Elektrėnų savivaldybės įstaigoms energiją gamins saulė

Elektrėnų savivaldybė ketvirtadienį (balandžio 28 d.) žengė žingsnį energetinės nepriklausomybės link – darbą pradėjo savivaldybei priklausanti nutolusi saulės elektrinė, kurios tikslas – žaliąja elektra aprūpinti savivaldybei priklausančias 32 įstaigas: Elektrėnų darželius, mokyklas, socialinės globos centrus, ligoninę, kultūros centrą, biblioteką ir kitas biudžetines įstaigas.

Projektą inicijavo Elektrėnų sav. administracijos Ūkio plėtros ir investicijų skyrius, projektą vystė tarptautinė atsinaujinančios energetikos įmonė ,,Green Genius“. Nutolusi Elektrėnų saulės elektrinė įrengta gavus Aplinkos projektų valdymo agentūros finansavimą iš Klimato kaitos programos lėšų.

Elektrėnų savivaldybei priklausanti nutolusi saulės elektrinė yra 1 107 kW galios ir per metus pagamins apie 1,4 mln. kWh. Ši elektrinė yra viena moderniausių šalyje – čia įrengti dvipusiai pažangūs saulės moduliai, kartu su sekimo konstrukcijomis autonomiškai keičiantys poziciją pagal realią saulės šviesos padėtį ir užtikrinsiantys daugiau negu pusę Elektrėnų savivaldybei ir jos įstaigoms reikalingos elektros energijos visus metus ir kiekvienais metais sutaupys 580 tonų CO2.

Elektrėnai – šio projekto pavyzdys

Saulės elektrinės įjungimo oficialų renginį moderavo įmonės „Green Genius“ direktorius Ruslan Sklepovič, kuris pakvietė Aplinkos ministrą Simoną Gentvilą tarti žodį.

 „Šiandien didelė šventė Lietuvai ir Elektrėnų savivaldybei. Už nugarų matome – vienas Elektrėnų identitetas – bokštas nugriautas, bet jį keičia kiti modernūs projektai. Už keleto kilometrų biodujų reaktorius, Elektrėnai rodo madas, kaip reikia vystytis. <...> Elektrėnai – pavyzdys projekto, kuris sugebėjo sutelkti profesionalus ir savivaldybės geriausius protus ir padaryti kompleksinį projektą visai savivaldybei. Ši investicija Elektrėnų savivaldybei atsipirks per metus–dvejus prie šitų kainų. Platesniame kontekste tokie projektai yra svarbūs pavyzdžiai. <...> 32 viešosios įstaigos bus aprūpintos elektros energija iš atsinaujinančių šaltinių. Tai puikus pavyzdys savivaldybės bendradarbiavimo su verslu, kada bendrai randamas ir įgyvendinamas tvarus, taupantis viešąsias išlaidas, sprendimas. Tai pavyzdys projekto, kuris sukuria darbo vietas, sukuria saugumą elektrėniečiams, prognozuojamas biudžeto išlaidas, sukuria saugumą Lietuvai, nes tie pinigai lieka Lietuvoje ir nėra išsiunčiami užsienio verslams“, – sakė aplinkos ministerijos ministras Simonas Gentvilas ir patikino, kad važinės po Lietuvą ir pasakos apie Elektrėnų įgyvendintą projektą.

Ruslan Sklepovič pakvietė tarti žodį, pasak jo, geriausią Lietuvos merą Kęstutį Vaitukaitį, „nesu matęs mero, kuris taip nuoširdžiai rūpinasi savo savivaldybės regionu“. Meras Kęstutis Vaitukaitis pasidžiaugė, kad susirinko labai daug žmonių, nes net 32 įstaigos bus aprūpintos elektros energija iš atsinaujinančių šaltinių. „Žinoma, sunku kartais tuo patikėti. Kaip apaštalas Tomas, kuris netikėjo, kad Kristus prisikėlė, kol nepalietė jo žaizdos, taip ir aš netikėjau šita elektrine. Dabar tikiu, nes matau.“ Ir padėkojo Elektrėnų savivaldybės Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėjai Giedrei Tomkevičiūtei Kalinauskienei su visa komanda, taip pat įmonei „Green Genius“ ir jos vadovui Ruslan Sklepovič. „Aplink Elektrėnus įvairios kilmės atsinaujinanti energetika jau ne vienerius metus yra įprasta gyvenimo dalis, todėl saulės energijos įdarbinimas visos savivaldybės bendrosioms reikmėms yra svarbus ir prasmingas. Žaliasis kursas, įgaudamas visas naujas formas, tampa vis realesniu ir apčiuopiamu tikslu“, – sakė Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis. Ir įteikė R. Sklepovič savivaldybės sukurtą medalį, skirtą Vievio miesto vardo 500 metų jubiliejui.

R. Sklepovič padėkojo visiems ir pakvietė aplinkos ministrą Simoną Gentvilą ir merą Kęstutį Vaitukaitį įjungti saulės elektrinę ir pradėti tiekti elektrą. Tai įvyko balandžio 28 d. 10 val. 27 min.

***

Vyriausybė patvirtino Aplinkos ministerijos parengtą 2022–2025 m. Klimato kaitos programos investicijų planą, kuriame numatyta šiemet daugiau dėmesio skirti viešiesiems pastatams bei jų aprūpinimui atsinaujinančios energetikos ištekliais. Siūloma 30 mln. eurų remti mokyklas, darželius, ligonines, kurios įsirengs saulės elektrines ir elektros kaupimo įrenginius, šilumos siurblius, patalpas šildančius elektros energija. Kvietimai gauti subsidijas atsinaujinantiems ištekliams diegti savivaldybėms ir gyventojams planuojami vasarą.

„Elektrėnų žinių“ informacija<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų