Apie naująjį ženklą „Priedanga“: tikėkimės, kad neprireiks

Daugiau nei pusantro tūkstančio pastatų Lietuvoje pažymėti ženklu „Priedanga“. Tarp jų – ir Elektrėnuose.

Pastatuose su pažymėtu ženklu „Priedanga“ prasidėjus karui nuo apšaudymo žmonės galėtų pasislėpti bent kelioms valandoms. Priedangos apsaugotų mažiau nei penktadalį šalies gyventojų, tad Vidaus reikalų ministerija siekia tokių pastatų skaičių didinti. Pirmuoju ženklu pažymėta Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija. „Esant karinei situacijai ar oro pavojui, žmonės turėtų žinoti, kad yra toks ženklas, kuris reiškia priedangą. Tokiose vietose būtų galima rasti trumpalaikę apsaugą“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Čia būtų galima pasislėpti nuo tiesioginio arba netiesioginio apšaudymo, tačiau priedanga neapsaugotų nuo cheminio ginklo panaudojimo ar branduolinės nelaimės.

„Labai daug žmonių nukenčia nuo įvairių skeveldrų, duženų, griūvančių pastatų dalių, todėl pasislėpimas priedangoje, kur gyventojas gali prabūti apšaudymo momentu ir pasislėpti nuo oro smūgio bangos, lekiančių skeveldrų, yra ypač svarbu“, – sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktorius Saulius Greičius.

Priedangos ženklu Lietuvoje bus pažymėti 1,8 tūkst. pastatų. Juose pasislėpti galėtų tik 17 proc. gyventojų. Naują priedangos ženklą gyventojams reikės įsidėmėti, nes dabar dauguma nežino, kur slėptųsi. Sąrašą su paženklintais pastatais žmonės ras savivaldybėse.

Iki šiol buvo pažymėti tik kolektyvinės apsaugos statiniai. Jų Lietuvoje – daugiau nei 1,5 tūkst. Jie yra skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui, bet ne trumpalaikei apsaugai. Kolektyvinės apsaugos statiniai skirti laikinam gyventojų prieglobsčiui ekstremaliųjų situacijų metu – čia apgyvendintiems gyventojams būtų teikiamos būtiniausios paslaugos ir reikmenys: maistas, vanduo, drabužiai, psichologinė, medicininė ir kita humanitarinė pagalba. Dalis jų bus naudojami ir kaip priedanga. Jie bus žymimi dviem specialiaisiais ženklais – kolektyvinės apsaugos statinys ir priedanga. Priedanga yra skirta trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai, kurioje būtų galima pasislėpti nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu.

Spalio 7 d. pirmaisiais specialiaisiais priedangos ženklais buvo pažymėtos Elektrėnų seniūnijos pastato bei kultūros centro durys. Šiuo metu savivaldybės teritorijoje yra numatyti 27 objektai, kurių rūsio patalpos tinkamos priedangai. Šie statiniai yra aplankyti, apžiūrėti ir įvertinti kaip tinkami pasislėpti karinės agresijos atveju. Priedangų sąrašas nėra baigtinis, toliau ieškoma galimybių tokių statinių sąrašą plėsti, kad numatytų priedangų patalpų pakaktų pasislėpti iki 55 proc. savivaldybės gyventojų.

Informaciją, kaip elgtis nelaimių ir karo atveju, galima rasti Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje https://lt72.lt/.

„Elektrėnų žinių“ informacija



<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų