Šešios prasmingos kelionės valandos motociklais

Birželio 4 d., startavę Vilniuje, finišavę Kaune, važiavę visokiais keliais, pakeliui atrandant virš 20-ies kultūros paveldo ir istorijos objektų, į istorinį, intelektualų mototurizmo ralį leidosi 450 motociklininkų, kurie sudarė 110 komandų iš Vilniaus, Kauno, Palangos, Švenčionių, Pasvalio, Kretingos, Pakruojo, Prienų, Radviliškio, Kazlų rūdos, Panevėžio, Trakų, Marijampolės, Druskininkų, Šiaulių, Kupiškio, Klaipėdos ir Elektrėnų savivaldybės, kuriai atstovavo „Laukinių šernų“ komanda: Vilius Venskutonis, Paulius Mickevičius, Nijolė Venskutonienė, Marius Gliaudelis, Darius Petrilovskis, Mintarė Degutienė, Gintautas Degutis, Sandra Mickevičienė. „Laukiniai šernai“, surinkę 762 taškus, užėmė garbingą 19-ąją vietą.

Silvija BIELSKIENĖ 

Intelektuali kelionė prasideda ne tada, kai užkuriame variklį, o tada, kai atverčiame knygą dominančia tema, kai kyla klausimai ir suprantame, kad kelionė yra vienintelis būdas gauti trokštamus atsakymus. Tokia kelionė būtinai atsiperka patirtomis emocijomis ir tikru pažinimu. Mototurizmo ralis, gyvuojantis nuo 2011 metų, Elektrėnų savivaldybės objektus įtraukia jau ketvirtą kartą.

Užduotys Elektrėnų savivaldybėje

 

Pranciškaus Skorinos, kuris prieš 500 m. išleido pirmąją Lietuvos knygą, metų proga dalyviai vienoje Vilniaus vietoje atrado Skorinos spaustuvės vietą, o Vievyje – Skorinos graviūrų simbolius, dėl kurių reikšmės istorikai vis dar nesutaria. Vievyje, kuris net savo herbe turi Skorinos laikų spausdinimo stakles, komandos ne tik pamatė, bet, panaudoję presą ir graviūros plokštelę, atspausdino graviūros iš Pranciškaus knygos atvaizdą būtent taip, kaip tai darė pats Skorina. Čia dalyviams padėjo Vievio bendruomenė bei menininkai Sviatlana Petuškova ir Andrejus Šaporovas, kurie 2020 metais persikėlė į Lietuvą bėgdami nuo Baltarusijos režimo ir atkūrė senovines Skorinos stakles, dabar saugomas Energetikos ir technikos muziejuje.

Romo Kalantos, kuris 1972 m. besipriešindamas santvarkai susidegino Kauno centre, tema, dalyviai pajautė bendrą laisvės dvasią, kuri apėmė tų laikų Lietuvos jaunimą. Kietaviškėse teko susipažinti su žinomo Lietuvos fotografo Romualdo Požerskio ir jo bičiulių kelione motociklais po Baltijos šalis per jo fotografijų ir dienoraščio prizmę. Sunumeruotose nuotraukose reikėjo suprasti, kurios padarytos Šeduvoje, Zapyškyje ir Rietave. O taip pat surasti R. Požerskio dienoraščio gruodžio 29 d. įrašą, kuriame jis rašo, kad ką tik nupirko labai svarbų daiktą, kuris tapo jo kelionių po Lietuvą atspirtimi, ir pasakyti, koks tai daiktas. O minint Krepšinio metus, prie Kietaviškių kultūros namų į įrengtą krepšinio krepšį įmesti po tritaškį...

1972 m. gegužės 14 d. Kauno centre susidegino Romas Kalanta. Tai buvo žiaurus pasipriešinimo Sovietų santvarkai aktas. Romas buvo apsiskaitęs, rašė eilėraščius, grojo, domėjosi hipių judėjimu. Norint suprasti Romo poelgį, reikia suprasti tais metais kilusią laisvės troškimo bangą. Hipiai, rokas, džinsai, motociklai, keliavimas – laisvės vėjų buvo neįmanoma sustabdyti. Tie įvykiai padėjo pagrindą būsimam laisvės atkūrimui. Tais pačiais 1972 metais „lietuviškųjų bitlų“ buvo sukurta daina, kuri labai gerai atspindi to meto laikotarpio dvasią. Be jokios abejonės, jos klausėsi jaunimas, žinoma, ir Romo Kalantos aplinka. Semeliškėse teko paklausyti ir atpažinti tų laikų lietuviškųjų "beatles" dainą ir pažiūrėti klipą iš fotografo Romualdo Požerskio nuotraukų – kelionės į Taliną motociklais. Daina „Stebis tėtis ir mama“ (muzika Virginijaus Švabo; eilės Algimanto Baltakio), atliekama grupės „Gintarėliai“.

Nuostabi patirtis, akiračio praplėtimas, bendravimas, naujos pažintys ne tik keliautojams, bet ir mums, budėjusiems užduočių punktuose. Nuoširdžiai dėkojame organizatoriams už mūsų miestelių įtraukimą į užduočių kelionę.<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų