Priešakinėse kovos su pandemija gretose – Elektrėnų kariai savanoriai

Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 804 Trakų-Elektrėnų pėstininkų kuopos kariai savanoriai nė kiek nedvejojo, kai buvo pakviesti prisidėti, pažabojant vilnijančią pandemiją. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) kvietimu nuo 2020 m. spalio 22 d. kartu su kitais KASP bendražygiais NVSC budi ir Trakų-Elektrėnų kuopos kariai. Pašaukti vykdyti Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių, kariai savanoriai telefono skambučiais vykdo užsikrėtusių asmenų epidemiologinę diagnostiką, rizikingą sąlytį turėjusių gyventojų nustatymą ir jų informavimą. Tai leidžia greitai ir efektyviai atsekti galimus viruso židinius ir imtis priemonių juos suvaldyti.

Trakų-Elektrėnų kuopos karių parama NVSC solidi. Nuo pat iniciatyvos pradžios, spalį, užregistruota daugiau nei 2 600 susirgimų, kuriuos analizuoti ir dokumentuoti padėjo būtent šios kuopos kariai. Karių akyse – aukšta motyvacija skirti jėgas bei laiką savo šaliai ir jos žmonėms. Nuo pat bendradarbiavimo su NVSC pradžios iki šiol – dauguma Trakų-Elektrėnų kuopos karių savanorių pareiškė norą atlikti pareigą Taikos meto užduoties vykdyme.

Kuopos senbuvis vyresnysis eilinis Rytis Petersonas nuo pat pradžios kiekvieną savo savaitgalį skiria budėjimui NVSC. „Šalyje siaučiant pandemijai, itin svarbu susitelkti ir suvienyti jėgas bendram tikslui – veiksmingam viruso plitimo stabdymui“, – sako Rytis ir priduria, kad kiekvienąkart imant nagrinėti susirgimo atvejį sunku numatyti, kiek užtruks jo analizė. „Jei bendraujame su žmogumi, kuris laikosi saviizoliacijos ir noriai bendradarbiauja, – pokalbiui pakanka 10 minučių. Visgi, apstu atvejų, kai vieno atvejo analizė trunka valandą ar net pusantros”, – patirtimi dalijasi savanoris. Pasiteiravus, kaip atrodo savanorio diena atliekant jam paskirtas užduotis, vaikinas prisipažįsta, jog tai lyg „amerikietiški kalneliai“, nes emocijų netrūksta bendraujant su sergančiaisiais ir turėjusiais rizikingą sąlytį. Karys su šypsena mena nutikimą, kai paskambinus Šv. Kalėdų rytą buvo palaikytas Kalėdų Seneliu! Pasak savanorio, sunkiausia buvo lapkričio ir gruodžio mėnesiais: „Užsikrėtusiųjų kasdien buvo nustatoma vis daugiau, tarnybos valandos tęsdavosi vis ilgiau – taip pat ir visus susirgimus ištirti užtrukdavome vis ilgiau.“ To laikotarpio prisiminimai skaudūs ir ilgam įsirėžiantys atmintyje. Ryčiui ne kartą teko skambinti užsikrėtusiam asmeniui, siekiant informuoti apie tolimesnius žingsnius, o telefono garsiakalbyje pasigirsdavo: „žmogus, kuriam skambinate... jau mirė...”. Karys prisipažįsta, jog tokiomis akimirkomis apima neapsakomas gailesčio jausmas.

Prie kuopos prisijungęs, bet dar nespėjęs sudalyvauti pirmose pratybose, eilinis Robertas Fedotovas suskubo įsitraukti į paramą NVSC vos sužinojęs, jog reikalinga pagalba. Karys antrina bendražygiui Ryčiui teigdamas, kad labiausiai įsirėžia atvejai, kai telefonu bendraujama su sunkiai viruso paliestais žmonėmis ir jų artimaisiais. Visgi Robertas į visas patirtis žvelgia pozityviai: „Esu be galo patenkintas. Daugelis pašnekovų padėkoja už rūpestį. Tokia žmonių reakcija mane dar labiau motyvuoja tarnauti Lietuvai! Be abejonės, darysiu tai ir toliau su dar didesniu ryžtu.”

Situacija šalyje palengva stabilizuojasi, tačiau neturėtume atsipalaiduoti – stabdant pandemiją kiekvieno piliečio pastangos yra svarbios. Reikalinga susitelkti ir padėti vieni kitiems kovoje prieš mirtį sėjantį virusą.

Bordo spalvos beretėmis pasipuošę Trakų-Elektrėnų kariai savanoriai yra dažnai matomi viešumoje. Kariai savanoriai – aktyvioji Trakų ir Elektrėnų bendruomenių dalis. Tai pilietiški Trakų ir Elektrėnų apylinkių gyventojai, kurie laisvu laiku atlieka kario pareigą Tėvynei, o tarnybos įspūdžiais pasidalija su savo kaimynais. Kuopos atsakomybės rajonas – Trakų ir Elektrėnų rajonai.

 

Eilinė Lina JANKEVIČIŪTĖ

 

Vyr. eilinės Erikos Čebatorienės nuotraukose – Trakų-Elektrėnų kariai savanoriai<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų