Parengtos metodinės rekomendacijos apie įvežtines, tropines keliautojams aktualias ligas

Parengtos naujos metodinės rekomendacijos „Ypač pavojingos įvežtinės, retos keliautojų užkrečiamosios ligos“ bei „Įvežtinės tropinės parazitinės ligos“.

Metodinėse rekomendacijose pateikta glausta informacija apie tai, kaip tinkamai pasiruošti kelionei, ar reikia skiepytis, kokios užkrečiamosios ligos yra vienoje ar kitoje šalyje ar žemyne. Vadovaujantis rekomendacijomis sveikatos priežiūros specialistams bus lengviau konsultuoti gyventojus, vertinti kiekvieno keliautojo individualią riziką bei nustatyti, kokie skiepai ar kitos profilaktikos priemonės reikalingos ar rekomenduotinos siekiant išvengti užkrečiamų ligų.
Siekiant efektyvesnio rekomendacijų taikymo ir supratimo apie pavojus, rekomendacijose užkrečiamųjų ligų profilaktika, yra suskirstyta pagal galimą užsikrėtimo būdą: (pernešėjų- uodų, erkių platinamos, ligos; per maistą plintančios; per orą ir pan.).
Įvežtinės tropinės parazitinės ligos, tai afrikinė tripanosomosė (miego liga), drankunkuliozė, filariozė, lojazė, onchocerkiazė (upinis aklumas), manosoneliazė, ankilostomiazė ir kitos. Daugelis šių ligų yra paplitusios tropinio ir subtropinio klimato šalyse; jas galima atsivežti iš kelionių. Tropinėms parazitinėms ligoms yra būdingas ilgas inkubacinis laikotarpis, pirmi ligos požymiai gali pasireikšti tik po pusmečio ar metų, todėl neretai sunku nustatyti paciento ligos priežastį. Metodinėse rekomendacijose pateikiama informacija apie parazitinių tropinių ligų epidemiologiją, parazitų (ligų pernešėjų) vystymosi ciklus, ligų kliniką, diagnostikos ir gydymo principus bei jų profilaktiką.
Tikimasi, kad rekomendacijos bus naudingos ne tik specialistams, bet ir visai visuomenei.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras rekomenduoja visiems keliautojams prieš išvykstant į keliones (ypač į egzotines šalis) pagalvoti apie galimus užkrečiamųjų ligų pavojus ir laiku pasirūpinti retų ligų prevencija (pvz., skiepais).
Metodinės rekomendacijos parengtos ir pristatytos įgyvendinant ES struktūrinės paramos projektą “Užkrečiamųjų ligų valdymo sistemos Lietuvoje stiprinimas“. Pagrindinis projekto vykdytojas – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.
Pilną metodinių rekomendacijų tekstą galima rasti čia:
http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/YPI%20ir%20keliautoju_9.pdf
http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/Tropines%20parazitozes_10.pdf

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras<- Grįžti į atgal