Kokį vandenį rinktis: gerti tiesiai iš čiaupo, pirkti buteliuose, o gal įsirengti filtrus?

Visiems nuo seno žinoma taisyklė, kad per dieną suaugusiam žmogui reikėtų išgerti apie 2 litrus (maždaug 8 standartinio dydžio puodelius/stiklines) vandens. Tačiau kokį vandenį rinktis? Daugeliui mūsų saugiausias atrodo plastikiniuose buteliuose sufasuotas pirktinis vanduo, tačiau plastikas, kuriame vanduo laikomas, toli gražu nėra tokia jau nekalta medžiaga. Vandentiekio vandens kokybė Lietuvoje taip pat skiriasi, ne visi vandens tiekėjai jį pakankamai išvalo nuo tam tikrų elementų, tad renkasi paprasčiausią būdą – vandenį dezinfekuoja natrio hipochloritu. Taigi, ką būtina žinoti geriamojo vandens vartotojams?

Vandentiekių vanduo: ką svarbu įsidėmėti?

Vandentiekio vandens kokybė Lietuvoje nuolat tiriama, jo tiekėjai teigia, kad daugeliu atvejų gerti vandenį tiesiai iš čiaupo yra saugu. Jo nebūtina virinti. Vis tik dažniau suabejojama iš smulkiųjų vandenviečių atitekančio vandens kokybe.

Čiaupo vandens kokybė skirtinguose regionuose skiriasi:

  • Kuršių nerijoje tiekiamame vandenyje fiksuoti didesni amonio kiekiai.
  • Šiaurės vakarų regiono vandenyje yra daugiau fluoro.
  • Be to, beveik visoje Lietuvoje požeminis vanduo paprastai turi per daug geležies ir mangano. Didieji vandens tiekėjai įrengia valymo įrenginius, o regionuose iš vandens šios medžiagos pašalinamos ne visuomet.

Taip pat vandentiekiu tiekiamo vandens kokybę gali pabloginti senų daugiabučių vamzdynai: kartais jie nekeičiami net kelis dešimtmečius.

Net jei vanduo valytas, visiškai ramūs negali būti geriantieji vandentiekio vandenį iš čiaupo: jį vartojantiems reikėtų žinoti, kad nepakankamai švarus vanduo prieš tai dezinfekuojamas natrio hipochloritu. Ši medžiaga naikina bakterijas bei kitus vandenyje esančius mikroorganizmus, tačiau gali kelti pavojų žmonių sveikatai. Plačiau pasidomėjus, chloras gali lemti širdies ligas ir net onkologinius susirgimus, gali kietinti arterijas, chloringo vandens vartojimas siejamas su ankstyvais senėjimo procesais.

Chloruotas vanduo gali lemti kvėpavimo problemas, sudirginti sinusus, taip pat žinoma, kad chloras pažeidžia odos bei plaukų baltymus, todėl po maudynių jauti oda sudirginama, ją pradeda niežėti, o plaukai ir galvos oda išsausėja. Dėl to jautrios odos savininkams, kamuojamiems odos ligų, turintiems mažų vaikų bei savo sveikata besirūpinantiems žmonėms rekomenduojama ieškoti racionaliausių problemos sprendimo būdų.

Norint įsitikinti, kad vandentiekio vanduo yra kokybiškas, reikėtų atlikti tyrimus ir, priklausomai nuo jų rezultatų, įsirengti profesionalius filtrus. Vandens filtrai iš vandens pašalintų chloro daleles bei kitas medžiagas.

Vanduo buteliuose: ką svarbu žinoti?

Teigiama, kad vienkartiniuose buteliuose išpilstytas vanduo yra saugus naudoti, tačiau mažai kas žino apie plastiko sudėtyje esančią medžiagą bisfenolį A, kurio patenka ir į vandenį. Manoma, kad bisfenolis A daro panašią įtaką kaip ir hormonai: gali pakenkti reprodukcinei funkcijai (vaisingumui), paveikti brendimą, sukelti pokyčius audiniuose, taip pat gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto išsivystymą (žinoma, kartu su kitais veiksniais).

Nustatyta, kad kuo ilgiau išpilstytas vanduo buteliuose laikomas, tuo didesnė jo koncentracija vandenyje aptinkama. Ir nors geriamojo vandens plastikiniuose buteliuose gamintojai teigia, kad bisfenolio A kiekis rekomenduojamų normų neviršija, tačiau būtų saugiau pirkti vandenį stikliniuose buteliuose, tačiau jį gamina labai mažai gamintojų, o ir į stiklinius butelius išpilstyto šaltinio ar mineralinio vandens kaina – neproporcingai aukšta.

Tad vertinant geriamąjį vandenį plastikiniuose buteliuose šiame kontekste geriau rinktis filtruotą čiaupo vandenį. Profesionalūs vandens filtrai kainuos pigiau, nei vartoti pirktinį vandenį, be to, tekantis švarus vanduo visuomet laimi prieš išpilstytą ir ilgesnį laiką laikytą vandenį.

 



<- Grįžti į atgal