PIRMASIS LEDAS YPAČ PAVOJINGAS!

Paspaudus šaltukui ir užšalus vandens telkiniams prasideda pramogų metas vaikams, kuriuos vilioja žaidimai ant ledo, žvejai skuba pasimėgauti poledine žūkle. Svarbu prisiminti, kad tiems, kurie nežino ar nesilaiko saugaus elgesio ant ledo taisyklių, prasideda ne pramogų, o pavojų metas.

Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai primena, kokie pavojai tyko ant užšalusių vandens telkinių ir kaip reikia elgtis įvykus nelaimei.

Lipti ar važiuoti ant neseniai užšalusio ledo, eiti per vandens telkinius labai pavojinga. Būtina žinoti, kuriose ledu padengtų vandens telkinių vietose tyko pavojai. Vanduo iš lėto šąla ten, kur auga žolės, vandenyje įkritę medžių šakos ar kiti daiktai, iškirstos eketės, ledas užsnigtas ar teka povandeninės srovės. Čia ledas paprastai trapus ir plonas, todėl šias vietas einant ledu derėtų aplenkti. Ypač atsargiems reikia būti prie kranto, nes čia ledas silpnesnis ir jame gali būti įtrūkimų. Ledas dar pavojingesnis upėse ir vandens telkiniuose su įtekančiais upeliais ar šaltiniais.

Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Svarbu žinoti, kad vieną žmogų išlaiko 7 cm storio ledas, o grupei žmonių išlaikyti būtinas ne mažesnio kaip 12 cm storio ledas. Pajutus linkstantį ledą ar jam pradėjus traškėti, tam, kad išvengtumėte įlūžimo, reikėtų padidinti atramos į ledą plotą, t. y. atsiremti į jį rankomis, panaudoti lazdą ar kitokį daiktą ir gulint šliaužti į krantą.

Įlūžus būtina prisiminti veiksmus, galinčius išsaugoti jūsų gyvybę:

Nepraraskite savitvardos ir nepasiduokite panikai;

Iš karto imkitės gelbėjimosi veiksmų – stenkitės išsilaikyti vandens paviršiuje;

Ant ledo krašto iššliaužkite ant nugaros, taip lengviau išlipti iš eketės;

Visu kūno svoriu neužgulkite ledo krašto, stenkitės ant ledo užšliaužti plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas;

Ropškitės ant ledo į tą pusę, iš kur atėjote;

Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis, reikia nusiridenti nuo eketės kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis.

Veiksmai gelbėjant įlūžusį skęstantįjį:

Veikti reikia greitai ir ryžtingai, nes šaltame vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje;

Nedelsiant kvieskite pagalbą telefonu 112;

Šaukdami perspėkite skęstantįjį, kad pagalba jau atvyksta, kad ateinate jam padėti, taip truputėlį nuraminsite skęstantįjį, suteiksite jam jėgų ilgiau išsilaikyti vandens paviršiuje, be to, atkreipsite dėmesį pašalinių, kurie jums gali padėti;

Artintis prie eketės reikia labai atsargiai, geriausia šliaužte, plačiai ištiesus rankas. Jei yra galimybė, po savimi patieskite slides ar lentą ir šliaužkite ant jos. Prišliaužti prie pat eketės krašto negalima, nes jeigu jūs mėginsite skęstančiajam paduoti ranką ir jį ištraukti, ledas įlūš. Ledas išlaiko žmogų tik už 3–4 m nuo eketės krašto, todėl skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, medžio šaką, lentą ar numesti virvę. Gelbėjimui galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus. Jeigu nelaimės vietoje yra keli gelbėtojai, jie gali paimti vienas kitą už kojų ir atsigulę ant ledo sudaryti grandinę iki eketės.

Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai ragina visus piliečius būti atsargius ir nerizikuoti savo ir kitų gyvybe, lipant ant ledo.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento

prie Vidaus reikalų ministerijos

Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnyba <- Grįžti į atgal