Policija gyvena permainų nuotaikomis

Vasario 10 d. įvyko Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Elektrėnų policijos komisariato (PK) ataskaitos susirinkimas, kuriame aptarti 2015 metų veiklos rezultatai.

Paskelbta statistika rodo, kad mūsų policijos rezultatai neprasti, nepaisant to, jog praeitais metais buvo juntamas didelis žmogiškųjų išteklių trūkumas. Visgi susirinkime pareigūnų atžvilgiu nuskambėjo keletas priekaištų dėl esą nepakankamo ir ne visada tinkamo bendravimo su visuomene ir netgi su savivaldybės vadovybe.

Svečiai

Į renginį atvyko Vilniaus apsk. VPK viršininko pavaduotojas, atliekantis viršininko funkcijas, Antonis Mikulskis, Elektrėnų savivaldybės vadovybė – meras Kęstutis Vaitukaitis, vicemeras Arvydas Vyšniauskas, administracijos direktorius Virgilijus Pruskas, jo pavaduotojas Jonas Grybauskas, seniūnai, keli tarybos nariai, aktyvūs gyventojai.
Elektrėnų PK viršininkas Andžejus Grudinskis pradėjo susirinkimą, įteikdamas padėkas jauniesiems policijos rėmėjams Irmai Autukaitei ir Deividui Pranckūnui.

Sukčiai nesnaudžia

Remiantis statistika, nusikalstamumas savivaldybėje sumažėjo 6 proc. lyginant su ankstesniais metais. Elektrėnų PK viršininkas pasidžiaugė, kad vagysčių ištyrimas siekia 37 proc. (anksčiau kai kuriais metais jis tesiekdavo 9,14 proc). Sukčiavimo ištyrimas siekia 56 proc., tačiau fiksuojamas kone dvigubai išaugęs sukčiavimo atvejų skaičius, tad A. Grudinskis šią nusikalstamą veiką įvardijo rimta problema. Nors policijos pareigūnai visais įmanomais būdais informuoja žmones, kad saugotųsi sukčių ir neįsileistų į namus įtartinų „socialinių darbuotojų“ ar „policijos pareigūnų“, kurie neva nori patikrinti turimų pinigų autentiškumą ar reikalauja kokių nors bankinių duomenų, gyventojai vis nepasimoko. Štai ir praeitą savaitę iš Vievio gyventojos apgaulės būdu išvilioti 500 eurų. Elektrėnų PK viršininkas dar kartą priminė, kad policijos pareigūnai neina į žmonių namus ir neprašo tokių dalykų.

Kova su narkotikų platintojais

Viena iš prioritetinių Elektrėnų PK sričių ir toliau išlieka kova su narkotikų platintojais. Blogiausia, kaip sakė A. Grudinskis, kad nėra sukurta nė vieno etato pareigūnui, kuris dirbtų tik šioje srityje. Tuo tarpu čia galėtų darbuotis mažiausiai du pareigūnai ir darbo jie turėtų kasdien.
„Negalima sakyti, kad kovą su prekyba narkotikais laimime, tačiau situacija kontroliuojama“, – sakė A. Grudinskis. Jis paminėjo kelis atvejus, kai nusikaltėliams suduotas rimtas smūgis: birželio mėnesį sulaikyti septyni įtariamieji dėl narkotinių medžiagų platinimo ir disponavimo, praeitais metais taip pat įsiteisėjo nuosprendis, kai dėl prekybos narkotikais du asmenys nubausti 11 metų laisvės atėmimo bausme.

Alkoholis – mūsų brolis?

Avaringumas, kaip rodo statistika, pernai sumažėjo 35 proc. Tačiau nustatyti 137 asmenys, vairavę neblaivūs. A. Grudinskio nuomone, tai – didelis skaičius, rodantis, kad net ir griežtėjančios baudos neatgraso žmonių nuo sėdimo prie vairo išgėrus. Beje, daugėja ir neblaivių moterų vairuotojų.
Kova su alkoholiu vyksta ir tikrinant parduotuves, kuriose pareigūnai dažniausiai apsilanko, aiškindamiesi, ar alkoholiniai gėrimai neparduodami nepilnamečiams, išgėrusiems asmenims. Pernai buvo 13 atvejų, kai dėl minėtų ar kitokių pažeidimų parduotuvių savininkams pritaikytos ekonominės sankcijos.
Pernai konfiskuota 400 litrų falsifikuotų alkoholinių gėrimų ir 6000 kontrabandinių cigarečių pakelių.

Iš kalėjimo – tiesiai į policijos akiratį

A. Grudinskis pasidžiaugė, kad Elektrėnų PK yra tarp pirmaujančių pagal bendrą nusikalstamų veikų ištyrimo trukmę (vidutiniškai 58 dienos). Tuo tarpu, lyginant su kitomis apskrities savivaldybėmis, vadintis saugiausia negalime – esame trečioje vietoje iš septynių.
Praeitais metais iš laisvės atėmimo vietų paleista 20 asmenų, kurių gyvenamoji vieta mūsų savivaldybėje – 13 iš jų anksčiau laiko. Deja, dauguma šių žmonių tampa papildomu krūviu policijos pareigūnams. Neseniai kaip tik sulaikytas 8 kartus teistas, iš kalėjimo išėjęs ir nuolatinės gyvenamosios vietos neturinti vyras, plėšikavęs Vievio ir kitose seniūnijose, šiuo metu yra žinomos 9 jo įvykdytos vagystės.

Kelią perbėgo juoda katė?

Meras K. Vaitukaitis padėkojo pareigūnams už gerus veiklos rezultatus, tačiau, jo nuomone, policijai trūksta atviresnio kontakto su visuomene. Jo patarėjas Aleksandras Klumbys pritarė, kad policijai reikia susirūpinti savo įvaizdžiu visuomenės akyse, be to, jis įžvelgė negeras tendencijas policijos ir savivaldybės valdžios bendravime – esą trūksta susikalbėjimo, abipusio supratimo.
Tuo tarpu Vilniaus apsk. VPK viršininko pavaduotojas, atliekantis viršininko funkcijas, A. Mikulskis Elektrėnų PK apibūdino kaip sėkmingai randantį ryšį su bendruomene. A. Grudinskis taip pat sakė jaučiantis žmonių palaikymą, o kalbant apie bendravimą su valdžios atstovais, pasak Elektrėnų PK viršininko, yra buvę ir geresnių laikų. A. Grudinskis valdžios atžvilgiu turėjo priekaištų: finansinė parama mažinama, į tarybos posėdžius, svarstant su policija susijusius klausimus, nekviečiama, apskritai su naująja taryba, dirbančia kone metus, Elektrėnų PK viršininkui dar neteko bendrauti. Visgi A. Grudinskis viliasi, kad šiais metais viskas stos į savas vėžes ir situacija pasikeis.

Reformos policijoje

Susirinkime užsiminta apie policijoje vykstančias reformas, kurios neišvengiamai palies ir Elektrėnų K. Kaip švietimo, medicinos srityse, taip ir čia vyksta visuotinis optimizavimas. Yra tikimybė, kad dėl lėšų taupymo teks atsisakyti Vievio policijos nuovados. Gali būti ir taip, kad ne darbo metu atėję į policijos komisariatą ten nieko nerasime, mat svarstoma naikinti budėtojų dalį, taip pat areštinę. Taip esą siekiama policijos pareigūnus orientuoti į potencialius nukentėjusiuosius, o ne į nusikaltėlius. Kaip sakė A. Grudinskis, pareigūnai dabar gyvena permainų ir nežinios nuotaikomis.

Nesipriešinti – tai aksioma

Į susirinkimą atėjo ir keletas interesantų, kurie jaučiasi vienaip ar kitaip nukentėję nuo policijos pareigūnų. Komentuojant šiuos atvejus A. Grudinskiui teko priminti įstatymus, kuriuose aiškiai apibrėžta, jog policijos pareigūnų reikalavimus reikia vykdyti ir nesipriešinti – tai aksioma. Pasipriešinus gali būti naudojama jėga. Deja, praktiškai kiekvieną savaitę fiksuojami pasipriešinimo policijos pareigūnams veiksmai – per metus buvo 117 tokių atvejų.
Iš kai kurių susirinkime dalyvavusių žmonių pasisakymų atrodo, kad policiją jie norėtų matyti švelnesnę, labiau padedančią, o ne baudžiančią. Norai, aišku, geri ir po kelių dešimtmečių bus visai realūs. Tačiau šiandien gyvename valstybėje, pirmaujančioje pagal suvartojamo alkoholio, žūvančių keliuose žmonių skaičių, kur kone kas mėnesį tautiečiai nustebina skandindami vaikus šuliniuose, žudydami socialines darbuotojas ar pan... Ar tikrai didžiausia problema šioje šalyje yra principingi policijos pareigūnai? Ar gyvensime saugiau, kai jie bus „mieli, minkšti ir pūkuoti“? O žmoniškumas, aišku, reikalinga savybė visiems be išimties – ir uniformuotiems taip pat.

Giedrė Pūrienė



<- Grįžti į atgal