3D spausdinimo technologijos skatina mokytis darant

Lietuvos mokyklose ryškėja nauja edukacijos kryptis – susidomėjimas matematikos, gamtos mokslų ir technologijų dalykais (STEM) skatinamas praktiniais užsiėmimais. Ugdymo plėtotės centras kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) dėstytojais organizavo trimačio (3D) spausdinimo kūrybines dirbtuves, kurių metu moksleiviai mokėsi projektuoti trimačius daiktus, galėjo išbandyti 3D spausdinimo technologijas ir pasigaminti norimą objektą.

3D spausdintuvai kartais yra vadinami „trečiąja industrine revoliucija“. Technologijų ekspertai teigia, kad trimatės spausdinimo technologijos plės įvairių pramonės šakų veiklą, keis nusistovėjusius gamybos bei logistikos principus ir padarys reikšmingą įtaką kasdieniam žmonių gyvenimui.
Australijos, Naujosios Zelandijos bei kai kurių Europos šalių mokyklose trimačio spausdinimo pamokos jau yra įtrauktos į mokymo programas, tačiau Lietuvoje 3D technologijos moksleiviams prieinamos tik išskirtiniais atvejais.
„Lietuvos moksleiviai turi mažai galimybių susipažinti su praktiniu tiksliųjų mokslų pritaikymu, todėl džiaugiamės galėdami prisidėti prie technologinių kompetencijų ugdymo. Ne formulėmis ar teorijomis, bet praktiniais užsiėmimais galime sudominti moksleivius inžineriniais mokslais. Be to, 3D spausdinimo technologijos yra svarbios visame edukacijos procese, nes skatina norą mokytis, bandyti ir kurti“, – teigia VGTU 3D technologijų ir spausdinimo laboratorijos vedėjas Eugenijus Jurkonis.
Vien per gruodžio mėnesį VGTU 3D technologijų ir spausdinimo laboratorijos atstovai moksleiviams organizavo tris su 3D technologija supažindinančius renginius – ekskursijas į universiteto laboratoriją, paskaitą Jaunojo inžinieriaus mokykloje ir kūrybines dirbtuves kartu su Ugdymo plėtotės centru bei verslo įmone „Biznio mašinų kompanija“. Ateityje numatoma užsiėmimų moksleiviams rengti ir daugiau.
Paskaitų ir laboratorinių užsiėmimų metu veiklos gavo ne tik moksleiviai, bet ir jų mokytojai. Jie drauge mokėsi suvokti pridėtines technologijas ir 3D spausdintuvo veiklą, susipažino su trimačio modeliavimo programomis bei pabandė patys jomis suprojektuoti norimą objektą, o vėliau – ir jį atsispausdinti.
VGTU Mechanikos fakultete Poligrafinių mašinų katedroje šių metų pavasarį įkurta 3D technologijų ir spausdinimo laboratorija ugdo praktinius studentų įgūdžius konkrečių idėjų realizavimui, joje dirbantys ekspertai konsultuoja ir moko norinčius artimiau susipažinti su 3D spausdinimo suteikiamomis galimybėmis. Šioje laboratorijoje taip pat atliekami bendri projektai su verslo įmonėmis.
Pastebėjus verslo įmonių poreikius, nuo šių metų spaudos inžinerijos bakalauro studijų studentai po trečio kurso gali rinktis 3D technologijų ir spausdinimo specializaciją.
3D spausdinimas domina ne tik spaudos inžinierius, bet ir kitus VGTU studentus. Mechanikos inžineriją studijavęs Rytis Mitkus savo baigiamajam bakalauro darbui pats suprojektavo ir pagamino 3D spausdintuvo prototipą, pritaikytą spausdinti įvairius vienetinius gaminius, detales ar edukacinius modelius iš pasaulyje populiariausių polimerinių medžiagų. Dabar magistrantūroje besimokantis studentas ir toliau tobulina savo kūrinį – pastaruoju metu atlikti vibracijos tyrimai, nurodantys, kaip reikėtų tobulinti spausdintuvo konstrukcijas, norint dar geresnės gaminių kokybės.

Bernardinai.lt



<- Grįžti į atgal