Gilučiuose duris atvėrė amatų kūrybinės dirbtuvės

Sveiki gyvi, sveteliai,

Mūsų mylimieji,

Ar gera buvo

Vieškeliu važiuoti?

Ar nepailso

Širmieji žirgeliai?

 

Tokia daina saulėtą spalio 28 dieną buvo pasitikti svečiai, atvykę į ilgai lauktą liaudies amatų kūrybinių dirbtuvių atidarymą.

Projekto iniciatorė – biblioteka

Nors Gilučių seniūnija mažiausia savivaldybėje, čia gausu aktyvistų, savo krašto mylėtojų ir kultūros puoselėtojų. Tik tokių žmonių dėka ir šįkart praturtėjome dar viena vieta, kurioje bus kaupiamos ir įgyjamos senosios lietuvių audimo, puodų žiedimo, lipdybos iš molio tradicijos. 2013 m. Elektrėnų sav. viešosios bibliotekos Gilučių filialas Elektrėnų savivaldybės Vietos veiklos grupei pateikė projektą „Liaudies amatų kūrybinės grupės“ ir laimėjo 29 914 litų jam įgyvendinti. Pirmą kartą savivaldybėje tokio pobūdžio projektą įgyvendino biblioteka. Daugiausiai darbo ir laiko projektui skyrė Elektrėnų sav. bibliotekos Gilučių filialo vedėja Veronika Tamošiūnienė. Padėkos taip pat nusipelnė ir projekto vadovė Danutė Aleksiūnienė, administratorė-konsultantė Giedrė Tomkevičiūtė-Kalinauskienė. Projektas įgyvendintas pagal „Vietos plėtros 2009–2014 m. strategijos“ I prioriteto „Bendruomeniškumo ugdymas kuriant, rekonstruojant buveines ir išsaugant kultūros paveldą“ priemonę „Istorinę, kultūrinę reikšmę turinčių objektų išsaugojimas ir amatų plėtra“. Projekto esmė – bendruomeniškumo ugdymas, kultūros paveldo, krašto etnokultūros savitumo ir tradicijų išsaugojimas.
Gilučių bibliotekos rūsyje amatų dirbtuvėms buvo suremontuotos ir įrengtos edukacinei veiklai tinkamos patalpos, nupirktos kilimų ir juostų audimo staklės bei keramikos krosnis, baldai, keramikos dirbinių gaminimo įrankių rinkinys.

Liaudies kultūra Gilučiuose klesti

Į V. Tamošiūnienės suorganizuotą liaudies amatų kūrybinių dirbtuvių atidarymą susirinko nemažas būrys svečių. Apie lipdymą iš molio, keramikos apdirbimo ypatumus pasakojo Kietaviškių pagr. mokyklos technologijų mokytoja ir keramikos būrelio „Molinukas“ vadovė Ramutė Stočkūnienė. Pasveikinti bendruomenės atvyko Elektrėnų savivaldybės atstovai, projekto sėkme džiaugėsi ir Gilučių biblioteką bei kaimo bendruomenę sveikino Elektrėnų sav. viešosios bibliotekos direktorė Genė Dapkevičienė. Ji linkėjo įkvėpimo, ryžto ir toliau domėtis liaudies amatais. Gilučių krašto gyventojų pasakojimais dalijosi etnokultūrologė, poetė Ona Rasutė Šakienė, nepakartojamu kankliavimo talentu ir įgūdžiais susirinkusiuosius stebino ir dainuoti kvietė tautodailininkė, kanklininkė Onutė Patronaitienė. Viso renginio metu skambėjo Gilučių folkloro ansamblio „Obelėlė“ atliekamos liaudies dainos – smagios, šelmiškos, kartais liūdnos... Apima geras jausmas matant, jog žmonės tebėra kupini nuoširdžios meilės liaudiškajai kultūrai, dainoms ir, žinoma, amatams. Juk tai mūsų istorija, mūsų šaknys ir esybė. Naujosiose amatų dirbtuvėse gilutiškiai žadėjo dažnai lankytis, mokytis ir populiarinti senuosius amatus.

Eglė Milkamanavičiūtė<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų