal rezervaciją, įvertinti tik išoriniai kriterijai. Ausiutiškių regykla – graži vieta, bet daugiau nei 6 km reikia važiuoti automobiliu ar dviračiu, arba eiti pėstute prastu žvyrkeliu per mišką.

Elektrėnų savivaldybė Lietuvos kontekste

Vertinimo rezultatai pagal šias turistinių objektų kategorijas: Turizmo informacijos centrai; Autobusų, geležinkelio stotys; Miesto pagrindinės aikštės, pagrindinės pėsčiųjų gatvės, alėjos, krantinės; Muziejai, pilys, dvarai ir kiti lankytojus priimantys objektai; Paminklai, skulptūros, architektūrinio paveldo objektai be galimybės lankytojams patekti į vidų; Sakralinio paveldo objektai; Parkai; Paplūdimiai; Apžvalgos aikštelės, apžvalgos bokštai, piliakalniai; Gamtos paveldo objektai, pažintiniai pėsčiųjų ir dviračių takai.

Pagal šių 9 objektų kategorijas tyrimo lentelėse buvo pateikiamos TOP50 geriausiai įvertintų Lietuvos savivaldybių objektų apžvalga, tarp kurių tik į tris kategorijas Elektrėnų sav. nepakliuvo.

Turime kuo pasidžiaugti

Pagal objektų tipą – Paminklai, skulptūros, architektūrinio paveldo objektai – Elektrėnų fontanas „Dinaminis labirintas“ įvertintas 3,31 bendru vidurkiu ir užima 7 poziciją iš 50-ies.

Pagal objektų tipą – Sakralinio paveldo objektai – Vievio Šv. Onos bažnyčia įvertinta 3,37 bendru vidurkiu ir rikiuojasi 19 vietoje, Elektrėnų Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčia įvertinta 3,22 vidurkiu rikiuojasi 34 vietoje iš 50-ies.

Pagal objektų tipą – Aikštės – Elektrėnų atrakcionų parkas su 3,02 balu rikiuojasi 24 vietoje iš 50-ies.

Pagal objektų tipą – Paplūdimiai – Elektrėnų  paplūdimys su 3,00 balais rikiuojasi 14 vietoje iš 50-ies.

Pagal objektų tipą – Gamtos paveldo objektai, pažintiniai pėsčiųjų ir dviračių takai – su 2,89 balais 31 vietoje iš 51 rikiuojasi Grabijolų pažintinis takas.

Pagal objektų tipą – Turizmo informacijos centrai – Elektrėnų TIC su 3,14 balų rikiuojasi 41 pozicijoje iš 58 vertintų. Čia balų atėmė 1 balu įvertinta Elektromobilių įkrovos aikštelė ir atsiskaitymo galimybės.

Reitingavimas pagal savivaldybes: kas turizmo lyderės?

UAB „BERENT Research Baltic“ tyrimo vadovė Vaida Bröcher atskleidžia, kad išanalizavus tyrimo rezultatus, paaiškėjo, jog pagal bendrą šalies reitingą geriausius vertinimus už išvystytą infrastruktūrą turistų traukos objektuose gavo Vilniaus miesto, Kaišiadorių ir Jonavos rajonų savivaldybės.

Patraukliausių Lietuvoje lankytinų vietų reitingas

Siekiant struktūrizuoto vertinimo, tyrimo metu turistiniai objektai buvo sugrupuoti į 10 skirtingų kategorijų, kurios apima svarbiausius turistinius traukos objektus visoje šalyje:

  • · Žvelgiant į turizmo objektus, geriausiai vertinamas Trakų turizmo informacijos centras dėl puikiai prižiūrėtos pastato būklės, pėsčiųjų takų, nuorodų į pagrindinius miesto objektus, funkcionalumo bei kitų privalumų.
  • · Antroje vietoje pagal objektų tipą reitinguojamos autobusų ir geležinkelių stotys. Geriausiai pasirodė Kupiškio autobusų stotis, kurioje visi kriterijai buvo įvertinti itin aukštais balais.
  • · Trečią vietą užėmė miestų aikštės, pagrindinės gatvės, alėjos ir krantinės. Daugiausia balų pelniusiu pavyzdžiu išrinktas Trakų senamiestis ir Alytaus miesto aikštė, kurioje yra ne tik visa turistams reikalinga infrastruktūra, bet ir gyvūnams draugiška aikštė su jiems skirtais vandens dubenėliais, čia veikia ir nemokamas Wi-Fi ryšys.
  • · Muziejų, lankytojų centrų, dvarų ir pilių kategorijoje geruoju pavyzdžiu laikoma Panevėžio miesto dailės galerija, kuri veikia patogiu metu, čia galimas aptarnavimas lietuvių ir anglų kalbomis, vyksta edukacijos, pritaikytos vaikams.
  • ·Neringos miesto ekspozicija „Gyvenimas Kuršių Nerijoje XIX a. viduryje“ išskirta kaip pavyzdingiausiai atitinkanti paminklų, skulptūrų, architektūrinio paveldo objektų kriterijus.
  • · Sakralinio paveldo objektas, geriausiai pritaikytas turistams, yra Šiauliuose esantis Kryžių kalnas, turintis savo informacijos centrą, geros būklės pėsčiųjų takus, pritaikymą neįgaliesiems, funkcionalią parkavimo aikštelę, nuorodas įvairiomis kalbomis, tvarkingą tualetą.
  • · Geruoju pavyzdžiu paplūdimių kategorijoje tapo Klaipėdos miesto Melnragės I paplūdimys, turintis informacinį stendą, geros kokybės pėsčiųjų ir dviračių takus, be barjerinio judėjimo galimybę, funkcionalų tualetą, žaidimų aikštelę, kavinukę, ruožą augintiniams.
  • · Geriausiu parku Lietuvoje, kuris labiausiai prisitaikęs prie turistų poreikių, įvertintas Panevėžio poilsio ir pramogų parkas. Jame įrengtas tvarkingas ir funkcionalus tualetas neįgaliesiems, žaidimų aikštelės, aktyvios erdvės bei geriamojo vandens stotelės.
  • · Tarp gamtos paveldo objektų, pažintinių takų aukščiausiais balais įvertintas Anykščiuose esantis medžių lajų takas, turintis atpažinimo ženklus ir keletą informacinių stendų lietuvių ir anglų kalbomis, aiškų vietovės žemėlapį, geros kokybės pėsčiųjų takus.
  • · Nors bendrai visos apžvalgos aikštelės, bokštai ir piliakalniai įvertinti iš visų lankytinų objektų buvo prasčiausiai, geriausiu kategorijoje laikomas Klaipėdos rajone įrengtas Drevernos apžvalgos bokštas.

Rekomendacijos pakartotinių vertinimų atlikimui

Rekomenduotina, kad į objektų atrankos vertinimui procesą labiau įsitrauktų savivaldybių suinteresuoti asmenys, tokie, kaip turizmo informacijos centrai ar savivaldybių turizmo skyriai, taip būtų užtikrinamas aktualiausių turistų traukos centrų įtraukimas į vertinimą bei sumažinta klaidų tikimybė, kuomet į atranką patenka neveikiantys objektai, rekonstruojami, ne turistiniai objektai ir objektai įtraukiami du kartus skirtingais pavadinimais ar kiti šio tipo tyrimui netinkantys objektai. Į šių metų objektų atrankos procesą įsitraukė tik apie 2/3 savivaldybių.

Pagal Tyrimų bendrovės „BERENT Research Baltic“ atliktą vertinimą

parengė Silvija BIELSKIENĖ



<- Grįžti į atgal