Patariame, kaip netapti nusikaltimų elektroninėje erdvėje (sukčių) auka

Šiuo sunkiu mums laikotarpiu turime būti ypač atsargūs, nes gali padaugėti sukčiavimo elektroninėje erdvėje atvejų. Todėl negalime prarasti budrumo!

Patariame, kaip netapti tokių nusikaltimų aukomis.

Patariame, kaip netapti nusikaltimų elektroninėje erdvėje (sukčių) auka

Šiuo sunkiu mums laikotarpiu turime būti ypač atsargūs, nes gali padaugėti sukčiavimo elektroninėje erdvėje atvejų. Todėl negalime prarasti budrumo!

Patariame, kaip netapti tokių nusikaltimų aukomis.

SUKČIAVIMAS, SUSIJĘS SU INVESTAVIMU – labiausiai paplitęs investicinio pobūdžio sukčiavimas yra susijęs su esą pelningomis investavimo galimybėmis, tokiomis kaip akcijos, obligacijos, kriptovaliutos, retieji metalai, investicijos į žemės sklypus užsienyje ar alternatyvius energijos šaltinius.

KADA DERĖTŲ SUSIRŪPINTI? Kai sulaukiate pasikartojančių nepageidautinų skambučių. Jums žadama greita grąža ir teigiama, kad investicija yra saugi. Pasiūlymas galioja tik ribotą laiką. Pasiūlymas galioja tik Jums ir Jūsų prašoma juo nesidalinti.

KĄ DARYTI? Atmeskite skambučius, susijusius su investavimo galimybėmis. Kritiškai vertinkite pasiūlymus, žadančius saugias investicijas, garantuotą grąžą ir didelį pelną.

APGAULINGI ELEKTRONINIAI LAIŠKAI IŠ BANKŲ – vienas iš duomenų vagystės būdų. Jais siekiama iš gavėjo išgauti asmeninę, finansų ir saugos informaciją.

KAIP TAI VYKSTA? Sukčiavimo žinutės su nuoroda gali būti atsiunčiamos Jūsų naudojamo banko vardu, tačiau atkreipkite dėmesį į siunčiamą nuorodą, ar ji nėra užkoduota, kaip pateikiamas pavyzdys žemiau. Šie laiškai būna labai panašūs į oficialius įmonių laiškus, tačiau juose yra gramatikos ir stiliaus klaidų. El. laiškuose naudojami įmonių logotipai ir kiti vizualiniai elementai.

Dažniausiai prašoma paspausti ant nuorodos ar paskambinti telefonu, kad būtų „patikrinta“, „atnaujinta“ ar „pakartotinai aktyvuota“ jūsų sąskaita. Tačiau nuoroda nuveda į netikrą puslapį, o telefonu atsiliepia įmone apsimetantis sukčiautojas.

KĄ DARYTI? Nesuteikite „įmonei“ el. paštu prašomos slapto pobūdžio informacijos (pvz., jūsų internetinės bankininkystės slaptažodžio). Atidžiai peržiūrėkite el. laišką: palyginkite siuntėjo adresą su ankstesniais tikrais pranešimais iš jūsų banko. Patikrinkite, ar nėra rašybos ir gramatikos klaidų. Kilus net mažiausioms abejonėms, patys susiraskite įmonės kontaktus ir susisiekite su jais. Prisijungdami prie elektroninio banko, įsitikinkite, kad adresų lauke yra pateikiamas tikras banko adresas, o ne fiktyvi nuoroda. Prisijungiant prie elektroninio banko geriausia į adresų juostą adresą įvesti ranka ir po to prisijungti prie banko savitarnos.

APGAULINGOS BANKŲ SVETAINĖS – Melaginguose bankų laiškuose paprastai būna nuorodų į netikras bankų svetaines, kur jūsų bus prašoma atskleisti savo finansinę ir asmeninę informaciją.

Melagingos bankų interneto svetainės atrodo beveik taip pat, kaip ir tikrų bankų. Dažnai jos turi ekrane iškylantį langą, kuriame prašoma įrašyti savo interneto bankininkystės prisijungimo duomenis.

„ROMANTINIS” SUKČIAVIMAS – sukčiai ieško aukų interneto pažinčių svetainėse, tačiau kontaktui užmegzti taip pat gali pasinaudoti socialiniais tinklais ar elektroniniu paštu.

KADA REIKĖTŲ SUSIRŪPINTI? Kai kažkas, su kuo neseniai susipažinote internete, prabyla apie savo stiprius jausmus jums ir prašo pradėti asmeninį susirašinėjimą. Žinutės dažnai yra parašytos su klaidomis, jų turinys neaiškus. Asmens paskyros informacija neatitinka to, ką jis jums sako. Jūsų gali būti prašoma atsiųsti savo intymių nuotraukų arba vaizdo įrašų. Pirmiausia siekiama pelnyti jūsų pasitikėjimą. Vėliau prašoma pinigų, dovanų ar jūsų banko sąskaitos duomenų. Nepervedę pinigų, galite sulaukti šantažo. Padarius pavedimą, pinigų bus prašoma daugiau.

KĄ DARYTI? Nesidalinkite jokia asmenine informacija ar vaizdais, kurie galėtų būti panaudoti šantažui prieš jus. Saugokitės prašymų pervesti pinigų. Niekada nedarykite pavedimų, neteikite kredito kortelių, interneto bankininkystės duomenų ar asmeninių dokumentų kopijų.

 

JEI TAPOTE SUKČIŲ AUKA, NEDELSIANT SKAMBINKITE TELEFONU 112!

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato
Elektrėnų policijos komisariatas<- Grįžti į atgal