Už neteisėtus kirtimus – dešimteriopai didesni žalos atlyginimo įkainiai

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis dešimteriopai padidino neteisėtais kirtimais gamtai padarytos žalos atlyginimo įkainius. Nuo šiol tokia žala bus apskaičiuojama pagal ministro patvirtintą naują Fizinių ir juridinių asmenų neteisėta veika miškuose padarytos žalos aplinkai atlyginimo dydžio apskaičiavimo metodiką.

„Padidintieji įkainiai – dar vienas smūgis pažeidėjams. Tai gerokai sutramdys piktavalių užmačias pelnytis niokojant ir vagiant mišką, kuris yra visos Lietuvos turtas ir kuriam išsaugoti aplinkosaugininkai skiria itin daug pastangų“, – sako Valentinas Mazuronis.
Anksčiau šių įkainių dydžius nustatydavo Vyriausybė, tačiau nuo kovo 5 d. šios funkcijos pavestos aplinkos ministrui.
Naujieji įkainiai labai paplonins pažeidėjų pinigines. Pavyzdžiui, iki šiol žalos atlyginimo įkainis už 1 kubinį metrą neteisėtai iškirstų plynaisiais kirtimais medynų vadinamuosiuose ūkiniuose miškuose buvo 40 Lt, o dabar – 400 litų. Tačiau tai dar ne galutinė suma. Žala apskaičiuojama įkainį dauginant iš atitinkamo koeficiento. Pavyzdžiui, už neteisėtai nukirstus ar kitaip sunaikintus arba sužalotus medžius pusamžiuose medynuose nustatytas koeficientas 1,5. Tad minėtuoju atveju už 1 kubinį metrą neteisėtai iškirstų medynų reikės atlyginti 600 (400x1,5) litų gamtai padarytą žalą. Iškirtęs apie 30 kubinių metrų tokių medynų – tiek telpa į sunkvežimį su priekaba – pažeidėjas turės atlyginti 18 tūkst. litų žalą.
Vienas svarbiausių veiksnių kovojant su neteisėtais kirtimais – intensyvi prevencinė miško apsaugos pareigūnų veikla. Pirmasis stiprus smūgis pažeidėjams buvo suduotas praėjusį rudenį, kai ministras Valentinas Mazuronis valstybiniams miškų pareigūnams suteikė valstybinių aplinkos apsaugos inspektorių teises. Dabar jie gali bet kuriuo paros metu stabdyti ir tikrinti transportą, įtarę, kad šiuo gabenama mediena ir kiti miško ištekliai, įsigyti neturint leidimo.
Valstybiniai miškų pareigūnai pernai nustatė 351 neteisėtą miško kirtimo atvejį, kai buvo iškirsta 7,8 tūkst. kubinių metrų medienos. Už neteisėtus miško kirtimus ir kitus Miškų įstatymo pažeidimus administracine tvarka buvo nubausti 838 asmenys. Jiems skirta 237 tūkst. Lt baudų.
Nors pastaraisiais metais dėl aktyvios prevencinės miško apsaugos pareigūnų veiklos šalyje neteisėtų miško kirtimų mažėja, aplinkosaugininkai pasiryžę ir toliau griežtinti būdus jiems pažaboti.

 

Raimonda Karnackaitė, LR Aplinkos ministerija<- Grįžti į atgal