IV Respublikinis tapybos pleneras Semeliškėse

Kai 2018 m. XVII festivalio „Nuo Lauryno iki Roko“ metu pirmąkart Semeliškėse suorganizavome Respublikinį tapybos plenerą, kuriame dalyvavo menininkai profesionalai: Asta Radimonienė (Lentvaris), Irene Panaskova (Vilnius), Ojaras Mašidlauskas (Trakų Vokė), Jolita Šlepetienė (Ukmergė), Aldona Ragelskienė (Širvintos), Adelė ir Augenis Kaspučiai (Vievis), net neįsivaizdavome, kad pleneras įgaus tokį pagreitį ir šiemet, XX Semeliškių festivalio „Nuo Lauryno iki Roko 2021“ metu, vyks jau IV Respublikinis tapybos pleneras.

Jame dalyvavo net 11 tapytojų: Adelė Kasputienė (Vievis), Asta Radimonienė (Lentvaris), Ojaras Mašidlauskas (Vilnius), Jolita Šlepetienė (Ukmergė), Romas Žmuidzinavičius (Lentvaris), Arūnas Miliukas (Vilnius), Saulius Kruopis (Vilnius), Skaidrė Butnoriutė (Vilnius), Karina Bagdonavičiūtė (Elektrėnai), Jonas Lenkutis (Vilnius), svečio teisėmis dalyvavo Juozas Pranckevičius (Vilnius), kuriems buvo įteiktos Elektrėnų sav. mero Kęstučio Vaitukaičio padėkos.

 

 

Plenero dalyviai įvairiose miestelio erdvėse tapė Semeliškių miestelio ir jo apylinkės vaizdus, architektūros paminklus, Šv. Lauryno bažnyčią. Tapytojų darbai festivalių ir Šv. Roko atlaidų metu buvo eksponuojami bendruomenės „Strėva“ namų prieigose, S. ir A. Bielskių sodyboje, prie Parapijos namų, kuriuose dailininkai gyveno. Viešos tapytojų darbų parodos buvo eksponuojamos Elektrėnų savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Elektrėnų kultūros centre, Elektrėnų savivaldybės patalpose. 2021 m. rugsėjo mėnesį paroda vyksta Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčioje. Šio plenero metu buvo organizuotas menininkų susitikimas su gyventojais, surengta buvusių plenerų paroda. 

Dalį savo darbų menininkai nuosavybės teise paliko organizatoriams. Jų darbus galima eksponuoti, rengti parodas, dovanoti. Jau penki tapybos darbai dovanoti: Elektrėnų sav. merui Kęstučiui Vaitukaičiui, Semeliškių sen. seniūnei Loretai Karalevičienei, buvusiam parapijos klebonui Gintautui Jančiauskui, dabartiniam parapijos klebonui Gediminui Mieldažiui, nuolatiniam festivalių rėmėjui Valdui Dzikevičiui.

 

2021 m. IV tapybos plenero menininkai

 

Adelė Kasputienė (Vievis, 2018, 2019, 2020, 2021) – tapytoja, iliustratorė, pedagogė, daugelio plenerų Vievyje, Pagėgiuose, Nidoje, Ukrainoje ir kitur dalyvė. Kaip pati atsimena: „Pirmąjį Semeliškių plenerą inspiravo 2018 m. birželio mėnesį vykęs Vievio pleneras. Vykstant į Semeliškes, stebina labai vingiuotas per kalvas kelias ir nepaprasto grožio peizažai. Semeliškės – nuostabios gamtos apsuptyje įsikūręs jaukus miestelis. Miestelio bažnyčia pastatyta ant kalno ir apjuosta tvora, kurią puošia kaltinės saulutės. Namai seni ir atnaujinti, upė, malūno užtvanka, akmenimis grįsta gatvelė, dvi saulėgrąžos lauko gale, saulėlydis ir ryto rūkas... – visa tai teikia stimulą kūrybai. O aplinkui dar tiek daug motyvų, tiek gražių erdvių! Labai patiko, kad plenero metu vyko puiki kultūrinė programa, turiningas bendravimas su festivalio dalyviais, organizatoriais Silvija ir Antanu. Mus lankė draugai, meno žmonės iš aplinkinių miestų. Atmosfera buvo puiki ir palanki kūrybai. Likau sužavėta visų plenero dalyvių atsakingumu, kūrybiškumu ir puikiais darbais. Nuoširdus AČIŪ organizatoriams už dėmesį dailininkams“.

Asta Radimonienė (Lentvaris, 2018, 2019, 2020, 2021): „Baigiau Dailės akademiją. Sukūriau ir išleidau knygelę vaikams „Spalvos ir spalviukai“. Dalyvauju respublikinėse parodose. Surengiau šešias autorines tapybos darbų ir piešinių parodas. Šiuo metu Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje dirbu dailės pedagoge. Semeliškės mane pakerėjo spalvų ramybės žmogiškos šilumos magija. Ypatinga svaiginanti aura tvyro virš miestelio. Dar kartą dėkoju už suteiktą galimybę pabūti ir kurti Semeliškėse“.

 

 

Jolita Šlepetienė (Ukmergė, 2018, 2019, 2020, 2021): „Semeliškės nudžiugino jaukumu ir švara, nedidelio miestelio ramybe. Sodai skleidė vasaros pilnatvę ir išsipildžiusius derliaus pažadus. Dar vis išsipuošę margaspalviais žiedais gėlynai pasakojo apie rūpestingus šeimininkus, mylinčius ir šeimyniškus. Ūkanoti ankstyvi rytai po truputį atverdavo ilgą istoriją turinčio miestelio vaizdus. Labiausiai norėjosi nutapyti Šv. Lauryno bažnyčią. Jos proporcijos dailios, grakščios, šviesų fasadą puošia smailiaarkiai langai. Šventoriaus tvora papuošta kalvystės darbais – kryželiais-saulutėmis. Viskas skoninga, santūriai monumentalu. Ilgi ir krintantys vakaro šešėliai pro kaltinius vartus dar labiau stiprino medinės bažnyčios žavesį, kurio bent mažą dalį bandžiau perteikti.“

 

Ojaras Mašidlauskas (Trakų Vokė, 2018, 2019, 2020, 2021) – dailininkas, knygų iliustracijų, plakatų, reklamų, karikatūrų, šaržų meistras, skulptorius, lėlių kūrėjas, skulptūrų parko Trakų Vokėje įkūrimo iniciatorius ir darbų autorius, Trakų Vokės bendruomenės Kultūros centro „Jaunųjų dailininkų studijos” vadovas. Yra surengęs įvairaus žanro personalines parodas. Jo tapybos darbai, lėlės, skulptūros eksponuojamos privačiose kolekcijose Lietuvoje, Anglijoje, Lenkijoje, Australijoje, Vokietijoje, JAV, Izraelyje, Kanadoje. 2015 m. dailininkui buvo įteiktas atminimo ženklas „Už nuopelnus Vilniaus savivaldai“. Ojaras – respublikinių plenerų organizatorius ir dalyvis (nuo 1986 m.), kelerius metus atstovavęs Lietuvai Tarptautiniuose pleneruose Lenkijoje. Pleneras Semeliškėse man buvo labai produktyvus ir kūrybiškai įkvepiantis. Kolektyvas paslaugus ir draugiškas. Gera atmosfera kūrybai. Pleneru Semeliškėse jau susidomėjo mano seni bičiuliai iš Varšuvos. Tai, manau, didelis MŪSŲ visų bendras pasiekimas,“ – įspūdžiais dalinosi menininkas.

https://tapyba.info/dailininkas/ojaras-masidlauskas/

Arūnas Miliukas (Vilnius, 2019, 2020, 2021) – Vilniuje gimęs ir tebedirbantis menininkas.
Visada originalus ir nenuspėjamas, savo fantazija įkvepiantis gyvybę nežemiškiems savo paveikslų gyventojams. Subtilios spalvos ir ore tvyranti migla verčia žiūrovus įgnybti sau – ar tai ne šios nakties sapnas? Jo darbuose gulasi pačios slapčiausios žmogaus mintys ir klausimai: iš kur mes tokie? kur mes gyvename? kas mūsų gyvenime yra tikra? ar gyvenimas, mūsų pasaulis tėra sapnas? Nors kūrėjas tapo Vilniuje, jo darbai perkelia į fantastinius tolimų planetų, stebuklingų miestų ir sapnų pasaulius. Išlavintos fantazija ir profesionalių potėpių darna užtikrins, kad tapytojo darbai ilgam įsirėš jūsų atmintyje. Dailininkui suteiktas meno kūrėjo statusas. Dailininkas rengia parodas nuo 1997 m. Jų būta Vilniuje, Amsterdame, Holone (Izraelis), Malmo (Švedija). Jo savitumą yra įvertinę privatūs kolekcionieriai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Kanados, JAV, Prancūzijos, Izraelio, Švedijos, Australijos. Jo darbus yra pastebėję ne tik lietuvių, bet ir Vakarų Europos, Izraelio ir užjūrių meno gerbėjai.

https://www.paveikslai.lt/lt/16_arunas-miliukas

Romas Žmuidzinavičius (Lentvaris, 2020, 2021) gimė 1952 m. Varėnoje. Mokėsi Vilniaus dailės mokykloje ir Maskvos dailės universitete. Dirbo restauratoriumi, prisidėjo prie Šv. Jonų bažnyčios ir Verkių dvaro restauracijos. Jau 40 metų rengia parodas ir dalyvauja įvairiuose pleneruose. Dailininko paveikslai pasižymi savita daugiasluoksne tapybos technika, išsiskiria spalvų intensyvumu, sodriais potėpiais, iškylančiais iš paveikslo plokštumos. Darbuose dažni gamtos virsmo, miestų ir religiniai motyvai: rūpintojėliai, koplytstulpiai, kryželiai, bažnyčios. Šįkart paveiksle matėme ar jautėme angelą, kuris stebi, skrenda ir kalba mums: „Žmogau, aš čia, šalia, su Tavimi, eik drąsiai, gyvenk ramiai ir, laukdamas susitikimo, būk dėkingas už šią dieną, nuostabią dieną“. Paveikslai sako, kad yra ir kitas, anapusinis, mistinis, kupinas paslapties gyvenimas. Dailininkas tarsi apjungia šiapus ir anapus, stebuklą su kasdienybe, matyt, todėl dažnas motyvas – senamiesčio ar bažnyčių vartai, arkos. Jo darbų yra įsigiję kolekcionieriai iš Vokietijos, Belgijos, Švedijos, JAV ir kitų šalių.

https://tapyba.info/dailininkas/romas-zmuidzinavicius

Jonas Lenkutis (Vilnius, 2021), vienas žymiausių Lietuvos karikatūrininkų, dailininkas. Kaip pats prisistato: „Kadangi tapyba nėra mano pagrindinė veikla, tapydamas mėgaujuosi epizodiškai, viename, dviejuose pleneruose per metus. Tai man lyg savotiška atgaiva atitrūkus nuo leidybos rūpesčių. Tapyboje neieškau gilių prasmių, alegorijų, mistikos ar kažkokių ypatingų poveikio formų. Džiaugiuosi surastais spalvų deriniais, kompozicija, pagauta nuotaika. Darbus teko eksponuoti Prahoje, Rygoje, Seule, Kijeve, Odesoje, Lietuvos įvairiose galerijose. Iš Semeliškių plenero parsivežiau malonius įspūdžius po šilto ir draugiško bendravimo, prasmingų susitikimų“.

https://www.facebook.com/groups/409617426576325/permalink/623380695199996/

 

Karina Bagdonavičiūtė (Elektrėnai, 2021). Baigė Vilniaus dailės akademiją ir Vilniaus universitetą. Dirba tapybos mokytoja savo dailės studijoje Elektrėnuose. Dalyvavo pleneruose Lentvaryje ir Šventojoje, „bet Semeliškėse labiausiai patiko, nes buvo tikrai nuostabūs tapytojai ir gera atmosfera. Semeliškėse buvau pirmą kartą ir labai patiko miestelis, aš likau sužavėta ir man šis pleneras liks atmintyje visam gyvenimui. Net dabar yra noras tapyti Semeliškes, turiu nuotraukų, vakar piešiausi eskizus, šiandien tapysiu. Nuostabu, kad mūsų apylinkėse vyko pleneras“, – mintimis dalijosi Karina.

Saulius Kruopis (Vilnius, 2021), tapytojas, fotomenininkas. Nuo 1995 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys, nuo 1996 m. – Lietuvos-Indijos draugijos narys, nuo 1999 m. – Nidos menininkų asociacijos „Tiltas“ pirmininkas. Nuo 1995 m. – tarptautinių Nidos tapybos plenerų  iniciatorius ir vadovas. S. Kruopis aktyviai leidžia įvairius su menu ir istorija susijusius leidinius, yra daugybės straipsnių autorius Lietuvos ir tarptautinėje spaudoje. Menininkas laimėjo pirmąjį pašto ženklų konkursą, kai Lietuva atgavo nepriklausomybę (1990 m.). Autorius surengė arba dalyvavo daugiau nei 80 personalinių ir 370 grupinių parodų. Surengė daugiau nei 50 tarptautinių plenerų. Visa tai – Lietuvoje bei kitose pasaulio šalyse, tokiose kaip JAV, Nepalas, Indija, Italija, Ukraina, Vokietija, Rusija, Armėnija, Suomija, Danija, Estija, Baltarusija, Lenkija, Latvija. Jo paveikslai saugomi įvairiose privačiose ir valstybinėse kolekcijose, kaip, Armėnijos nacionaliniame dailės muziejuje.

https://www.paveikslai.lt/lt/732_saulius-kruopis

Skaidrė Butnoriutė (Vilnius, 2021), tapytoja, dailės pedagogė. Studijavo miniatiūrinę tapybą Indijoje, Šveicarijoje ir organizuotame moterų menininkų forume Lichtenšteino ir Šveicarijos meno akademijose. Surengė personalines parodas Vilniuje, Klaipėdoje, Mažeikiuose, Kaliningrade (Rusija), Ahrenshope, Aalen (Vokietija), Tempere (Suomija), Minskas (Baltarusija), Indijoje, Delyje (su Sauliumi Kruopiu), Jūrmaloje (Latvija). Dalyvavo daugelyje tarptautinių tapybos simpoziumų Lietuvoje. „Mano darbas – tai istorija, paprastas gyvenimas... su nepaprastais jausmais pakelia kasdienį gyvenimą“.

 

Juozas Pranckevičius (Vilnius, 2021). Nuo 1985 m. intensyviai dalyvauja Lietuvos tapytojų rengiamuose pleneruose bei grupinėse parodose, rengia personalines parodas. Nuo 2004 m. asmeniškai organizavo 40 personalinių Lietuvos bei užsienio dailininkų parodų. 2008 m. įkūrė VšĮ „JuozasArt“, kuri propaguoja klasikines meno vertybes ir klasikinę dailę. Nuo 2009 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys, jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Dailininko darbų yra įsigiję Lietuvos, Lenkijos, Estijos, Latvijos, Prancūzijos, Italijos, Ukrainos, Rusijos, JAV, Kanados meno kolekcininkai.

https://www.shopart.lt/paveikslai/

 

***

Nuoširdžiai džiaugiamės, kad Jūs, – tokie talentingi, kūrybingi, kupini idėjų menininkai, – sutikote dalyvauti mūsų miestelio jau ketvirtajame tapybos plenere. Gėrimės Jūsų paveikslais, kuriuose Jūsų profesionalaus darbo dėka jautriai užfiksuoti ir nepakartojamai įamžinti gražiausi Semeliškių ir jo apylinkių vaizdai. Jūsų darbų peržiūra tapo švente ne tik miestelio gyventojams, bet ir jų artimiesiems, draugams. Visų nuomonė vieninga – darbai nuostabūs! Jūs nuostabūs!

Ačiū Jums, kad buvote drauge. Ačiū už Jūsų nuoširdumą. Ačiū už kruopštų darbą ir profesinį atsidavimą. Ačiū už jausmų atspindį, kurį taip subtiliai perteikėte savo paveiksluose. Linkime Jums kurti su tokia pačia meile ir užsidegimu! Linkime neblėstančio įkvėpimo! Ir aistros!

Tad iki susitikimo kitąmet! Semeliškėse! Penktajame tapybos plenere!

 

***

Tapybos pleneras – tai dalis projekto „XX Semeliškių festivalis „Nuo Lauryno iki Roko 2021“. Dėkoju projektą iš dalies finansavusiai Elektrėnų savivaldybei, rėmėjams: Semeliškių parduotuvei „Aibė“, Semeliškių parapijos klebonui Gediminui Mieldažiui, Valdui Dzikevičiui, pagalbininkams: Margaritai Rimdžiūtei, Veronikai Rulevičienei, Česlovui Vaiciekauskui, Jurgitai Suchockienei. Ir, žinoma, nuoširdžiai dėkoju didžiausiai pagalbininkei, koordinatorei Adelei Kasputienei, kuri (jai suteikta teise) kasmet labai profesionaliai parenka, kokie menininkai dalyvaus Semeliškių pleneruose.

 

Su pagarba ir meile – plenerų organizatorė Silvija Bielskienė<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų