Elektrėnų savivaldybės kultūros darbuotojų išvyka į Dzūkiją

Kultūros dienos išvakarėse, balandžio 14-ąją, Elektrėnų savivaldybės kultūros įstaigų darbuotojai vyko į kultūrinę-pažintinę išvyką po Dzūkiją. Ši kryptis buvo pasirinkta neatsitiktinai, juk 2023-ieji metai paskelbti Dzūkijos arba Dainavos metais. Dzūkija nuo seno garsėja nuostabaus grožio gamta, Nemuno kilpomis, ypatinga istorija, kruopščiai saugomomis senosiomis tradicijomis ir papročiais bei kulinariniu paveldu.
Susirinkusius kultūros darbuotojus su jų profesine švente pasveikino ir į kelionę palydėjo savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis, administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Džeraldas Dagys.
Kelionę pradėjome nuo apsilankymo Merkinės miestelio centre įsikūrusiame muziejuje, čia ne tik pamatėme šiuolaikiškai įrengtą ekspoziciją, bet ir išgirdome pasakojimų apie Merkinės pilies ir miesto laikus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio V. Vazos mirtį. Merkinė – legendomis apipinta senoji Dzūkijos krašto sostinė – turbūt seniausia Lietuvoje gyvenama vietovė, viduramžių regiono gynybinis ir kultūrinis centras ir viena įdomiausių lankytinų vietų Dzūkijos nacionaliniame parke. Aplankėme svarbiausius istorinius objektus: seniausią Dainavos krašto bažnyčią, užlipome į trisdešimties metrų aukščio Merkinės piliakalnį, kuriame kadaise stovėjo viena svarbiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų pilių, apžiūrėjome namą, vadinamą Valdovų rūmais, žydų sinagogų vietą, pagerbėme Lietuvos partizano vado Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą prie skulptūros „Vanagas su Vanagėliu“, kuri buvo atidengta 2022 m. rudenį.
Iš Merkinės pasukome į mažą Liškiavos kaimelį, kur išvydome didingą vėlyvojo baroko architektūros palikimą – Liškiavos bažnyčios ir vienuolyno ansamblį. Tai vienas lankomiausių Dzūkijos objektų. Nuostabaus grožio XVII a. Liškiavos architektūrinis ansamblis tiesiog užbūrė baroko stiliaus pastatų architektūra, o viso ansamblio puošmena – Švenčiausiosios Trejybės bažnyčia ir stulbinantys gamtos vaizdai į Nemuno upę, piliakalnį ir pušynus.
Pažintinės ekskursijos metu aplankėme bažnyčioje ir vienuolyne esančius rūsius su išlikusiais XVIII a. vienuolių dominikonų palaikais bei įrengtą 17–20 amžiaus liturginio paveldo ekspoziciją.
Būti Dzūkijoje ir neparagauti kulinarinio paveldo, būtų nuodėmė. Todėl pasinaudoję čia pat muziejuje teikiamomis maitinimo paslaugomis, pasivaišinome pasakiško skonio dzūkiškais patiekalais: barščių sriuba su grybais ir dzūkišku kugeliu su spirgučiais ir grietine.
Sotūs ir laimingi atsisveikinome su Liškiava ir tęsėme kelionę į Naujasodės kaimą, esantį visai šalia Druskininkų. Prie vaizdingo Ratnyčėlės upelio įsikūręs skulptūrų ir poilsio parkas, o jo įkūrėjas – vienas geriausių Dzūkijos skulptorių tautodailininkas Antanas Česnulis. Lydimi paties šeimininko, besiklausydami jo energingų pasakojimų, pradėjome ekskursiją po parką. Medinės skulptūros, medžio drožiniai, malūnas, Rūpintojėlių siena, tautosakos personažai – tiesiog neįtikėtina, kiek per savo gyvenimą žmogus sukūrė savo rankomis. Antano Česnulio darbai unikalūs, skirtingi, gyvybingi. Jo sukurtos skulptūros, stogastulpiai, koplytstulpiai stovi įvairiose Lietuvos vietose bei užsienyje, o kūriniai eksponuoti daugelyje pasaulio šalių.
Atsisveikinę su energija trykštančiu talentinguoju menininku, išvykome Druskininkų kryptimi.
Apžvalginės ekskursijos-pasivaikščiojimo metu gėrėjomės Druskonio ežeru, jame trykštančiu fontanu, Vijūnėlės parke pražydusiais narcizais.
Trumpa viešnagė Dzūkijoje baigėsi, bet paliko labai daug įspūdžių ir teigiamų emocijų.
Elektrėnų savivaldybės kultūros įstaigų darbuotojai dėkoja savivaldybės vadovams – merui Kęstučiui Vaitukaičiui ir administracijos direktoriui Gediminui Ratkevičiui, taip pat ir Švietimo, kultūros ir sporto skyriui už kelionę ir suteiktą galimybę Kultūros dienos proga iš arčiau susipažinti su vienu gražiausių Lietuvos etninių regionų, legendomis ir padavimais apipintų vaizdingu Dzūkijos kraštu. Kultūros darbuotojai ypač dėkoja ekskursijos iniciatorei, kelionės sielai, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiajai specialistei Ramutei Strebeikienei už organizaciją, maršruto parengimą, globą visos kelionės metu, paruoštas dovanas nuostabiems gidams.
„Elektrėnų žinių“ informacija
|
<- Grįžti į atgal