Pagyvenusių ir neįgaliųjų žmonių diena Pastrėvyje

Lapkričio 27 dieną Pastrėvio mokyklos salėje vyko renginys Pagyvenusiųjų ir neįgaliųjų žmonių dienai paminėti.

Pastrėvio bendruomenės pirmininkė Viktorija Juknevičienė priminė, kaip svarbu būti sveikam ir tinkamai rūpintis savo sveikata. Bendruomenės slaugytoja Sigutė Kazakevičienė pateikė statistinius duomenis apie Pastrėvio seniūnijos gyventojų sveikatos bei demografinę padėtį, dažniausias ligų ir mirties priežastis.
Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė, gydytoja Edita Paberalienė pristatė vaizdinę medžiagą apie labiausiai plintančias lėtines ligas ir jų profilaktiką, rizikos veiksnius, kurie sąlygoja širdies ir kraujagyslių ligas, būdus, kaip galima užkirsti kelią ligoms ir pagerinti gyventojų sveikatos būklę. Pasak gydytojos, pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai yra rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, netaisyklinga mityba bei mažas fizinis aktyvumas. Šių susirgimų vystymuisi įtakos taip pat turi antsvoris, nutukimas, cukrinis diabetas, stresas, piktnaudžiavimas alkoholiu. Dėl šių priežasčių padidėja širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė, todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją ir atlikti profilaktinius širdies tyrimus net ir gerai besijaučiantiems, bet turintiems nors menkiausią rizikos eiksnį žmonėms. Norint laiku aptikti sutrikimus, reikia tirtis reguliariai.
Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji specialistė Inga Cechanovičienė pristatė vaizdinę medžiagą apie visame pasaulyje vieną pagrindinių mirties priežasčių – vėžį. Nors daugumos jo sukeltų mirčių galima išvengti, piktybiniai navikai tiek ES, tiek Lietuvoje užima antrą vietą tarp visų mirties priežasčių. Pagrindiniai rizikos veiksniai, sukeliantys vėžinius susirgimus, tokie patys, kaip ir skatinantys širdies bei kraujagyslių susirgimus. Todėl itin svarbu ankstyvoji profilaktika, susijusi su vėžio rizikos veiksmų valdymu. Manoma, kad apie 50 proc. visų piktybinių navikų būtų galima išvengti, jeigu būtų nuosekliai įgyvendinamos vėžio profilaktikos priemonės.
Tačiau dėl informacijos stokos tik maža gyventojų dalis pakankamai žino apie vėžio rizikos veiksnius ir jų prevenciją, supranta jos reikšmę sveikatai, sąmoningai taiko šias žinias savo kasdieniniame gyvenime. PSDF biudžete skiriamos tikslinės lėšos prevencinių programų išlaidoms apmokėti. Lektorė pateikė statistinių duomenų apie projektų lėšų įsisavinamą. Kaip bebūtų keista, ankstyvosios diagnostikos programa vyrų pasinaudoja daugiau negu moterų. Pasitikrinti vyksta nepakankamai moterų, kurioms ši programa skirta, todėl panaudojamos ne visos programai skirtos PSDF lėšos.
Pastrėvio socialinės paramos skyriaus vyresnioji specialistė Česlava Turevičienė informavo apie socialinės paramos skyriaus teikiamas paslaugas ir esamus pasikeitimus.
Vėliau 40 metų (iš jų 38 metai Pastrėvyje) darbo sveikatos apsaugos srityje proga bendruomenės slaugytoją Sigutę Kazakevičienę pasveikino Pastrėvio bendruomenė, EPSP centro direktorė Edita Paberalienė, Semeliškių vidurinės mokyklos Pastrėvio skyriaus vedėja Dangutė Stasiūnienė. Pastrėvio seniūnas A. Kanapeckas įteikė Elektrėnų savivaldybės administracijos direktoriaus Arvydo Vyšniausko padėką už pasišventimą mediko darbui, siekį padaryti kitų žmonių gyvenimą prasmingesnį ir geresnį. Etnografinio ansamblio „Vuolasta“ moterys medikei skyrė dainą „Paskutinė gėlė“. Bendruomenės slaugytoja Sigutė seniūnijos gyventojų mylima ir gerbiama, jos širdies šiluma, šypsena, padrąsinantis žodis pacientui suteikia vilties, gydo ne tik fizines, bet ir dvasines žaizdas. Ji randa takelį į kiekvieno širdį, paguodžia, padrąsina. Sigutė iniciatyvi ir aktyvi Pastrėvio bendruomenės narė, padeda spręsti socialiai remtinų, neįgalių ir pagyvenusių žmonių roblemas.
Pasibaigus oficialiajai renginio daliai gyventojai neskubėjo skirstytis. Bendraujant prie arbatos puodelio, besivaišinant bendromis vaišėmis, skambant liaudies dainoms vakaras neprailgo, atvirkščiai, jis praskaidrino sielą ir suteikė daug teigiamų emocijų.

Pastrėvio seniūnijos kultūrinių renginių organizatorė
Gražina Bubėnienė<- Grįžti į atgal