Elektrėnai įsirašė į Lietuvos ralių žemėlapį

Rugsėjo 11-12 dienomis visus greičio mėgėjus viliojo Elektrėnai, kur pirmą kartą miesto istorijoje startavo ralio lenktynės „DHL Rally Elektrėnai 2015“.

Smagu, kai puikios idėjos nenueina šuniui ant uodegos, kai žodžiai virsta darbais, kurių vaisiais vėliau džiaugiasi ne tik idėjos autoriai, bet ir visi aplinkiniai. Kalbant apie lenktynes Elektrėnuose, viskas prasidėjo maždaug prieš metus: savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis, susitikęs su ralio organizatoriais Ramūnu Čapkausku ir Žilvinu Juršiu, šiems pasiūlė vieną iš Lietuvos atvirojo ralio čempionato etapų surengti būtent Elektrėnuose. Negana to, lenktynes pavadinti miesto vardu. Pasakyta – padaryta: taip ilgą laiką gyvavusios lenktynės „Kauno rudens“ pavadinimu šį ankstyvą rudenį virto „DHL Rally Elektrėnai 2015“.

Krepšiniu sergantys lietuviai gydėsi raliu

Nors šiemet 55-erių metų miesto jubiliejų švenčiantys elektrėniškiai renginių gausa tikrai negali skųstis, saulėtą praėjusio penktadienio vakarą pačiame miesto centre būriavosi kaip niekad gausus būrys žmonių – vietoje nenustygo tiek lenktynininkai, tiek objektyvais besitaikę spaudos atstovai, tiek ralio gerbėjai ar šiaip smalsautojai.
Oficiali atidarymo šventė prasidėjo gražiu akcentu – šalies himnu, kurį atliko Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų pučiamųjų orkestras ir Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“. Atidarymo šventės vedėjai vylėsi, kad tai ilgainiui taps gražia tradicija visuose Lietuvos ralio čempionatuose, nes tautinė giesmė įpareigoja siekti pačių aukščiausių rezultatų. Beje, šventės metu šalia Lietuvos trispalvės plevėsavo ir kitų valstybių vėliavos: į Elektrėnų ralį atvyko lenktynininkai iš kaimyninių Latvijos, Estijos, Lenkijos, Baltarusijos bei Rusijos.
Kiek vėliau vedėjai pašmaikštavo, kad šiandien Europos krepšinio čempionate poilsio diena tik todėl, kad Elektrėnuose vyksta šis ralis.

Pereinamoji taurė – Vidmantui Čiutelei atminti

Publikos žvilgsniai dažniau krypo į lenktynininkus, o šiems, be abejo, labiausiai rūpėjo scenoje spindėjusi pereinamoji taurė, dėl kurios ir buvo varžomasi. „Rytoj maždaug tokiu pat metu vienas lenktynininkas bus pats laimingiausias, kadangi savo rankose laikys pereinamąją taurę, pavadintą legendinio Lietuvos ralisto Vidmanto Jono Čiutelės vardu. Labai gaila, kad šiais metais jo netekome“, – apgailestavo vienas iš vedėjų. Po šių žodžių garsus Lietuvos lenktynininkas buvo pagerbtas tylos minute.
Netrukus į sceną užlipo V. Čiutelės dukra Rūta Čiutelytė. „Man labai keista čia būti ir kalbėti. Kai organizatoriai pasakė, kad šiam raliui nori įsteigti tėčio atminimo taurę, apėmė dvejopi jausmai. Tai ir džiaugsmas, kad tokio žmogaus atminimas bus išsaugotas ir įprasmintas, ir drauge liūdesys, kad jo jau nebėra“, – atviravo mergina. Užbėgant įvykiams už akių verta paminėti, kad Elektrėnų ralyje varžėsi ir garsaus sportininko sūnus, Rūtos brolis Dovilas Čiutelė.

Nebus naftos – bus Elektrėnų ralis

Kokia gi atidarymo šventė be sveikinimo kalbų ir palinkėjimų? Pirmasis į sceną lipo meras Kęstutis Vaitukaitis. Jau spaudos konferencijoje apie tai prabilęs, K. Vaitukaitis dar kartą viešai pakartojo, kad, artėjant Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui, kurį minėsime 2018-aisiais, jis jau galvoja apie šimtmečio lenktynes šiame mieste. „O šiandien lenktynininkams linkiu gero starto ir dar geresnio finišo. Kad visi atvažiuotumėte sveiki ir laimingi“, – savo kalbą baigė meras.
Jam nulipus nuo scenos, šmaikštūs šventės vedėjai vėl nepamiršo pajuokauti, kad po penkiasdešimties metų, kai pasaulyje baigsis naftos ištekliai, o įprastus automobilius pakeis elektromobiliai, ralis Elektrėnuose vis tiek gyvuos, nes „čia elektros tiek, kad nors vežimu vežk.“

Dar daugiau sveikinimų ir palinkėjimų

Antai Lietuvos automobilių sporto meistras Stasys Brundza pasidžiaugė, kad, nors vairuoja jau 52 metus, Elektrėnuose lankosi pirmą kartą. Kalbėdamas apie lenktynininkų laukiančius greičio ruožus, S. Brundza prisiminė, kad „čia visada būdavo ką veikti.“
Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidentas Romas Austinskas pasidžiaugė, kad automobilių sporto geografija Lietuvoje plečiasi.
Susisiekimo ministras ir 15 kartų Lietuvos ralio čempionas Saulius Girdauskas federacijai linkėjo, kad ši nepamirštų jaunimo, o visiems į Elektrėnų ralį atvykusiems lenktynininkams – kad jie išplauktų į tarptautinius vandenis ir garsintų šalies vardą visame pasaulyje.
Vienas iš Elektrėnų ralio organizatorių lenktynininkas Ramūnas Čapkauskas, žvelgdamas į kolegas ir publiką, taip susijaudino, kad net pamiršo, ko vedėjo buvo klausiamas. „Aš visada linkėjau ir linkėsiu visiems gero starto ir gražaus važiavimo, – kalbėjo R. Čapkauskas, – lenktynininko tikslas – aplenkiant varžovą sukurti tokį grožį, kad žiūrovas net aikteltų. Jūs visi esate šios srities profesionalai, kurie siekia būti geriausi. Ralis dar tik startuoja, tad mūsų laukia labai gera rytojaus diena su ypatingomis trasomis ir ypatinga aplinka. Laukiame visų finiše.“

Desertui – riaumojantys varikliai

Galiausiai gražias sveikinimo kalbas pakeitė variklių riaumojimas. Kas spaudė stipriau, kas silpniau – daugiau kaip septyniasdešimt ekipažų prariedėjo pro specialią arką, apie kurią spietėsi patys smalsiausi: vieni fotografavo, kiti filmavo, treti tiesiog džiaugėsi galbūt pirmą kartą gyvai matomais lenktynininkais ir jų automobiliais, palaikydami juos susižavėjimo šūksniais ir plojimais.
Beje, gausių aplodismentų sulaukė ne tik Dakaro ralio gerbėjams gerai žinomas Benediktas Vanagas ir jo porininkė Greta Germanavičiūtė, bet ir Elektrėnų miesto garbę gynęs Eugenijaus Sladkevičiaus ir Andriaus Petruškevičiaus ekipažas, važiavęs „Mitsubishi“ markės automobiliu.
Atidarymo šventė baigėsi grupės „Spectrum“ pasirodymu.

Pramogos visai dienai

Ne mažiau įspūdingas nei atidarymo šventė buvo ir pats ralis. Visą šeštadienį nuo pat ryto Elektrėnuose šurmuliavo ralio dalyviai, šio sporto entuziastai, žiniasklaidos atstovai. Mažieji galėjo pašokinėti ant batutų, dūkti pripučiamose čiuožyklose. Tuo tarpu suaugusiųjų laukė kiek ekstremalesnės pramogos – avarijos ir saugos diržų simuliatoriai. Norintieji galėjo išbandyti įrenginius, kurie kiekvienam padėjo įvertinti saugos diržų svarbą ir reikalingumą. Scenoje, įrengtoje šalia policijos komisariato, visą dieną buvo galima klausytis muzikos. Tikrieji greičio mėgėjai, aišku, rinkosi ralio greičio ruožuose ir stebėjo lenktynes.
Vakarop, susumavus visus rezultatus, vyko apdovanojimų ceremonija. Laimėtojams dovanas taip pat įteikė Elektrėnų savivaldybės meras K. Vaitukaitis ir administracijos direktorius Virgilijus Pruskas. Ralio lyderiais tapo broliai Vaidas ir Žygimantas Žalos.

Rezultatu patenkinti

Elektrėnams atstovavę Eugenijus Sladkevičius ir Andrius Petruškevičius užėmė devintą vietą. Pirmą kartą Lietuvos čempionate startavęs mūsiškių ekipažas rezultatais patenkintas. E. Sladkevičius sako, kad jų tikslas buvo patekti į dešimtuką – stebuklų, varžantis su penkiolika ir daugiau metų lenktyniaujančiais sportininkais, tikėtis neverta. Be to, pasak E. Sladkevičiaus, daug ką lemia finansai – Elektrėnams atstovavęs ekipažas negalėjo pasigirti dideliu biudžetu.
Pats ralis E. Sladkevičiui paliko gerą įspūdį – kompaktiškas, neištęstas, gerai suorganizuotas. „Išties džiugu, kad savivaldybės vadovai skyrė dėmesio šiai sporto šakai“, – sako lenktynininkas.

Giedrė Pūrienė, Aivaras Veiknys<- Grįžti į atgal