Elektrėnuose vėl gaudė bliuzo ir džiazo festivalis

Rugpjūčio 27–28 dienomis Elektrėnuose vyko įspūdingas bliuzo ir džiazo festivalis. Pernai didžioji dalis gyventojų atkreipė dėmesį į akį traukiančią originalią festivalio reklamos idėją – visame Elektrėnų mieste vėjyje plaikstomus bliuzo ir džiazo skalbinius, kurie simbolizavo šių muzikos žanrų laisvę, plėtojo ir muzikinę žmonių švietėjišką veiklą – kiekvienas, arčiau priėjęs prie jų, rado daug įdomių faktų tiek apie bliuzą, tiek apie džiazą. Šiemet akį traukė miesto erdvėse stūksantys žuvies griaučiai.

Abiejų vakarų melomanus džiugino net trylika grupių, solistų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Lenkijos, Latvijos.

Šiemet festivalis pirmą kartą pakeitė renginių vietą, iš kultūros centro aikštės bei kiemelio persikėlė į naujai rekonstruotą „Vaikų pasaulį“. Apie bliuzo ir džiazo festivalio atlikėjus, grupes ir šiuolaikinio meno instaliacijas rašėme „Elektrėnų žiniose“ Nr. 34.

Anot organizatorių, festivalio pagrindinė koncepcija skirta ne tik regiono klausytojams išgirsti profesionaliai atliekamos bliuzo ir džiazo muzikos, bet ir atkreipti dėmesį į Elektrėnų miesto istoriją. 1961 metais buvo užtvenkta Strėvos upė. Jos vanduo užliejo Anykštos, Jagudžio ir Puikino ežerus, kurie susiliejo į didžiulį tvenkinį – Elektrėnų marias. Šis įvykis įkvėpė festivalio komandą įgyvendinti projektą „Vandens muzika“, pasitelkiant specifinius vandens simbolius reklaminėms idėjoms realizuoti.

Nepakeičiamieji abiejų vakarų renginių vedėjai Laura Buividavičienė ir Saulius Čėpla dėkojo ištikimiems žiūrovams bei visiems, prisidėjusiems prie šio festivalio organizavimo.

Svarbu nepamiršti istorijos

Svarbu nepamiršti, kad 1968 metais būtent Elektrėnuose įvyko pirmasis Lietuvoje ir antrasis Baltijos šalyje džiazo festivalis „Jaunystė 68“. 1968 m. balandžio 26–27 dienomis vykęs festivalis „Jaunystė 68“ paliko svarbų istorinį įspaudą Lietuvos džiazo pasaulyje. Vartydami fotomenininko Vytauto Suslavičiaus knygą „Džiazo Jaunystės miestas“ randame pirmojo džiazo festivalio dalyvius ir atlikėjus: „Renginio sumanytojas – saksofonininkas Viktoras Voronovas, tuo metu užėmė Elektrėnų kultūros centro direktoriaus pareigas. Ko gero, jis ir buvo tas žmogus, Elektrėnuose pasėjęs džiazo sėklą. Pirmajame festivalyje džiazavo gausus būrys muzikantų: tiek iš Lietuvos, tiek iš kaimyninių valstybių. Publiką tuomet pakerėjo Viačeslavo Ganelino vadovaujamas trio, svečių iš užsienio pasirodymai ir savo džiazo vokalisto talentą atskleidęs Stasys Povilaitis, Voronovo kvartetas (Elektrėnai), V. Gilmano – V. Ganelino kvartetas, A. Molokojedovo – A. Vizgirdos kvartetas, V. Žilionio kvartetas, dainininkas S. Povilaitis su A. Molokojedovo trio (visi iš Vilniaus), L. Bielionio kvintetas (Kaunas), T. Karecko vadovaujamas orkestras (Klaipėda) ir svečiai – Raimondo Raubiško – G. Rozenbergo kvartetas (Ryga) ir E. Georgiano trio (Maskva). Festivalio „Didijį prizą“ iškovojo V. Ganelino trio (V. Ganelinas – fortepijonas, J. Rumelaitis – kontrabosas, Aleksandras Melnikas – mušamieji). V. Ganelinas išrinktas geriausiu festivalio pianistu, o Aleksandras Melnikas – geriausiu būgnininku. V. Gilmano – V. Ganelino kvartetą žiuri pažymėjo už geriausią liaudies dainos interpretavimą („Kas bernelio sumislyta“). Geriausia festivalio kompozicija – AlgirdoVizgirdos „Viskas priklauso nuo nuotaikos“. Kompozicijos autorius išrinktas geriausiu festivalio fleitistu. Kiti pažymėti muzikantai – smuikininkas Vincas Žilionis, saksofonininkas Eugenijus Kunickas, kontrabosininkas E. Milkevičius (abu iš T. Karecko orkestro) ir jauniausias festivalio dalyvis – pianistas P. Jaraminas.“ Nors sovietinė ideologija nepalaikė džiazo egzistencijos, ji nesutrukdė šio muzikos stiliaus vystymosi dėl stiprios lietuvių meilės ir pagarbos improvizacijai. Tai buvo iššūkis sistemai, gaivus laisvės gurkšnis. Kuriam laikui pamirštas renginys vėl atgimė prieš 13 metų, 2008-ųjų rugpjūčio paskutinį šeštadienį.

Trijų kaminų nebeliko, bet Elektrėnai pelnytai išlieka bliuzo ir džiazo miestu

Belieka prisiminti pernai (2020 m.) festivalį pradėjusią grupę „ELEKTRĖNAI BMP“, kurioje susivieniję elektrėniečiai Emilis Čelkevičius, Romas Valašinas, Vladimir Želenovskij ir Saulius Krilavičius, pateikė siurprizą – sudainavo naujai sukurtą miestui bliuzo himną, kuris nepaliko abejingų: „Tarp Vilniaus ir Kauno, kur trys kaminai, energetikų miestas – Elektrėnus žinai?“ Trijų kaminų nebeliko, bet Elektrėnų miestas tebeskamba ir, tikėkimės, skambės dar ne vienus metus bliuzo ir džiazo improvizacijomis!

Liudmilos Felčinskajos nuotraukos

„Elektrėnų žinių“ informacija<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų