Po 30 metų pertraukos – naujas antibiotikas

Naujo antibiotiko teiksobaktino (anlg. Teixobactin) sukūrimas duos pradžią naujai antibiotikų kartai, įsitikinę mokslininkai ir kaip pagrindinį argumentą pateikia neįprastą jo atradimo būdą.

Mokslininkai džiaugiasi, kad po 30 metų pertraukos sukurtas naujas vaistas padės veiksmingai spręsti kovos su vis didėjančiu ligų atsparumu vaistams problemą.
Naujasis antibiotikas, kaip išsiaiškino specialistai, gydo daugumą įprastų bakterijų sukeltų infekcijų, pavyzdžiui, tuberkuliozę. Jie spėja, kad šį vaistą plačiai naudoti bus galima jau po penkerių metų. Dar svarbiau tai, kad šis naujas vaistas gali duoti pradžią naujos kartos antibiotikams.
Mokslininkai įsitikinę, kad dirvoje apstu naujų galimų antibiotikų, nes būtent šioje terpėje bakterijos susigalvoja vis naujų būdų, kaip kovoti su mikrobais. Deja, net 99 proc. mikrobų laboratorijos sąlygomis neauga, tad mokslininkai nuogąstavo, kad gyvybes gelbėsiančių vaistų sukurti greičiausiai nepavyks.
Bostono Šiaurės Rytų universiteto mokslininkai rado būdą, kaip, pasinaudojus elektroniniu lustu, dirvoje užauginti mikrobus, o tada atskirti jų antibiotinių savybių turinčius cheminius junginius.
Mokslininkai išsiaiškino, kad vienas iš jų – minėtasis teiksobaktinas – itin veiksmingai kovoja su tokiomis bakterijų sukeltomis infekcijomis kaip tuberkuliozė ir auksinis stafilokokas.
Antimikrobinių atradimų centro vadovas profesorius Kimas Lewisas teigia: „Nekalbant apie skubų šio atradimo pritaikymą praktikoje, galiu drąsiai pareikšti, kad pasiekėme lūžio tašką, nes iki tol suvokėme kovojantys su ligų atsparumu vaistams, manėme, kad tai neišvengiama, o dabar turime keisti mąstymą – vaistus reikia siūlyti greičiau, nei išugdomas atsparumas. Teiksobaktino rezultatai atskleidžia, kad galima rinktis alternatyvią strategiją ir kliautis cheminiais junginiais, kuriems bakterijos nebegalės pasipriešinti“.
Pirmasis antibiotikas penicilinas buvo sukurtas 1928 metais, tai padarė Alexanderis Flemingas. Nuo to laiko mokslininkai surado dar daugiau nei 100 tokių savybių turinčių cheminių junginių, tačiau nuo 1987 metų nebuvo naujos antibiotikų klasės.

delfi.lt<- Grįžti į atgal