A. Mamontovas: „Rusijos kultūra tapo prostitute“

Šalyje vis garsiau prabyla iškiliausi kultūros atstovai, išsakantys nepasitenkinimą Rusijos vykdoma politika. Lietuvos rusų dramos teatras atsisakė vykti į pavasarį Sankt Peterburge vyksiantį teatrų festivalį, kai sužinojo, kad dauguma rusų menininkų pasisakė teigiamai vertinantys Rusijos agresiją Ukrainos atžvilgiu.

Negana to, teatro vadovas Jonas Vaitkus išsiuntė atvirą laišką festivalio organizatoriams ir išsakė savo poziciją. Antradienį „Lietuvos ryto“ televizijos aktualių pokalbių laidoje „Lietuva tiesiogiai“ kalbėjo režisierius Jonas Vaitkus, atlikėjas Andrius Mamontovas bei grupės „Biplan“, gruodį grojusios Maidane, vadybininkas Vaidas Stackevičius.
J. Vaitkus atsiminė, kad prasidėjus Ukrainos įvykiams, teatro kolektyvas vienbalsiai nusprendė važiuoti į festivalį ir nemaišyti politikos su menu. Viskas pasikeitė, kai Rusijos kultūros ministerija išplatino kultūros  veikėjų, palaikančių Rusijos veiksmus Ukrainoje, sąrašą, tarp kurių buvo ir festivalio direktorius S. Šubas.
„Pasijutau pažemintas. Ir teatras pasijuto“, - apie tai, kodėl sumąstė parašyti atvirą laišką, kalbėjo režisierius.
A. Mamontovas, kurio šių metų „Gatvės muzikos diena“ bus susijusi su įvykiais Ukrainoje, teigė, kad sąrašas anksčiau neatrodė toks svarbus dalykas. „Dabar jame 500 asmenų. Tai politinis dalykas, ideologinio karo, propagandos dalis“, - kalbėjo muzikantas. Jo nuomone, negalima smerkti visų pasirašiusiųjų, kadangi Rusijos veiksmų Ukrainoje palaikymą galėjo įtakoti labai daug faktorių.
„Ta šalis nuo Tarybų Sąjungos nepasikeitė. Nemanau, kad visi 100 proc. pasirašė savo noru“, - tikino A. Mamontovas.
V. Stackevičius pasakojo, kad grupė „Biplan“ pastaraisiais metais daug populiarumo sulaukė Rusijoje. Tiesa, po gruodį vykusio koncerto Maidane žmonėms palaikyti, kai kurie grupės ateities darbai tapo neaiškūs. Anot V. Stackevičiaus, ne visiems koncertų organizatoriams patiko „Biplan“ sumanymas palaikyti Kijevo protestuotojus, dėl to į pasiūlymų sąrašą įsivėlė galybė klaustukų.
„Biplan“ nepolitikuoja. Jautėme, kad turime ten nuvažiuoti ir palaikyti žmones“, - teigė grupės vadybininkas.
J. Vaitkus negalėjo prognozuoti, kokios reakcijos sulauks rusų dramos teatro laiškas. „Priklausys nuo tų žmonių, kurie priims sprendimus, kaip jie priims mūsų laišką“, - teigė režisierius.
A. Mamontovas nedvejojo, kad Rusija, išplatindama kultūros veikėjų sąrašą, padarė didelę klaidą. „Rusijos politikai tuos žmones pastato į parsidavėlių pozicijas. Rusija savo kultūrą pastatė į prostitutės vietą. Tai labai liūdna“, - apgailestavo A. Mamontovas.
„Lietuva tiesiogiai“ - nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 17.20 val. tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.

Dalia Meškauskaitė<- Grįžti į atgal