Barniai – būsimo smurto ženklas?

 

Statistika negailestinga – smurtas vis dar rimta Lietuvos šeimų problema. 2020 metais buvo užregistruota 5 815 įtariamųjų smurtautojų (5 188 vyrai ir 697 moterys).

Žmogų, galintį peržengti ribą, reikia atpažinti kuo anksčiau. Naivu galvoti, kad sugebantis įskaudinti tai daro dėl kito kaltės, o ne dėl savo būdo. Paprasčiausias ir geriausias patarimas yra pasikliauti intuicija. Vokiečių psichologas Rolf’as Bowman’as apklausė 250 moterų, kurias sumušė jų vyras ar draugas. Tik 22 iš apklaustų moterų teigė, jog tai joms buvo visiškai netikėta. O dauguma moterų atsakė, kad kažką negero nujautė, įtarė... bet nekreipė į tai dėmesio, nenorėjo patikėti, jog jis taip pasielgs.

Intuiciją gali paremti ir tikri pavojaus ženklai. Jeigu panelės ir ponios šiuos ženklus žinos, galės išvengti sunkių bendravimo situacijų. Svarbiausias iš ženklų – simbolinė agresija. Jei vyras barnių metu laužo daiktus, tranko durimis taip, kad byra tinkas ar dūžta durų stiklai, plėšo vedybų nuotraukas, naikina kitus abiem reikšmingus, prisiminimus ženklinančius daiktus, tikėtina, jog ir moteris anksčiau ar vėliau atsidurs šių simbolių vietoje. Agresyvus elgesys moters atžvilgiu dar labiau tikėtinas, jei vyro nuotaika dažnai keičiasi, o jis, tarsi didžiuodamasis nesivaldymu, tvirtina esąs geras ir mylintis, tiesiog negalintis be mylimosios gyventi ir siūlo jai susitaikyti su tuo, kad jam retkarčiais kažin kas „užeina“, kad jis kartais būna itin impulsyvus ir piktą barnį, smūgį, sunaikintus daiktus vertina kaip abiejų kaltę, kurią dera pamiršti.

Nors ir kaip karštai moteris ir vyras mylėtų vienas antrą, vis tiek yra laikotarpiai, kai jie dėl ko nors nesutaria. Būna, kad smerkiama viskas, ką daro partneris, be rimtesnio preteksto irzliai kabinėjamasi prie jo, nes kas nors sugadino nuotaiką ar paprasčiausiai kamuoja nuovargis.

Keli Kanados psichologo Maks’o Strauso parengto „Konfliktų taktikos testo“ klausimai padės geriau suprasti tokias situacijas ir partnerio psichologiją bei sumaniau, t. y. išvengiant prievartos, jose elgtis.

Įvertinkite, ar dažnai jūsų partneriui taip nutinka:

O nutikti gali štai kas:

  1. Atsisako su jumis kalbėtis.
  2. Įžeidinėja jus.
  3. Išeina iš namų.
  4. Daro tai, kas tikrai jus erzina.
  5. Suduoda jums arba ką nors į jus meta.
  6. Trenkia jums iš visų jėgų.
  7. Meta į jus kokį nors daiktą, taikydamas į galvą.
  8. Muša jus ranka, taikydamas į jautriausias jūsų kūno vietas.
  9. Muša jus kokiu nors daiktu.

10.  Iš anksto pasirenka daiktą, kuriuo planuoja jus mušti.

11.  Iš anksto numato, kokie jo veiksmai sukeltų jums daugiausia skausmo.

12.  Grasina jums peiliu ar kokiu nors ginklu.

Jei atsakėte „niekada“, jūsų partneris gauna 0 balų; „buvo kartą“ – 1 balą; „dukart“ – 2 balus; „3–5 kartus“ – 3 balus; „6–10 kartų“ – 4 balus; „daugiau nei 10 kartų“ – 5 balus. Taigi jis gali surinkti net 60 balų, bet, tikėkimės, kad surinks daug mažiau.

Atsakymų į šiuos klausimus rezultatai parodo, kokią agresijos rūšį jūsų partneris naudoja šeimyninių konfliktų sprendimui – žodinę ar fizinę. Jeigu daugiausia balų surinko atsakymai nuo 1 iki 4 numerio, tai reiškia, kad jūsų partneris svaidosi užgauliais žodeliais ir linkęs į psichologinį smurtą. Bet jei persveria 5–12 numerio balai, tai reiškia, kad jūsų partneris yra fiziškai agresyvus žmogus, kuris tiki, kad visas problemas, tame tarpe ir šeimynines, galima išspręsti jėga ir prievarta.

Tuos pačius klausimus galima užduoti ir sau pačiam arba sau pačiai, tokiu būdu išsiaiškinti ir savo agresyvumo lygį bei palyginti jį su antros pusės agresyvumu tiek kiekybiškai, tiek kokybiškai. Aišku, toks palyginimas bus gana subjektyvus, atspindės tik jūsų asmeninį požiūrį į santykius ir situaciją. Abiem partneriams atsakius į šiuos klausimus (tiek apie save, tiek apie kitą) ir rezultatus palyginus galėsite pamatyti, kiek ir kaip skiriasi poros požiūriai į esamus santykius.

Prasideda naujieji metai. Daugeliui ši riba reiškia naujų, paprastai teigiamų, pasikeitimų pradžią. Taigi, būkime atidūs ir geranoriški sau ir savo artimiesiems.

Prasidėjusiais Naujaisiais metais linkime nepamiršti to, kas buvo gero, ir pasistengti, kad to gero būtų daugiau.

 

Psichologas dr. Gediminas NAVAITIS<- Grįžti į atgal