Nepasitikėjimą augintiniu išsklaidys socializacijos testas

Neretai vedžiodami šunį gatvėmis, daugiabučių namų kieme ar tiesiog vesdami savo augintinį laiptinėje daugelis šeimininkų susiduria su priešiškai nusiteikusiais žmonėmis.

Tokio dėmesio dažniausiai susilaukia stambesnių šunų veislių šeimininkai, nes manoma, kad toks šuo yra nenuspėjamas, piktas ir gali įkąsti. Žinoma, kaimynams ar praeiviams neįrodinėsi, kad šuo taikus. Tačiau išspręsti šią problemą galima – tereikia turėti šuns socializacijos pažymėjimą. Tad ką reikia daryti, kad šuo būtų socializuotas ir galėtų nevaržomai vaikščioti be antsnukio?

Testas ir dekoratyvinių, ir agresyvių veislių šunims 

Kaip teigia kinologai, viena iš pagrindinių socializacijos testo funkcijų – galimybė vedžioti šunį be antsnukio. Kartu tai įrodymas, kad šuo yra klusnus, palaiko gerą kontaktą su savo šeimininku, moka išlikti ramus bet kokioje situacijoje.

Šuo testuojamas lauko aikštelėje, vėliau – mieste, šalia gatvės, kur šuns elgseną gali veikti įvairūs pašaliniai triukšmai, transporto eismas, žmonės.

Tam, kad šuo galėtų laikyti testą, jis privalo turėti elektroninę identifikavimo sistemą. Socializacijos testą gali atlikti ir veisliniai, ir negrynaveisliai šunys.

Anot J. Jusionytės, dekoratyviniai šunys, tokie kaip toiterjerai, čihuahua, Maltos bišonai ir kiti smulkūs šunys taip pat gali laikyti socializacijos testą. Tačiau dažniausiai šį testą laiko medžiokliniai, tarnybiniai ar agresyvių veislių šunys, kuriems be socializuoto šuns pažymėjimo antsnukis yra privalomas. Žinoma, yra tokių veislių šunų, kuriems uždėti antsnukį neįmanoma dėl snukio formos, pavyzdžiui, pekinui, mopsui ar prancūzų buldogui.

Pažymėjimas išspręs problemas 

Tiesa, tam, kad šeimininkas galėtų šunį vedžioti be antsnukio, būtina su savimi turėti ne tik socializuoto šuns pažymėjimą, bet ir vakcinacijos nuo pasiutligės liudijimą ar skiepų knygelę.

Šią galimybę šuo gauna išlaikęs socializacijos testą, o laisvai vaikščioti gali tik viename mieste – Vilniuje. Tokių postūmių, tikėtina, bus ir kitose savivaldybėse priėmus šiuolaikiškesnius sprendimus. Šiuo metu visi didesni šunys rišami prie pavadžio ir vedžiojami su antsnukiu.

Pažymėjimas – ne šuniui, o vedliui 

Socializuoto šuns pažymėjimą gauna tik tas vedlys, kuris laiko socializacijos testą. „Jei šeima augina šunį ir nori jį vedžioti be antsnukio, tuomet socializacijos testą turi išlaikyti visi šeimos nariai“, – teigė Lietuvos kinologų draugijos Mokymo centro koordinatorė J. Jusionytė. Socializacijos testas teoriškai turi įvertinti šuns reakcijas į dažniausiai įvykstančius reiškinius.

Šiam testui šeimininkas šunį gali paruošti pats arba kreiptis į profesionalius dresuotojus. Atliekant socializacijos testą paaiškėja, ar šuo nėra agresyvus, ar klusnus ir vykdo komandas. Šuo turi išmokti sėdėti, gulėti, sugebėti išlaikyti gulėjimo ir sėdėjimo poziciją, kai šeimininkas tolsta nuo šuns per 15 metrų.

Šuo turi be priekaištų vykdyti komandą „pas mane“, mokėti eiti greta šeimininko. Taip pat reikia įveikti staigų posūkį, apeiti vadinamąjį „aštuonetą“ tarp dviejų stovinčių žmonių. Tai reikalinga tam, kad mieste prasilenkiant su kitu žmogumi šuo klusniai eitų šalia šeimininko.

Dalia Raslanienė

Pasiremta: www.delfi.lt, www.kinologija.lt<- Grįžti į atgal