Jau daugiau nei 1000 žmonių elektroniniu būdu išreiškė norą po mirties tapti organų donorais

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad Lietuvoje užregistruota jau per pusantro tūkstančio asmenų – 1527, kurie pasirašė sutikimą donoro kortelei gauti elektroniniu būdu.

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti valią po savo mirties paaukoti organus ir (ar) audinius donorystei sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo įteisinta nuo šių metų kovo 27-osios. Iš viso Lietuvoje šiuo metu donoro korteles turi 19 702 žmonės, iš jų 18 872 asmenys sutinka donorystei po mirties aukoti visus savo organus ir (ar) audinius, 830 – ne visus.
Sutikimą aukoti save donorystei pareiškė kone dvigubai daugiau moterų negu vyrų – atitinkamai 12 805 ir 6897.
Vertinant pagal amžių, labiausiai donorystei pritaria 18–30 metų Lietuvos jaunimas – šios amžiaus grupės žmonės turi net 11 237 donoro korteles. Pakankamai pilietiški yra ir 31–40 metų (4521 sutikimas donoro kortelei gauti) bei 41–50 metų (2423 sutikimai donoro kortelei gauti) gyventojai. Rečiau donorystei pritaria 51–60 metų gyventojai (964 sutikimai), o žmonių nuo 61 metų ir vyresnių, sutinkančių aukoti save transplantacijai, iš viso yra 547.
Svarbu žinoti, kad turėti donoro kortelę reiškia žmogaus valią, bet ne garantiją, kad jis po savo mirties taps organų donoru. Be to, tikimybė žmogui patekti į transplantacijos laukiančiųjų eilę – keliskart didesnė, nei tikimybė tapti organų ir (ar) audinių donoru.
Antai spalio pirmąją Lietuvoje donorų organų ir audinių laukė 447 žmonės. Širdies transplantacijos laukė 31, inksto persodinimo operacijos – 186, kepenų persodinimo – 67, širdies ir plaučių komplekso transplantacijos – 5, kasos ir inksto komplekso persodinimo – 12, plaučių – 4, ragenos persodinimo – 142 recipientai.
Tuo tarpu šiais metais (iki spalio 6-osios) Lietuvoje atliktos 106 transplantacijos. Iš jų 54 žmonėms atliktos inkstų persodinimo operacijos (iš jų 45 ligoniams persodinti mirusio donoro, 9 ligoniams – gyvo donoro inkstai), 10 širdies, 11 kepenų persodinimo operacijų, 1 plaučių transplantacija, 1 širdies ir plaučių komplekso transplantacija, 2 kasos ir inksto komplekso transplantacijos ir 27 ragenų transplantacijos.
Norintieji pareikšti savo valią po mirties paaukoti organus donorystei, gali tai padaryti interneto svetainėje www.transplantacija.lt užpildę elektroninį sutikimą donoro kortelei gauti arba – užpildę popierinį sutikimą vaistinėje, gydymo įstaigoje ir kt. arba pasikalbėję šeimoje apie donorystę po smegenų mirties. Kai šeimos nariai iš anksto žino, kokia buvo valia, jiems lengviau priimti sprendimą, kai ligoninėje gydytojai praneša apie artimajam konstatuotą smegenų mirtį.
Bernardinai.lt

 <- Grįžti į atgal