„Nieko nėra gražesnio už kylančią saulę, todėl gyvenkime gamtos ritmu ir klausykimės jos melodijų“

Savaitraščio „Elektrėnų žinios“ svečiai – verslininkai, ūkininkai, edukatoriai Regina ir Algis SINKEVIČIAI, prieš penkerius metus Mackonių kaime (Semeliškių sen. Elektrėnų sav.) įkūrę kaimo turizmo „Gamtos melodija“ sodybą. Regina ir Algis – ypatingi žmonės, vykdantys be galo įdomią veiklą ir teikiantys galybę paslaugų.

Algis ir Regina visada svajojo gyventi kaime ir turėti didelį sklypą. Algis gimė ir užaugo Mackonių kaime, Regina – Lentvaryje. Į Mackonių kaimą gyventi atvyko 2010 metais; pasistatė ūkinius pastatus, viename iš jų įsikūrė. Apie ilgą kelionę link kaimo turizmo veiklos ir apie tai, kaip pildosi svajonės, kalbėjausi su Regina.

Pradėkime nuo pradžių, iki kaimo turizmo atsiradimo – kuo užsiėmėte?

Kiek dirbame, tiek atrandame vis kažką naujo. Savo gyvenime išbandėme „Gariūnų“ skonio, kopūstų sėklų ir grybų auginimą, gėlių kompozicijų versliuką, pieno bei pieno produktų gaminimą ir pardavimus. Supratome tik viena, kad esame itin verslūs ir kad kartu mes galime daug ką sukurti ir  nuveikti.

Kada Jūsų gyvenime gimė mintis apie įsikūrimą Mackonyse.

Algis pagal specialybę yra agronomas ir visada norėjo dirbti žemę ir auginti ekologinius maisto produktus. Kolūkio laikais, kaip augalų apsaugos agronomui, teko dirbti su pesticidais, nežavėjo jo tas darbas su chemikalais, todėl ir pabėgo iš kolūkio. 2004 metais pirma svajonė išsipildė – Algis įregistravo ūkį išnuomotoje žemėje ir tapo ūkininku. 2005 metais iš Algio tėvo nupirkome 6,25 ha žemės sklypą, taip prasidėjo ieškojimų ir atradimų gyvenimo kelias Mackonyse. Parengėme ūkininko sodybos įkūrimo projektą. Pradėjome domėtis kaimo plėtros ir paramos programomis, nes buvo didžiulis noras įsikurti, gyventi ir dirbti kaime, užsodinti mišką ir keltis kartu su kylančia saule ir čiulbančiais paukščiais.

Ir pradėjote mąstyti apie kaimo turizmo verslą?

Laikui bėgant vis daugiau žmonių pradėjo ūkininkauti, nuosavų žemių šeimininkai pradėjo kelti žemės nuomos kainas. Supratome, kad nuomojamose kalvotose nederlingose žemėse ekologiškai ūkininkauti tuoj neapsimokės, o chemizuoti ūkio nenorėjome, kadangi puikiai supratome, kad pesticidai kenkia sveikatai. Po 5 metų kai kurių laukų nuomos atsisakėme, nes nutarėme keisti ūkininkavimo kryptį. Aktyviai dalyvavome įvairiuose mokymuose, seminaruose, patirties teko semtis ir projektuose. Kardinaliai savo mintis pakeitėme 2010 metais sudalyvavę projekte „Kaimo vietovių darbo jėgos persiorientavimo iš žemės ūkio į kitas veiklas skatinimas Lietuvoje“. Jau po pirmo seminaro „Surask galimybę naujai veiklai“ supratome, kad, sumažinus ūkininkavimo plotus ir laikomų gyvulių kiekį, šalia ekologinio ūkininkavimo galime papildomai užsiimti kaimo turizmu. Baigėme suaugusiųjų neformalaus švietimo 7 modulius. Ypač naudingi mums buvo: „Kaip efektyviai ir našiai užsiimti kaimo turizmo verslu šiandieninėje rinkoje“, „Renginių organizatoriaus bei SPA kaimo vietovėse ir pirčių verslo organizavimas“ bei „Buhalterinės apskaitos organizavimo ir sąskaitybos pagrindai“, kurie padėjo sudėlioti taškus ir išsklaidyti abejones. Besimokydami, bendraudami ir važinėdami su projekto dalyviais, pasisėmėme daug patirties, sutikome daug puikių žmonių, todėl ir kilo daug  naujų idėjų.

Jūsų kaimo turizmas juk neapsiriboja tik klientų priėmimu, gal vykdote ir „Sūrio kelias“ edukacijas?

Aš dėsčiau 11–12 klasių mokiniams technologijų discipliną „Turizmas ir mityba“ ir taip susigyvenau su ta programa, kad pradėjau mąstyti apie savo kaimo turizmo sodybos įkūrimą. Abu su vyru mėgstame bendrauti, gyvename ir propaguojame sveiką, aktyvų gyvenimo būdą, abu esame „nagingi“, todėl domina ir amatai. Gyvenime teko daug keliauti ne tik po Lietuvą, bet ir po užsienį. Ne kartą teko apsigyventi kaimo turizmo sodybose, švęsti vestuves, stebėti sodybų veiklas, jų ritmą ir keliautojų srautus. Po kelionių svarstėme sodybų išskirtinumą ir pasiūlą, mūsų galimybes, todėl ir nutarėme užsiimti būtent kaimo turizmu su amatais. Ilgai nelaukus parengėme projektą, „Kaimo turizmo sodybos su amatais įkūrimas Mackonių kaime“ ir pateikėme paraišką. Projekto vertinimas truko ilgai, tad turėjome laiko apmąstyti, kaip vykdysime projektą ir kaip atrasime savo „Klientą“. Po devynių mėnesių gavome pranešimą, kad parama patvirtinta, esame kviečiami pasirašyti sutartį. Džiaugėmės labai, nors žinojome, kad įvykdyti projektą su 4 statiniais ir specifiniais reikalavimais per dvejus metus nebus lengva. Žinojome ir tai, kad projekto vykdymas pareikalaus daug energijos, ištvermės, kompetencijų ir finansų, tačiau mums visas tas procesas pasirodė itin įdomus. Buvome laimingi, labai užimti ir kūrybingi, kadangi rūpėjo ne tik pats procesas, bet labiausiai galutinis rezultatas – sūrio sertifikavimas ir kaimo turizmo sodybos su amatais įkūrimas.

Kaimo turizmo sodybą su amatais įkūrėme, sertifikavome savo saldųjį sūrį ir gavome tautinio paveldo sertifikatą (TAUTINIO PAVELDO PRODUKTO SERTIFIKATAS, 2015-03-27 Nr. 00709, 030GV09.02.02 (I grupė – tradiciniai gaminiai).

Sodyboje svečiams, atvykstantiems turistams, įvairioms amžiaus grupėms lietuvių, rusų ir lenkų kalbomis pristatome edukaciją „Sūrio kelias“.

Nuostabu! Tai gal ir kitokias edukacijas vedate?

Aš visą gyvenimą dirbau švietime, daug metų dirbu Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, dėstau technologijas, o nuo 2009 metų taip pat ūkininkauju, įkūriau savo atskirą ekologinį ūkį, dalyvauju KPP programose ir džiaugiuosi, kad galiu būti ne tik aktyvi, bet ir versli. Sodyboje organizuoju ne tik saldaus sūrio gaminimo edukacijas, bet ir verbų rišimo iš džiovintų augalų pamokas, vedu popieriaus plastikos ir karpymo meno seminarus bei interjero dizaino detalių iš natūralių ekologinių medžiagų užsiėmimus.

Todėl ir sodybos pavadinimas „Gamtos melodija“ – toks gražus ir iškalbingas, kas jį sugalvojo?

Šį nuostabų pavadinimą sugalvojau aš. Kadangi rytais kėlėmės labai anksti, po ūkinių darbų išsimaudydavome kūdroje ir mėgavomės kavos puodeliu gamtos apsuptyje. Kol gerdavome kavą, klausėmės paukščių čiulbėjimo, varlių kumkenimo, miško ošimo ir vėjo melodijų. Visi šie garsai susiliejo į vieną melodiją, į gamtos melodiją. Tada aš ir pasakiau: viskas, turiu sodybos pavadinimą, tai bus „Gamtos melodija“!

Kaip išgyvenote visą karantino laikotarpį?

Sunkiai, kaip ir dauguma smulkių verslininkų. Renginių ir švenčių organizuoti negalėjome, apgyvendinti taip pat nepavyko nieko. Jokių pajamų iš patalpų nuomos nebuvo, todėl buvo be galo sudėtinga mokėti bankui paskolą. Taip pat negavome jokios paramos, kadangi tam laikotarpiui neturėjome individualios veiklos pažymos.

Papasakokite plačiau, kas kuo užsiimate, kaip pasidalijate darbais.

Algis ūkininkauja. Šiuo metu priklauso smulkiųjų ūkininkų grupei, turi mišrų ekologinį ūkį, augina avis, tvarko pievas ir ganyklas, šiek tiek sėja grūdinių kultūrų. Laisvalaikiu nuo ūkinių darbų tvarko pirtį, šiltina sienas, kala lubas salės antrame aukšte ir įrenginėja kambarius poilsiautojams.

Abu nesikratome jokių darbų, tiesiog yra darbai, kuriuos reikia nudirbti, ir tiek. Jaučiame malonumą matydami, kaip žingsnis po žingsnio gražėja sodybos aplinka, kaip užbaigiamas dar vienas kambarys poilsiautojams, kaip sutvarkomas dar vienas sodybos poilsio zonos kampelis, kaip įveikiami finansiniai sunkumai bei išrutuliojamos sudėtingos situacijos. Gyvenimas padovanojo mums daug gražių akimirkų, patirčių, kai mokėmės apdailos bei akmenų klijavimo darbų. Nemokėjome to daryti, tačiau didelis noras gražiai įrengti savo sodybą, padaryti kažką originalaus ir priderinti prie natūralios gamtos, išmokė mus įvairių darbų. Akmuo, medis, dekoratyviniai augalai ir gėlės yra bene pagrindiniai sodybos gražinimo elementai.

Labiausiai abu mėgstame gėles ir darbus susijusius su apželdinimu. Mums labai svarbu yra tai, kad atvykę svečiai ir poilsiautojai jaustųsi gerai ir saugiai bei norėtų vėl ir vėl sugrįžti. Nuolat rūpinamės sodybos grožiu ir svečių aptarnavimu.

Kokias paslaugas teikiate, kiek galite sutalpinti atvykusiųjų, kokias pramogas siūlote be edukacinių užsiėmimų?

Kaimo turizmo sodyboje „Gamtos melodija“ organizuojame įvairias šventes, vestuves, jubiliejus. Nuomojame patalpas bei salę seminarams ir kitiems renginiams. Jeigu reikia, organizuojame maitinimą šventėms arba gedulingiems pietums. Maža salė talpina iki 20, didelė iki 70 žmonių, trumpai apgyvendinti arba suteikti nakvynę šiuo metu galime 25 žmonėms. Priešais salę kuriamas parkas, banguoja didelis tvenkinys.

Yra rąstinė pirtis, biliardo stalai. Šalia pirties ošia miškelis, kuriame galima ne tik pasivaikščioti ir pasėdėti pavėsinėje, bet ir pasisupti ant sūpynių arba pagulėti hamakuose.

Išvardykite kelias priežastis, kodėl ieškantys kaimo turizmo sodybos turėtų pasirinkti būtent jus.

Šiandien esame laimingi, kad turime gražią sodybą ir galime ramiame ir gražiame gamtos kampelyje švęsti ne tik savo šeimos šventes, bet ir žmonėms pasiūlyti savo paslaugas. Didelėje renginių salėje puiki akustika, dažniausiai švenčiamos šventės ir jubiliejai. Rąstinėje pirtelėje ne tik smagiai praleisite laiką, bet ir atsipalaiduosite, pagerinsite savo sveikatą bei nuotaiką. Siekdami viešinti Lietuvos tradicinį maistą amatų pastate, vykdome Tautinio paveldo produkto saldaus sūrio kelio edukacijas. Manyčiau, kad tai yra išskirtinumas, kadangi ne visi gali didžiuotis tokiu sertifikatu ir ne visi gali pagaminti tokį sūrį. Savo sūrį „Iš kartos į kartą“ gaminame jau 15 metų. Jo gamybai naudojame tik natūralias žaliavas: natūralų karvės pieną bei savo ūkyje užaugintus česnakus ir kmynus, jeigu darome sūrį su priedais. Šiame pastate įrengtas sendaikčių mini muziejus ir vykdomi įvairūs mokymai.

Siekdami įgyvendinti visus kliento lūkesčius ir užtikrinti aukštą paslaugų kokybę, gilinamės į kiekvieno kliento poreikius. Padedame jiems ir patariame. Visada ieškome naujų, originalių sprendimų, o svečių knygos užrašai padeda mums tobulėti.

Ko palinkėtumėte skaitytojams ir mūsų savivaldybės gyventojams?

Norėčiau palinkėti stiprybės, kantrybės ir meilės. Anot Justino Marcinkevičiaus, „meilė – tai du sujungti delnai. Ir gurkšnis vandens juose: gyvenimas“. Tad labai norėčiau, kad atvyktumėte į mūsų sodybą „Gamtos melodija“, esančią Mackonių kaime, paklausyti tos nuostabios rytinės ir vakarinės gamtos melodijos, švęsti šventes ir gerai praleisti laiką. Tikiuosi, kad atsiras noras keltis anksti ryte su bundančia saule ir iš jos semtis šviesos bei energijos kasdienei veiklai. Nėra nieko gražesnio už kylančią saulę, todėl gyvenkime gamtos ritmu ir klausykimės jos melodijų.

Ar galima Jus surasti internete?

Taip, mūsų internetinis puslapis www. Gamtosmelodija.lt; tel.: + 370 601 03283 arba + 370 670 58226; el. paštas bendraukime@gamtosmelodija.lt. Adresas: Naujoji g. 60, Mackonių k., Semeliškių sen., Elektrėnų sav.

Dėkoju už tokį įdomų pokalbį. Linkiu, kad išsipildytų visos Jūsų svajonės ir kad niekada nepritrūktumėte klientų!

 

Kalbino Silvija BIELSKIENĖ<- Grįžti į atgal

Daugiau nuotraukų