Semeliškės – lietuviškasis Holivudas?

Elektrėnų savivaldybėje įsikūręs Semeliškių miestelis nuo seno traukia keliautojus, ieškančius ramybės, gamtos, autentiškų pastatų ir istorinės atminties. Jau ne pirmą kartą Semeliškės sudomina ir kino kūrėjus. Kalvotos vietovės ir tolimi horizontai puikiai tinka net ir sci-fi (mokslinės fantastikos) scenarijams.

Apie Semeliškių miestelio išskirtinumą ir tikėtiną virsmą naujuoju lietuviškuoju Holivudu noriai sutiko pasidalinti Semeliškių seniūnė Loreta KARALEVIČIENĖ.

 

Ar pastaruoju metu Semeliškėse lankėsi daug kino kūrėjų, kurie įgyvendino savo projektus?

Mano žiniomis, paskutiniais metais Semeliškių krašte lankėsi ir kūrė filmus bei serialus amerikiečių kino gamybos kompanija ir Lietuvos kūrėjai.

 

Kas traukia Semeliškėse šias filmavimo komandas? Kodėl taip pamėgo šį kraštą?

Manyčiau, visus vilioja gražus kraštovaizdis, persipynęs ne tik su senuoju Semeliškių miesteliu, bet ir kaimeliais, kurie dar yra nepaliesti „civilizacijos“ – naujųjų statybų, ir todėl puikiai tinkami filmuoti siužetus, atitinkančius senąjį laikmetį (pavyzdžiui, buvo filmuojami įvykiai, kurie 1980 m. vyko Rusijoje žiemos laikotarpiu, arba siužetai kino filmui „Černobylis“). Taip pat filmo kūrėjus traukia mūsų kalvotos vietovės ir horizontai, kurių bus gausu netrukus „Go3“ televizijoje pasirodysiančiame fantastikos seriale „Sala. 2029“.

 

Koks yra vietinių gyventojų požiūris į „atvykėlius“?

Kai vykdė darbus amerikiečių  kino gamybos kompanija, tai nebuvo daug neigiamų atsiliepimų. Pas juos visa darbų eiga buvo sustyguota minučių tikslumu, pavyzdžiui, 10-ies minučių kavos pertraukėlė – ir vėl vyksta veiksmas. O jei gyventojams sukėlė nepatogumų, ar gal ką nors sugadino, tai iškart susitardavo dėl abiem pusėms palankių  sąlygų, ir gyventojai jokių pretenzijų daugiau nereikšdavo.

Kai filmavo „Go3“ televizijai serialą „Sala. 2029“, vietiniai gyventojai ypač aktyviai dalinosi informacija vietiniuose laikraščiuose bei socialiniuose tinkluose. Žemės drebėjimo scenose dalyvavo dar daugiau miestelio gyventojų. Nors filmavimas vyko jau mokslo metams prasidėjus, ankstyvą rudenį, tikrai nebuvo šilta, tačiau prieglobstį suteikė mokykla, ir miestelėnai išbuvo, kiek reikėjo, ir nė vienas neišėjo anksčiau laiko namo. Neįtikėtina buvo ir tai, kad kai serialo kūrėjams teko išjungti pagrindinės gatvės šviesas tam tikru momentu, – visas miestelis dalyvavo ir padėjo sukurti tikros katastrofos vaizdą. Viso filmavimo metu miestelėnai noriai leido lankytis savo namuose, nes kiekvienas serialo personažas turėjo savo namus Semeliškėse.

 

Ar nepasitaikė tarp kino kūrėjų ir vietinių gyventojų konfliktų?

Nestandartinės situacijos, jei taip galima pavadinti, buvo išspręstos. Filmavimai buvo  intensyvūs ir varginantys, tačiau juk ne kiekvieną dieną Semeliškėse įvyksta katastrofos (juokiasi), reikėjo daug kantrybės ir net dauguma pradėjo įsivaizduoti, kad taip gali įvykti iš tiesų.

 

Ar dingusi elektra nesukėlė papildomų nepatogumų gyventojams? Kokia buvo jų reakcija?

Čia smulkmena, žmonės pakantūs iki tam tikros amplitudės… Nusiskundimų nebuvo gauta. Tie, kas filmavosi tokioje scenoje, buvo susižavėję Elektrėnų savivaldybės ir Semeliškių seniūnijos darbu, kad leidžia sukurti tokius unikalius kadrus ir sceną. Džiaugiuosi, kad atsirado daugiau pagarbos šioms institucijoms.

 

Ar galima teigti, kad dabar kiekvienas Semeliškių gyventojas yra įsiamžinęs vienoje ar kitoje kino juostoje ar seriale?

Kiekvienas gyventojas tai tikrai dar neįsiamžinęs, bet kas turėjo tam laiko, tai noriai dalyvavo filmavime ir nekantriai laukia premjerų.

 

Ar po serialo „Sala. 2029“ filmavimo pasikeitė Semeliškių miestelio gyvenimas?

Nuoširdžiai ačiū kino gamybos kompanijoms už senojo Semeliškių miestelio ir jo apylinkių garsinimą. Semeliškės tikrai tapo žinomesnės. Manau, ir ateityje kino gamybos kompanijos rinksis mūsų kraštą. Gal tikrai galėsime vadintis lietuviškuoju Holivudu (juokiasi)!

.

 

Ar galima teigti, kad filmavimai miesteliui ne tik kuria teigiamą įvaizdį, bet ir suteikia tiesioginės naudos?

Be abejo, yra nauda. Visų pirma, tai –  žmogiškieji resursai. Antra – turistų, pirmiausia lietuvių, susidomėjimas miesteliu; kai kurie, prikaustyti apylinkių grožio ir įdomių objektų, nutaria net apsigyventi miestelyje. Ar žinojote, kad Semeliškėse stovi viena seniausių Lietuvoje Šv. Lauryno medinė bažnyčia, o jos varpinėje kabo vienas seniausių Lietuvoje varpų, nulietas 1442 m.?

 

Gal ketinate siūlyti turistams ekskursijas po filmavimų vietas, kas yra itin populiaru užsienyje, ypač JAV?

Mūsų istorinės vietovės yra žinomos, tereikia, esant poreikiui, pabūti gidu, bet kodėl neišbandžius ir naujovių? Jeigu bus toks poreikis, mes esame atviri pasiūlymams.

 

Pasidalinkite linksma istorija iš vykusių filmavimų.

Nuotykių buvo daug, kai pradinė emocija buvo pyktis, o galutinė – juokas iki ašarų... Pvz., filmuojant serialą „Sala. 2029“, per neapdairumą buvo paliktas medžioklinis šautuvas, ir niekas negalėjo prisiminti, kur. Ieškojo ir rūsyje, ir kitur, bet nesėkmingai. Vėlai vakare važiuoju ieškoti ir... randu ginklą paremtą į seniūnijos sieną. Oi, būtų išgąsčio darbuotojams ir klientams! Žodžiu, viskas gerai, kas gerai baigiasi (juokiasi).

 

Ar po filmavimo komandos palieka ką nors atminimui?

Po kiekvieno filmavimo kompanijos palieka kokį gražų atsiminimą Semeliškėms. Amerikiečių kino gamybos kompanija paliko atnaujintą Semeliškių miestelio ženklą, „Sala. 2029“ komanda paliko lemputes, kurias naudojo filmavimui, o mes jomis per Kalėdas papuošėme miestelio aikštę ir eglę (šypsosi).

 

Fantastinis serialas „Sala. 2029“ – nuo rugsėjo 12 d. per naujos kartos televiziją „Go3“!

 

 <- Grįžti į atgal