Valstybės (Karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės diena Elektrėnuose

Liepos 6-ąją – Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – Šv. Mišiomis Elektrėnų Švč. Mergelės Marijos Kankinių Karalienės bažnyčioje pradėta iškilmė, skirta Valstybės dienai paminėti. Atgimimo aikštėje padėtos gėlės prie paminklo „Partizanams, žuvusiems už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę“, Lietuvos Valstybės Atkūrimo Šimtmečio aikštėje iškilmingai pakelta Valstybės vėliava, sugiedotas himnas, iššautos salvės už laisvą ir nepriklausomą Lietuvą, už Karalių Mindaugą, už Elektrėnų krašto žmones.

Šventė Atgimimo aikštėje

Po Šv. Mišių šventė tęsėsi bažnyčios šventoriuje, išpuoštoje visų seniūnijų vėliavomis. Jautriomis sveikinimo mintimis pasidalijo Elektrėnų seniūnas Antanas Šalkauskas. Elektrėnų savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis, pavaduotojas Raimondas Ivaškevičius, administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius, pavaduotoja Inga Kartenienė, Antanas Šalkauskas prie paminklo „Žuvusiems už Lietuvos laisvę 1944–1953“ padėjo gėlių.

Kadangi numatyta eisena dėl blogo oro sąlygų buvo atšaukta, renginio dalyviai į Valstybės Atkūrimo Šimtmečio aikštę vyko kas automobiliais, o kas, nepabūgę įkyraus lietaus, su vėliavomis rankose ėjo pėsčiomis.

 

Šventė Lietuvos Valstybės Atkūrimo Šimtmečio aikštėje

Vidurdienį šventė persikėlė į  Lietuvos Valstybės Atkūrimo Šimtmečio aikštę. Grojant Elektrėnų meno mokyklos pučiamųjų orkestrui (vad. Valdas Stanaitis), buvo iškilmingai pakelta Lietuvos valstybės vėliava (ceremoniją vykdė Elektrėnų LDK Algirdo 1001-oji šaulių kuopa) ir sugiedotas Lietuvos himnas. Giedojo moterų ansamblis „Eldija“ (vadovė Greta Garmašaitė) ir Vilniaus mokytojų namų vyrų ansamblis „Vytis“ (meno vadovas Deimantas Raščinskis).

Valstybės dienos proga visus sveikino meras Kęstutis Vaitukaitis:

„Gerbiamieji Elektrėnų savivaldybės gyventojai ir svečiai,

sveikinu Jus su prasminga istorine švente – Valstybės diena! Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena tapo gražia tradicija, kuri primena mūsų tautos ir Valstybės praeitį, iškiliausias asmenybes, svarbiausius istorinius įvykius, mūsų visų nueitą kelią.

Šimtmečius mes kovojome už savo išlikimą. Išgyvenome priespaudas ir okupacijas, tremtį ir kalėjimus, bandymus nutautinti ir fizinį bei dvasinį smurtą. Atsilaikėme prieš didžiausius agresorius ir išlaikėme savo tapatybę.

Kiekvieną kartą, atsidūrę pavojaus akivaizdoje, Lietuvos gyventojai telkėsi ir vienijosi. Mes atsisakydavome savo prieštaravimų, surasdavome bendrą kalbą tarp skirtingų nuomonių ir požiūrių. Tai buvo aktualu 1918 m. vasario 16 d., 1990 m. kovo 11 d., tai aktualu ir šiandien.

Ukrainos kova už savo laisvę dar kartą priminė mums, kad esame stiprūs tik tada, kai būname vieningi. Ir nesvarbu, kas mes esame ir kokį darbą dirbame – visos mūsų pastangos nepaprastai reikalingos. Kaip mes gyvensime ateityje, ką kalbės apie mus ateities Lietuvos piliečiai, priklauso tik nuo mūsų.

Pabrėžtinai su Valstybės švente noriu pasveikinti KASP (karių savanorių) 804-ąją Trakų-Elektrėnų kuopą, Elektrėnų šaulius. Dėkoju Jums visiems, kurie negailite fizinių ir dvasinių galių Lietuvos valstybei ginti ir istorijai kurti.

Dar kartą sveikinu visus piliečius Valstybės dienos proga ir linkiu kuo geriausios kloties, kuriant mūsų dabartį ir ateitį.“

LR Seimo narė Silva Lengvinienė, kreipdamasi į susirinkusiuosius, bylojo: „Šiandieną, turbūt kaip niekada, norisi kartoti ir kartoti – tokia nedidelė tauta, ir tokia didinga jos istorija. Mindaugo karūnavimas atvėrė mus vakarams, netrukus jis buvo nužudytas, bet ne tik jis, buvo nužudyta krikščioniškoji monarchijos tradicija. Istorija iš tiesų mūsų sunki ir labai sudėtinga. Bet juk sunkumai grūdina ir mūsų tauta yra užgrūdinta. Ir šiandien turime ką švęsti. Turime savo namus, savo valstybę. Tad mes saugokime ją, globokime. Kartais pykstamės, kartais baramės, kartais nesutariam, bet, kai reikia, esame vieningi. Ir tai parodo Ukraina. Mes susivienijame, globodami ją, susivienijame, padėdami jai. Ir šiandien susirinkę giedoti giesmę vienykimės ir parodykime pasauliui, kad esame stiprūs. Sveikinu visus. Būkime stiprūs, būkime tvirti, būkime vieningi.“

Aidėjo Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 804 pėstininkų kuopos karių salvės už laisvą ir nepriklausomą Lietuvą, už Karalių Mindaugą, už Elektrėnų krašto žmones. Šventės dalyviai galėjo susipažinti su karių savanorių ginkluote ir ekipuote, išbandyti rankos taiklumą šratasvydžio šaudykloje, dalyvauti šakočio kepimo edukacijoje. Koncertavo RAKIJA KLEZMER ORKESTAR.

 

Šventė vainikuota Elektrėnų amfiteatre

Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai skirti renginiai vainikuoti Elektrėnų amfiteatre. Susirinkusiesiems koncertavo „Electro folk Lt“, „Mėnulio fazė“, Jokūbas Jankauskas ir gyvo garso grupė, Linas Adomaitis. 21 valandą gausiai į šventę susirinkę elektrėniečiai ir svečiai sugiedojo „Tautišką giesmę“. Tuo laiku Lietuvos himnas buvo giedamas visose Elektrėnų savivaldybės seniūnijose, kaimuose, sodybose. Šventę vainikavo lazerių šou.

***

Istorija rašoma visais laikais. Tik nuo mūsų priklauso – kokiomis spalvomis. Auginkime save ir kurkime, kad Lietuvoje skambėtų džiaugsmo spalvų balsai. Ir kad kiekvienas matytume prasmę būti ir kurti čia. Tad skambėkime ir neškime pasauliui žinią apie mus – Lietuvos Karaliaus Mindaugo palikuonis!

 

„Elektrėnų žinių“ informacija<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų