2022 m. vasario 24 d. 5 valandą ryto Rusija užpuolė Ukrainą

Žiaurus karas tęsiasi dešimt parų. Kokia ji, mūsų sesė Ukraina? Kas užkoduota jos simbolikoje, įžymybėse? Kuo ji garsi? Apie visa tai ir dar daugiau siūlome paskaityti šiuose laikraščio puslapiuose.

Ukrainos himnas

(Ukr. Державний Гімн України) dažnai vadinamas pagal pirmą eilutę „Dar nemirė Ukrainos nei šlovė, nei valia“ (ukr. Ще не вмерла України, ні слава, ні воля). Muzika Mykhaylo Verbytsky. Žodžiai (pirmasis posmelis šiek tiek pakeistas) sukurti 1862 metais Pavlo Chubynsky. Dabartinis Himnas buvo patvirtintas 2003 m. kovo 6 d.

 

Ukrainietiškai

Ще не вмерла України ні слава, ні воля,
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці,
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.


Priedainis:

Душу, тіло ми положим за нашу свободу.
І покажем, що ми, браття, козацького роду.

Lietuviškai

Dar nemirė Ukrainos nei šlovė, nei valia,
Dar mums, broliai jauni, nusišypsos dalia.
Žus visos mūsų nelaimės, kaip rasa Saulėje.
Vyrausime ir mes, broliai, savo pusėje.

Priedainis:


Sielą, kūną mes padėsim už savo laisvę.
Ir parodysim mes, broliai, kad esame iš kazokų giminės.

Lotyniškais rašmenimis

Šče ne vmerła Ukrajiny ni słava, ni vola,
Šče nam, brattia mołodiji, usmichneťsia dola.
Zhynuť naši vorižeńky, jak rosa na sonci,
Zapanujem i my, brattia, u svojij storonci.

 

Priedainis:


Dušu, tiło my položym za našu svobodu
I pokažem, ščo my, brattia, kozaćkoho rodu.

 

Ukrainos vėliava

(Ukr. Державний прапор України) – stačiakampis, suskirstytas į dvi vienodo aukščio horizontalias dalis: viršutinę žydrą (azur) ir apatinę geltoną (auksinę).

Panašią mėlynai baltą vėliavą XVI a.–XVIII a. naudojo kazokai.

1848 m. mėlynai geltona vėliava plevėsavo virš Lvovo, kai vyko pasipriešinimo kovos prieš Habsburgų valdomą Austrijos imperiją.

Ukrainos Liaudies Respublikos trumpo gyvavimo laikotarpiu (1918) naudojo panašią į šiuolaikinę vėliavą, tik spalvos buvo išdėstytos atvirkščiai. Vakarų Ukrainos Liaudies Respublikoje naudota mėlynai (viršuje) geltona (apačioje) vėliava. Kartais vėliavose būdavo įkomponuotas auksinis tridantis, esantis dabartiniame Ukrainos herbe.

Prasidėjusi Michailo Gorbačiovo Perestroika sugrąžino mėlynai geltoną vėliavą. 1990 m. kovo 20 d. Ternopolio miesto taryba balsavo už mėlynai geltonos vėliavos, tridančio ir himno atkūrimą. Tą pačią dieną vėliava pirmą kartą po beveik 80 metų pertraukos suplevėsavo Kijeve. 1990 m. balandžio 28 d. Lvovo srities administracija pasirašė įsakymą dėl vėliavos ir herbo grąžinimo naudoti Lvovo srityje. Ternopolio mieste jau kitą dieną vėliava buvo iškelta ir plevėsavo virš Ukrainos TSR vėliavos ant to paties stiebo.

Dabartinę vėliavą Ukrainos Aukščiausioji Rada galutinai įteisino 1992 m. sausio 28 d.

Nuo 2004 m. kasmet rugpjūčio 23 dieną Ukrainoje švenčiama Vėliavos diena.

Herbas

Ukrainos herbas (ukr. Державний Герб України) – žydrame herbiniame skyde su auksiniu kraštu auksinis trišakis. Naudotas Ukrainos Liaudies Respublikoje. Auksinė (geltona) simbolizuoja rugių lauką, mėlyna – dangų. Panaudotos tokios pačios spalvos, kaip ir Ukrainos vėliavoje.<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų