Gydymo paslaugas norintys gauti muzikos atlikėjai turi mokėti PSD įmokas

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atstovai, dalyvaudami festivalio „Vilnius Music Week 2014“ konferencijoje, atkreipė muzikos atlikėjų ir jų vadybininkų dėmesį į privalomojo sveikatos draudimo (PSD) naudą. Taip pat priminė, kad meno kūrėjai, kaip ir visi kiti, turi nepamiršti pasirūpinti savo PSD, kuris kiekvienam žmogui suteikia saugumą – galimybę pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis tada, kai jų labiausiai reikia.

Suprantama, rūpesčių muzikos atlikėjams nestinga. Vis dėlto pasirūpinti sveikatos draudimu – ir jiems privalu, nes tai visų žmonių pareiga. Apdraustaisiais PSD laikomi tie, už kuriuos mokamos arba kurie patys moka nustatyto dydžio PSD įmokas. Muzikantas, norėdamas sužinoti, ar yra draustas, jis tai gali patikrinti VLK interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Ar esate draustas?“.
Draustiems muzikantams – gydymo paslaugos kompensuojamos
Didžiulis privalumas yra tai, kad gydymo įstaigose, turinčiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl gydymo paslaugų išlaidų apmokėjimo apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu asmenims, gavusiems šeimos gydytojo siuntimą, daugeliu atvejų pirminės ambulatorinės, stacionarinės, reabilitacijos paslaugos, reikiami tyrimai ir konsultacijos teikiami nemokamai.
Už šias paslaugas gydymo įstaigoms sumoka ligonių kasos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Be to, jei reikia paciento gydymui, dengiamos ir kompensuojamųjų vaistų, medicinos pagalbos priemonių, ortopedijos technikos priemonių įsigijimo išlaidos. Na, o žmogus, kuris nėra draustas PSD, turėtų gydytis savo lėšomis – jam nemokamai būtų teikiama tik būtinoji medicinos pagalba.
Keliaujant po užsienį – saugiau
VLK Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Linos Bušinskaitės teigimu, apsidraudus PSD, ramiau turėtų būti ir tiems žmonėms, kurie lankosi Europos Sąjungos (ES) šalyse, taip pat Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine bei Šveicarijoje. „Ypač tai turėtų būti aktualu muzikantams, jų vadybininkams, kurie dažnai keliauja po užsienio šalis koncertuodami. Taigi būnant svečioje šalyje ramiau jausis ir muzikantai, jei jie bus drausti PSD. Jie irgi gali nemokamai gauti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), kuri garantuoja nemokamą būtinąją pagalbą, kai jos prireikia už Lietuvos ribų. Ją galima išsiimti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio teritorinėse kasose, o kortelė išduodama neįtikėtinai greitai – per keliolika minučių, jei nėra didelio gyventojų srauto“, - tvirtino L. Bušinskaitė.
Be to, yra ir naujovių, susijusių su gydymosi paslaugomis užsienyje. Štai nuo praėjusių metų spalio 25 d., Lietuvoje įgyvendinus ES direktyvos nuostatas, mūsų kraštiečiai gali vykti laisviau gydytis į Europos šalis.
Anot L. Bušinskaitės, svarbu žinoti, kad išvykstant visuomet svarbu turėti šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimą konkrečiai gydymosi paslaugai užsienyje. Taip pat verta išsiaiškinti, kiek kainuoja konkreti gydymo paslauga svetur, kuri reikalinga pacientui, pavyzdžiui, tam tikra operacija. Tai svarbu žinoti, nes PSDF lėšomis bus kompensuojama tik lietuviška kaina, t. y. tik tiek, kiek kainuoja analogiška paslauga mūsų šalyje. Tuo tarpu likusią gydymo kainos dalį žmogus turės padengti pats. Be to, senosiose ES šalyse gydymo kainų skirtumai yra 10 ir daugiau kartų didesni, lyginant su Lietuvos gydymo kainomis.
Gydymas gali kainuoti brangiau nei apsidrausti PSD
VLK Teisės skyriaus vyr. specialistės Martynos Smatavičiūtės teigimu, žmonės kartais nesupranta draustumo svarbos. „Apskaičiavę, kokios yra gydymo išlaidos ir kiek išleidžiama PSD įmokoms, pastebėtume nemažą skirtumą. PSD įmokoms per metus savarankiškai įmokas mokantis žmogus (kas mėnesį mokantis 90 Lt) išleidžia 1080 Lt ir taip užsitikrina teisę gauti medicinos pagalbos paslaugas nemokamai. Tuo tarpu nedraustam asmeniui išlaidos gydymo įstaigoje gali siekti ne vieną tūkstantį litų“, - tvirtino M. Smatavičiūtė.
Kokio dydžio įmokas turi mokėti muzikos atlikėjai? M. Smatavičiūtės teigimu, tai priklauso nuo muzikos atlikėjo veiklos formos: vieni jų yra įsigiję verslo liudijimą, kiti – užsiima individualia veikla pagal pažymą, dar kiti – gauna pajamų pagal autorinę sutartį.
PSD įmokos muzikos atlikėjams: kas, kiek, kam, kokia tvarka turi mokėti?  

Veiklos   forma

Mokama   suma

Mokesčių   administratorius

Mokesčio   mokėjimo tvarka

Pagal   verslo liudijimą

Kas   mėnesį moka fiksuotas 9 proc.   minimaliosios mėnesinės algos dydžio PSD   įmokas. Šiuo metu minimali mėnesinė alga – 1000 litų, todėl PSD įmoka –   90 litų.

VMI

Mokama   kas mėnesį iki to mėnesio paskutinės dienos

(yra   tam tikrų lengvatų*)

Individuali   veikla pagal pažymą

Kas   mėnesį moka 9 proc. dydžio PSD įmokas nuo sumos, nuo kurios   skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos.

Sodra

Mokama   kas mėnesį iki to mėnesio paskutinės dienos (yra išimčių**)

Pagal   autorines sutartis

9 proc. dydžio PSD įmokas nuo sumos, nuo kurios   skaičiuojamos socialinio draudimo įmokas, sumoka draudėjas, t.y., kūrinio   užsakovas. Už laiką, kai atlikėjas negauna autorinio atlyginimo, jis PSD turi   mokėti savarankiškai. Jei nemokama – draustumas nutrūksta.

Sodra  


* Gyventojams, kurie patenka į apdraustųjų   valstybės lėšomis sąrašą ir (ar) gauna su darbo santykiais ar jų esmę   atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, PSD įmokos skaičiuojamos   proporcingai išduoto verslo liudijimo galiojimo laikotarpiui, t. y. PSD   įmokos mokamos tik už tas kalendorinio mėnesio dienas, kurios nurodytos   įsigytame verslo liudijime (t. y. kuriomis galioja verslo liudijimas). Dienos   įmoka apskaičiuojama proporcingai.

 **Tuo atveju, jei šie žmonės patenka į   apdraustųjų valstybės lėšomis sąrašą ir (ar) gauna su darbo santykiais ar jų   esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų (dirba pagal darbo sutartį,   yra valstybės tarnautojai, ir kt.), gali įmokų kas mėnesį nemokėti. Tokiu   atveju jie turi perskaičiuoti už praėjusius kalendorinius metus mokėtinas PSD   įmokas ir ne vėliau kaip iki gegužės 1 d. sumokėti per praėjusius   kalendorinius metus sumokėtos PSD įmokų sumos ir mokėtinos PSD įmokų sumos   skirtumą.

Gyventojai rūpimus klausimus gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.
Kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt

Vita Lyskoitienė
Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos<- Grįžti į atgal