Atsargiai – petardos!

Jau kelias savaites girdisi petardų pokšėjimas – vadinasi, artėja šventinis laikotarpis. Tačiau daugeliui gyventojų šie garsai skamba ne šventiškai, o pavojingai...

Kasmet nuo pirotechnikos nukenčia kelios dešimtys žmonių. Praeitais metais nuo gruodžio 1 d. iki sausio 6 d. nukentėjo daugiau nei 30 žmonių. Liūdniausia tai, jog dažniausiai daugelis nukentėjusiųjų – 18 nesulaukę jaunuoliai ir vaikai. Praėjusiai metais nepilnamečių, susižeidusių pirotechnika ar sužeistų nuo jos, buvo trečdalis (minėto mėnesio laikotarpiu). Dėl nelaimių dažniausiai kaltas saugumo bei amžiaus taisyklių nesilaikymas.

3 kategorijos fejerverkai – tik nuo 18 metų

Artėjant šventėms prasidėję petardų, arba vadinamųjų „bombioškių“, sprogdinimai ne tik kelia triukšmą bei gąsdina praeivius. Pasak Elektrėnų policijos komisariato pareigūnų, saugos reikalavimų nesilaikymas dažnai sukelia ir sunkesnių pasekmių – žmonės (dažnai vaikai) susižaloja patys arba sužeidžia kitus.
Pačios žemiausios, pirmos klasės galingumo 1 kategorijos fejerverkai – keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose. Tai degtukai, šaltosios ugnelės, torto fontanai, konfeti. Juos gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys. 2 kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 16 metų asmenys. 2-ai kategorijai priskiriami fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke. 3 kategorijos fejerverkus gali įsigyti ir naudoti tik pilnamečiai, o 4 kategorijos – tik pirotechnikai.
Tačiau net ir taikant tokius apribojimus pavojingos pirotechnikos priemonės vis tiek atsiduria vaikų rankose. Kodėl? Dažniausiai dėl to kalti tėvai – jie leidžia vaikams turėti net ir 2 ar 3 kategorijos petardų, kitų fejerverkų. Ne kartą tokie pavojingi „žaisliukai“ yra sprogę nepilnamečių rankose ir stipriai juos sužaloję. Didelė problema tai, kad petardų ir kt. sprogstamųjų medžiagų vaikams nuperka vyresni draugai, dar blogiau, kai prekybininkai nesilaiko įstatymų ir prekiauja nepilnamečiams draudžiamomis naudoti medžiagomis. Tad reikia būti budriems ir stebėti ne tik pardavėjus, bet ir vaikus, sudrausminti viešoje vietoje sprogdinančius petardas ar kitus fejeverkus.

Pardavėjams pažeidėjams – baudos iki 3000 Lt

Leisti fejerverkus ir naudoti kitas pirotechnikos priemones, trukdant viešąją rimtį, draudžiama nuo 22 val. iki 8 val. (išskyrus švenčių dienas ir kt. renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka yra išduotas leidimas). Taip pat neleidžiama naudoti civilinių pirotechnikos priemonių arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais. Už įstatymo pažeidimus gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda nuo 50 iki 100 litų. Už pažeidimus prekiaujant pirotechnikos priemonėmis prekiautojas gali būti baudžiamas bauda nuo 200 iki 3000 Lt. Už pažeidimus, padarytus naudojant pirotechnikos priemones, asmenims gali būti skiriamos baudos nuo 50 iki 400 Lt.
Elektrėnų policijos komisariato pareigūnai įspėja: nepirkite, neparduokite ir neleiskite vieniems vaikams naudoti pirotechnikos priemonių.<- Grįžti į atgal